Zvieratá

Ako chovať pieskomilov?

Pieskomil vo svojej nore a návod ako chovať pieskomilovPieskomil je malý hlodavec, ktorého chov stále viac získava na popularite. Chov pieskomilov sa stále rozširuje a z týchto drobných hrabošov sa stávajú domáci maznáčikovia. Ako pieskomilov chovať a na čo si dávať pri ich chove pozor vám poradia nasledujúce riadky.

Charakteristika pieskomilov

Pieskomil mongolskýPieskomil je drobný hlodavec, ktorý v dospelosti váži okolo 100 gramov a dosahuje veľkosti cca 12 cm (bez chvostíka). V priemere sa pieskomil dožíva 3 až 5 rokov veku.

Je to drobné zvieratko, ktoré sa vyznačuje predovšetkým silnými zadnými končatinami, ktoré sú nástrojom pre jeho akrobatické kúsky – skákanie.

Rôzne druhy pieskomilov

Pieskomily môžu mať rôzne sfarbenie napr .: čierne, zlatohnedé, krémové, šedé, ale aj biele.

Rozlišujeme niekoľko druhov pieskomilov, najčastejšie chované druhy u nás je pieskomil mongolský, bledý a hodvábny.

Chov

Vo voľnej prírode sú pieskomily vystavené extrémnym výkyvom počasia. V oblasti stepí a polopúští musia znášať kruté podmienky.

V zajatí však nie. Chovajte pieskomily v izbových teplotách. Pri nízkych teplotách sa vám môžu pieskomily ľahko podchladiť, pri vysokých teplotách naopak môže ľahko dôjsť k prehriatiu ich organizmu.

Správna klietka

PieskomilyNezabudnite, že pieskomily sú predovšetkým hraboše, ktorí radi hĺbia rôzne nory a tunely. Vysoká podstielka je pre nich nevyhnutnou nutnosťou, tým im urobíte najväčšiu radosť.

Pieskomily môžete chovať v klietke alebo akváriu, klietka je pre ich chov však vhodnejšia.

Klietka by mala byť predovšetkým dostatočne vysoká. Pieskomily dokážu veľmi vysoko skákať, sú to vynikajúci akrobati, ktorí radi zdolávajú rôzne prekážky.

Ďalej klietku vybavte miskou na krmivo, napájačkou pre vodu (miska je nevhodná, pieskomily ju často prevrhnú) a miskou s čistiacim pieskom. Domček nie je nutnosťou, pieskomily sa radšej zahrabú do jedného zo svojich tunelov.

Pre spestrenie vkladajte pieskomilom do klietky ruličky od toaletného papiera alebo kuchynských utierok. Uvidíte, ako si s nimi dostatočne vyhrajú.

Krmivo prie pieskomily

Pieskomily kŕmte sušeným krmivom, ktoré zakúpite vo zverimexe. Odporúčaná kŕmna dávka je 5 g sušeného krmiva denne. Môžete vyskúšať tiež rôzne druhy ovocia, alebo vetvičky z ovocného stromu.

Tiež majú radi zeleninu, kúskom papriky alebo paradajky im iste urobíte radosť. Sušený banán, nesolené oriešky alebo slnečnicové semienka podávajte pieskomilom skôr ako maškrtu, nie ako pevnú súčasť krmiva.

Svorka

Vo voľnej prírode žijú pieskomily vo veľkých svorkách, kde je oveľa väčší počet samíc než samcov. Celú svorku vedie alfa samec.

V zajatí je preto lepšie, keď pískomily chováte v páre alebo väčších skupinách. Pieskomily nemusia byť z jedného vrhu, ale mali by byť približne rovnako starí. Ak nechcete chovať mláďatá, doporučujeme zakúpiť si dvoch rovnako starých samcov alebo samičky. Samičky sú podstatne pokojnejšie a vhodnejšie pre chov.

Pamätajte však, že pieskomil nie ešte riadne domestikovaným zvieraťom. Ľudia chovajú pieskomilov v zajatí ešte len pár rokov. Počítajte s tým, že sa jedná o zvieratko, ktoré nie je tak ľahké skrotiť ako napríklad morča alebo potkana.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button