Internet

Ako bezpečne spravovať heslá a iné citlivé údaje?

Návod ako bezpečne spravovať heslá a iné citlivé údaje? Internet je čím ďalej tým viac súčasťou nášho každodenného života, s touto skutočnosti sa nepochybne spájajú aj situácie, kedy máte prístup na viac a viac internetových služieb, ktoré vyžadujú prihlasovanie zadaním užívateľského mena a hesla. Ako spravovať rôzne heslá tak aby to bolo pohodlné a bezpečne? V tomto stručnom návode by som vám rada predstavila, ako spravujem prístupové údaje ja.

Čo je potrebné ak chcete bezpečne spravovať heslá a citlivé údaje:

Základné pravidla pre bezpečnosť hesiel a citlivých údajov

ako bezpečne spravovať heslá a citlivé údajeZákladným pravidlom pre bezpečnosť vašej identity na internete je, aby ste nepoužívali rovnaké heslo všade, kam sa len prihlasujete, je to veľmi nebezpečné!

Častým riešením, ktoré volia bežní používatelia internetu pri možnosti ako bezpečne spravovať heslá je, že volia síce rôzne heslá, ale ukladajú ich vo svojej emailovej schránke, alebo nechránené v textovom súbore.

Tento spôsob je veľmi nnebezpečný, pretože ak sa vám niekto neoprávnene dostane do schránky alebo na váš počítač, tak má všetky údaje okamžite k dispozícii.

Služby na správu hesiel online

Na internete sú služby, ktoré vaše heslá môžu spravovať, prihlasujete sa pod jedným heslom, účet je väčšinou anonymný. Výhodou týchto služieb je, že máte k svojim heslám prístup odkiaľkoľvek, osobne ale k takýmto službám necítim veľkú dôveru, heslá sú niekde ďaleko, a prístup k nim môžu mať minimálne administrátori služieb.

ako liečiť závislosť na internetePre prípadného útočníka môže byť veľmi vhodné sa zamerať práve na takúto službu. Jedným útokom môže získať viac údajov.

V podstate, koľkokrát sme už v správach počuli, že u veľkých nadnárodných internetových spoločností došlo k úniku citlivých dát.

Bezpečnostný program priamo v počítači

Použitie bezpečného programu, ktorý si nainštalujete na váš počítač a máte v ňom všetky údaje, by som označil za jeden z najvhodnejších a najbezpečnejších (v závislosti na použitom programe). Jeden veľmi známy program, ktorý slúži pre správu hesiel je KeePass, osobne ho používam už viac rokov a môžem ho vrelo odporučiť.

Na internete nájdete iste mnoho ďalších programov, ktoré majú základný účel podobný, líšia sa formou zabezpečenia a nadstavbovými funkciami, ako možnosť generovania hesiel, triedenie údajov.

Tipy ako bezpečne spravovať heslá

bezpečnosť na interneteDo každej služby použite iné heslo, s generovaním vám pomôže program na správu hesiel.

Ukladať môžete aj PINy k vaším platobným kartám a iné citlivé údaje, prístup k nim budete mať len vy.

Hlavné heslo do programu pre zdieľanie hesiel môžete zvoliť ako zložité tak dobre zapamätateľné, napríklad ak písmeno „i“ budete nahrádzať znakom – výkričník , písmeno „o“ nulou atď.
Súbor programu pre správu hesiel pravidelne zálohujte.

Upozornenie

Zabudnuté heslo k programu pre správu hesiel nemožno nijako obnoviť, ak ho zabudnete, stratíte prístup k vašim heslám nadobro, aj tak ale voľte heslo, ktoré bude veľmi silné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button