Auto-moto

Ako a na aký tlak nafúknuť kolesá na aute?

kolesá na auteV jednom z predchádzajúcich článkov ste sa dozvedeli, ako správne nafúknuť bicykel. V tomto článku sa zameriame na pneumatiky u automobilov. Väčšina z vás isto vlastní auto a preto by ste mali vedieť, ako a na aký tlak sa majú nafúknuť kolesá na aute. Je to dôležité nielen z hľadiska správnych jazdných vlastností vozidla, ale tiež kvôli spotrebe paliva.

V článku sa dozviete:

  • Čo spôsobuje zlý tlak kolies
  • Ako správne nafúknuť kolesá na aute
  • Ako často hustiť
  • Čo je potreba na nafuknutie kolies auta
  • Ako dlho to potrvá

Čo spôsobuje zlý tlak kolies?

Zníženie životnosti kolies

ako nafuknuť kolesa na auteNesprávne nahustenie pneumatík má vplyv na ich životnosť.

Bežne by pneumatiky mali vydržať minimálne po dobu štyroch rokov. Tým, že budete jazdiť s podhustenými pneumatikami, dôjde k ich výraznému zníženiu odolnosti, ľahšie sa prerazia pri nabehnutí na ostrejšie predmety a tým pádom ich budete oveľa skôr musieť vymeniť.

Horšie jazdné vlastnosti

Ak sú pneumatiky podhustené, má to za následok aj zhoršenie stability vozidla počas jazdy. Zhoršuje sa schopnosť držať správny smer jazdy, problémy vznikajú aj v zákrutách.

Počas ich prechádzania môžu zle nahustené pneumatiky stáť za šmýkaním vozidla.

Pomalšie brzdenie

Podhustené pneumatiky výrazne predlžujú brzdnú dráhu vozidla, a to rádovo o niekoľko metrov.

Vyššiu spotrebu paliva

Tým, že vzhľadom k podhusteným pneumatikám vzniká väčší odpor voči vozovke, dochádza logicky k zvýšeniu celkovej spotreby paliva, a to o pár percent.

Ako nafúknuť kolesá na aute?

Pneumatiky musia mať vždy správny a predpísaný tlak. Platí pritom, že rovnaký tlak musí byť na každej náprave.

Ak budete merať tlak (napríklad na čerpacej stanici, kde je možné kolesá nafúknuť), musí byť meranie vykonávané vždy za studena. Pneumatiky tak nesmú byť zahriate. Záleží tiež na tom, kde hustenie vykonávate, teda na okolitých podmienkach. Najlepšie je, ak je teplota pri hustení okolo 20 stupňov Celzia.

Údaje od výrobcu vozidla

Pri zisťovaní správneho tlaku je nutné zohľadniť konkrétny typ a model vozidla. Každý výrobca u daného auta udáva, aké sú správne rozmery pneumatík a tiež ideálny tlak. Informácie o správnom tlaku sú uvádzané v návode na obsluhu auta a tiež priamo vo vnútri automobilu, a to na stĺpiku dverí u vodiča, prípadne potom vnútornej strane krytu palivovej nádrže.

Hodnoty, ktoré nájdete, udávajú spravidla dva údaje – hustotu pre bežné jazdné podmienky a tiež pre jazdu, kedy je vozidlo viac zaťažené vplyvom väčšieho počtu prepravovaných osôb či ťažšieho nákladu.

Údaje od výrobcu pneumatiky

tlakomerSprávnu hustotu pneumatík možno ďalej vyčítať z tabuliek, ktoré uvádza priamo výrobca pneumatík.

To je dôležité najmä v prípade, že používate iný typ pneumatík, než ktorý bol uvedený výrobcom vozidla.

 

Čo je k tomu potrebné?

  • Tlakomer
  • Kompresor
  • Zistenie správneho tlaku podľa údajov výrobcu pneumatík alebo podľa návodu na obsluhu auta

Ako často nafukovať kolesá na aute?

Predovšetkým je potrebné povedať, že kontrola správneho tlaku pneumatík by mala byť vykonávaná vždy, keď idete tankovať. To však väčšina ľudí nerobí.

Všeobecne sa preto odporúča kontrolovať hustotu minimálne raz za mesiac, a to pomocou tlakomeru.

Ako dlho to potrvá?

Zistenie tlaku pneumatík vám zaberie maximálne pár minút. Dofúknutie kolies na správny tlak možno vykonať bežne na čerpacích stanicach, alebo pomocou, vlastného prenosného mini kompresoru. čo je opäť otázkou niekoľkých málo minút.

Spoľahlivý prenosný kompresor, so zabudovaným tlakomerom kúpite cez internet aj za 10 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button