AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako a kedy začať s agility?

Ako a kedy začať s agility?

agility Počuli ste už o športe menom agility? Nie? V dnešnej dobe môžete so svojím štvornohým kamarátom robiť celý rad aktivít a športov. Najznámejším športom pre štvornohých miláčikov, ktorý sa v našich podmienkach rozšíril, je agility. Tento šport pochádza z Anglicka, kde bol v roku 1978 prvýkrát predstavený.


Agility v Slovenskej republike

Majstrovstvá republiky v agility dorazili aj k nám a Slovensko majú už slušný počet šampiónov. V celosvetovom rebríčku sú slovenskí zástupcovia tiež vidieť a darí sa im obsadzovať popredné miesta. Podmienky na trénovanie agility sa zlepšujú. Vo viacerých okresoch vznikli spolky a organizácie, ktoré podporujú rozvoj tohto športu. Na Slovenku sa nachádza vyše 10 klubov.

Vznikla tiež centrálna organizácia – ASKA (Asociácia slovenských klubov agility), ktorá činnosť týchto spolkov a organizácií koordinuje a riadi jednotlivé akcie vrátane republikového majstrovstva.

Čo to je agility

tréning agilityAgility je mladý kynologický šport, pri ktorom pes za sprievodu povelov svojho pána zdoláva prekážky. Takto to vyzerá, že tento šport je veľmi jednoduchou záležitosťou, avšak opak je pravdou. Je možné ho prirovnať ku konskému parkúru, z ktorého bol tento šport pôvodne odvodený a upravený pre naše psích kamarátov.

Celý priebeh športu sleduje rozhodca, ktorý taktiež udáva poradie prekážok, ktoré bude psík zdolávať. Víťazom na pretekoch sa stáva tím, ktorý prebehne parkúr v čo najkratšom čase a bez trestných bodov. Na plemene nezáleží.


Ako začať cvičiť agility

Cvičiť tento druh športu môže naozaj každý pes. Záleží len na fyzických dispozíciách psíka. Pes nemusí mať preukaz o svojom pôvode, je jedno, ak je to pes alebo fenka. Nezáleží, či je malého alebo veľkého vzrastu. Naozaj záleží len na fyzických dispozíciách psíka a jeho chuti do výcviku.

Samozrejme, že Austrálsky ovčiak alebo Border kólia je pre agility vhodnejší ako Anglický buldog. Výber plemena pre tento šport je však záležitosťou zdravého úsudku každého majiteľa. Podmienkou pre výcvik je predovšetkým dobrý zdravotný stav jedinca. Jediný preukaz, ktorý majiteľ musí predložiť pred začatím výcviku, je očkovací preukaz.

Kedy začať s agility

Nezáleží na veku psa. Tohto športu sa môžu zúčastniť psíkovia všetkých vekových kategórií. U mladších psov – šteniat prebieha výcvik iným spôsobom ako u psov dospelých.

Šteňatá je potrebné pri výcviku motivovať a celý výcvik vykonávať formou hry, tiež výcvikové lekcie sú oveľa kratšie ako u psov dospelých. Šteňatá nie sú ešte psychicky dozreté. Je nutné, aby pri výcviku, absolvovali súčasne výcvik aspoň základov poslušnosti. Pri výcviku musíte byť schopní psa odvolať a udržať ho v stave odloženia.

Začiatky sú vždy ťažké

trénovanie agilityPrvé zoznamovanie sa s cvičiskom a prekážkami musí byť pozvoľné, pes zároveň prechádza socializáciou, kedy si zvyká na prítomnosť ostatných psov a prekážok.

Zdolávanie prekážok podajte psovi formou hry. Aj tu pri každom správnom zdolaní prekážky musíte psa pochváliť a odmeniť maškrtou.

Zhrnutie

Ako bolo uvedené, daný šport môže cvičiť naozaj každý pes, hlavnou podmienkou je, aby bol zdravý. Tréning musíte viesť formou hry a systémom odmien, hlavné je viesť výcvik nenásilnou formou. Pes musí plniť hlavne vaše povely, to je základom celého výcviku.Tiež musíte odhadnúť dĺžku tréningu, aby ste psa nepreťažovali.

Nájdite si profesionálneho trénera agility, ktorý vás naučí správne zadávať povely a základnú techniku ​​výcviku. Odporúčame vyhľadať niektorý z klubov nachádzajúci sa na Slovenku. ASKA tiež má svoju oficiálnu stránku, kde sa dočítate všetky potrebné informácie.

Pri tréningu agility vám prajeme veľa šťastia a úspechov.

Prečítajte si aj tieto články:Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť psie sušienky

Ako upiecť sušienky pre psov?

Prinášame vám recept ako upiecť sušienky pre psov. Každý, kto má doma psíka, má tiež …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.