Ako liečiť

18 tipov, ako predísť upchatiu ciev: Príznaky a prevencia

ako predisť upchatiu cievUpchaté cievy sú závažným ochorením, ktoré je jedným z najčastejších dôvodov úmrtí osôb. Slovenská republika v tejto súvislosti patrí k svetovej špičke v zlom slova zmysle. Na choroby a choroby, ktoré vznikajú práve z dôvodu upchatia ciev, tu zomiera veľké percento populácie. Ako predísť upchatiu ciev? Aké sú príznaky a prevencia upchatých ciev?

Príznaky upchatia ciev

Odborný názov pre upchatie ciev sa nazýva ateroskleróza. Dochádza k nej počas života, a to dôsledkom niekoľkých faktorov.

Hlavným príznakom upchatých ciev je zvýšený krvný tlak. Ten potom následne spôsobuje infarkt myokardu, angínu pectoris, mozgovú mŕtvicu či poškodenie obličiek. Už z tohto výpočtu je zrejmé, že upchaté cievy sú skutočným nebezpečenstvom.

Čo spôsobuje upchatie ciev?

K postupnému upchávaniu ciev vedie predovšetkým zlá životospráva.

Na urýchlenie procesu prispieva konzumácia stravy s vysokým obsahom tuku, fajčenie, nedostatok telesného pohybu a mnoho ďalších faktorov. Veľmi dôležitá je preto prevencia.

Prevencia proti upchatiu ciev

Preventívnymi opatreniami, ktoré môžu zabrániť problémom s upchatými cievami a vznikom následných chorôb a závažných ochorení, sú tieto:

Ako predísť upchatiu ciev?

Proti upchatiu ciev je v prvom rade potrebné do svojho jedálnička dostať zdravé potraviny. Tu sú niektoré z nich, ktoré pomáhajú udržiavať cievy a aj srdce zdravé:

1. Červené víno

červené víno a upchatie cievAlkohol síce vo všeobecnosti nie je vhodný, avšak mnohé prieskumy ukazujú, že pravidelné pitie malých dávok červeného vína prospieva srdcu a slúži ako prevencia proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

2. Arašidy

Ich konzumácia je vhodná najmä z toho dôvodu, že obsahujú veľký počet nenasýtených mastných kyselín.

3. Zelený čaj

Zelený čaj pôsobí ako výborný antioxidant, ktorý vás organizmus zbavuje škodlivých látok, ktoré okrem iného môžu prispievať k postupnému upchávaniu ciev a poškodenia srdca a celého kardiovaskulárneho systému. 

Piť zelený čaj sa odporúča každý deň, avšak iba kvalitné zelené čaje prinesú požadovaný efekt, ktorý by ste od zeleného čaju očakávali.

4. Brokolica

Táto zelenina, ktorá u nás stále nie je tak populárna ako iné druhy zeleniny, významne prispieva k správnej činnosti srdcových svalov, a to aj vďaka proteínom, ktoré obsahuje.

5. Ovsené vločky

Obsahujú napríklad kyselinu olejovú, ktorá má pozitívny vplyv na srdcový systém i cievy.

6. Hovädzie mäso

Nie je tak tučné ako iné druhy mäsa. Navyše obsahuje kyselinu linolovú, ktorá je významným zdrojom omega 3 mastných kyselín, ktoré majú pozitívny účinok na ľudské srdce.

7. Ovocie

ovocieDo svojho jedálnička zaraďte tiež ovocie, ktoré posilňuje imunitný systém a je zdrojom mnohých vitamínov a ďalších látok.

Napríklad jablko obsahuje látky, ktoré prispievajú k správnej hladine krvného cukru. Zlý krvný cukor stojí za cukrovkou, ktorá tiež spôsobuje upchávanie ciev.

Ďalším vhodným ovocím sú citrusy, napríklad citrón či grapefruit, ktoré pomáhajú zlepšiť odolnosť cievnych stien.

8. Kakao

Obsahuje antioxidanty, ktoré majú blahodarné účinky na cievne steny a srdcové tepny. Kakao prispieva k zníženiu krvného tlaku a správnemu obehu krvi.

9. Kvasnice

Regulujú hladinu cholesterolu v krvi. Vysoký cholesterol pritom významne ovplyvňuje fuknciu ciev.

10. Ryby

Ryby majú vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, omega 3 a omega 6. Tie pomáhajú k lepšiemu prúdeniu krvi v cievach.

Odporúča sa ich konzumácia minimálne raz za týždeň. Obohaťte preto svoj ​​jedálniček napríklad o mäso z lososa či sladkovodných rýb.

11. Špenát

Je vhodný najmä vďaka vysokému obsahu vitamínov E a B.

12. Olivový olej

bio repkový olejPoužívajte k varenie panenský olivový olej.

Pomáha znížiť krvný tlak a tým pádom prospieva vášmu srdcu. Je výbornou prevenciou proti upchávaniu ciev.

13. Repkový olej

Vďaka obsahu mastných kyselín pomáha regulovať činnosť ciev a srdca. Repkový olej kúpite cez internet za cca 2€.

14. Cesnak

Cesnak je všeliekom. Je zdravý a vrelo odporúčaný okrem iného aj vďaka tomu, že znižuje zhusťovanie krvných doštičiek v cievach, čím zabraňuje ich upchatiu.

Ďalšie možnosti ako predísť upchatiu ciev

fajčenie a upchavanie cievOkrem správneho jedálnička je samozrejme potrebné vykonávať aj mnohé ďalšie preventívne opatrenia.

15. Obmedzenie fajčenia

Fajčenie významne prispieva k upchávaniu ciev. Stojí za infarkty a iné problémy so srdcom a kardiovaskulárnymi chorobami. Ako prestať fajčiť?

16. Dostatok pohybu

Ľudí, ktorí pravidelne cvičia a športujú, oveľa menej postihujú srdcové choroby, ich príčinou je práve upchávanie ciev. Odporúča sa každodenný pohyb.

17. Odpočinok

Telo potrebuje tiež pravidelnú relaxáciu, aby dostatočne zregenerovalo. Pravidelný spánok a pokoj – to vášmu telu nesmie chýbať, ak sa chcete dožiť čo najdlhšieho veku a byť zdraví.

18. Preventívne prehliadky u lekára

Aj zdanlivo zdravý človek by mal chodiť na pravidelné preventívne prehliadky k lekárovi. Na nich je možné podchytiť prvotné príznaky problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button