Návody

Ako žiadať náhradu za veci ukradnuté v hoteli či v reštaurácii?

kradnutie veci v hoteli a v reštauráciíMožno to poznáte – zájdete si do reštaurácie na dobré jedlo, bundu si zavesíte na vešiak, tašku cez operadlo stoličky, odskočíte si na toaletu a vaše veci sú preč. Obsluha pokrčí ramenami, to dá predsa rozum, že bunda sa nenecháva na vešiaku bez akéhokoľvek dozoru, a vám nezostáva, nič než odísť domov len v košeli a ešte investovať do novej bundy. Presne takto by to v praxi vyzerať nemalo! Prečítajte si náš článok o tom, čo je to vlastne vec odložená/vnesená, aké sú vaše práva a ako žiadať náhradu za veci ukradnuté v hoteli či v reštaurácii.

Odkladanie vecí a ako žiadať náhradu za ukradnuté veci

Zákon (konkrétne občiansky zákonník) správne zohľadňuje, že existujú zariadenia, s ktorými je spravidla späté odkladanie vecí. Môžete si predstaviť už spomínanú reštauráciu, ale tiež čakáreň u lekára, školu, jedáleň, športový areál

vešiaky na veci v reštauráciíAk si v reštaurácii odložíte veci na vešiak (prípadne si ich necháte pri stole, pretože vešiak napríklad chýba) a niekto vám ich ukradne alebo poškodí, prevádzkovateľ reštaurácie je vám zo zákona povinný uhradiť škodu, ktorá vám vznikla.

Dôležité je, že reštauráciu užívate skutočne ako hosť (na rozdiel od zamestnancov alebo človeka, ktorý sa len pýta na cestu) a že ste veci odložili na miesto na to určené (šatňa, vešiaky …).

V prípade, že prevádzkovateľ nevyčlenil osobitné miesto na bundy a kabáty, môžete ich odložiť na obvyklé miesto (stoličky, parapet vedľa vášho stola …).

Ako postupovať pri krádeží vecí

ako žiadať náhradu za veci ukradnuté v hoteliKeď vám niekto ukradne vaše veci na takomto mieste, nemusíte volať políciu. Právo na náhradu škody ale musíte uplatniť u prevádzkovateľa reštaurácie bez zbytočného odkladu. Maximálna doba je 15 dní. Čo z toho vyplýva?

Keď zistíte, že je váš kožený kabát preč, ihneď sa obráťte na obsluhu reštaurácie a oznámte jej, čo sa stalo, aká veľká škoda vám vznikla a že žiadate náhradu za ukradnuté veci.

Žiadať náhradu za ukradnuté veci je úplne normálne, rozhodne sa zato nehanbite.

Trvajte na tom, aby bola vaša požiadavka spísaná písomne. A určite nenechajte len tak odísť svedkov, pretože za pár dní, by si už nemuseli spomenúť, že vás videli prichádzať v koženom kabáte. Keď ich nepoznáte osobne, určite ich požiadajte o kontakt.

„Za odložené veci neručíme“

Toto upozornenie môžete vidieť ani nie tak v reštauráciách, ako v čakárňach praktických lekárov. Ceduľka je vylepená v čakárni, kde sa spravidla vyzúvate (zložíte si bundy, svetre).

Zákon pritom jasne uvádza, že zodpovednosti za škodu na odložených veciach sa nie je možné zbaviť ani dohodou, nieto jednostranne. Lekár podľa právnej terminológie skutočne neručí za škodu na týchto veciach, ale zodpovedá za ňu.

Ako by musela ceduľka vyzerať, aby vám lekár (alebo ktokoľvek iný) nemusel vyplatiť peniaze v prípade, že sa vaše veci stratia? Napríklad takto: „Pri vstupe do ordinácie si vezmite veci so sebou a nenechávajte ich v čakárni, za odložené veci nenesieme zodpovednosť.“ Je to pre vás jasný pokyn, že v ordinácii je ďalší vešiak aj miesto pre vaše topánky.

Vlaky, lietadlá, autobusy alebo hromadná doprava

batožina v lietadleAko žiadať náhradu za ukradnuté veci v dopravnom prostriedku? Aj vo vlaku si predsa odkladáte veci a ak idete ďaleko, možno si dáte obed v reštauračnom vozni. Ale čo keď sa vrátite a vaše kufre budú navždy preč?

Na prostriedky hromadnej dopravy si dávajte pozor, platia pre nich iné právne predpisy. Nemôžete sa brániť tým, že sa tiež jedná o veci odložené.

Za škodu spôsobenú na veciach odložených v prostriedkoch hromadnej dopravy sa zodpovedá len podľa ustanovení o náhrade škody spôsobenej ich prevádzkou (§427 až 431 OZ).

Hotel

V hoteloch či iných zariadeniach, určených pre prechodné ubytovanie (napríklad motel, horský penzión), sú chránený zákonom tzv. veci vnesené. Vnesené veci sú:

  • Veci, ktoré boli prinesené do priestorov vyhradených na ubytovanie či na uloženie vecí
  • Prípadne veci odovzdané zamestnancom hotela.

Ak si zaplatíte víkendový pobyt na horskej chate, prevádzkovateľ chaty má zabezpečiť, aby lyže uložené na noc do „lyžiarne“ nikto neukradol a aby boli v bezpečí aj veci, ktoré si nechávate v izbe, keď idete preč.

Klenoty, peniaze a iné cennosti

ako si doma vyrobiť veľmi pekný šperkAko žiadať náhradu za ukradnuté šperky, peniaze a podobné cennosti? Keď si idete zaplávať do bazéna a do skrinky si odložíte šperky za pár tisíc, samozrejme riskujete.

Prevádzkovateľ je vám v týchto prípadoch povinný uhradiť škodu len do výšky ustanovenej osobitným predpisom. Vychádza sa z toho, že šperky ani väčšie množstvo peňazí nevyhnutne nepotrebujete. Ak si ich odložíte, máte si ich strážiť. To platí vo všetkých prípadoch, nielen v bazéne.

Škoda sa ale hradí bez obmedzenia, keď:

  • Bola spôsobená zamestnancom prevádzkovateľa (čašník vám ukradne zlaté hodinky)
  • Veci boli prevzaté do úschovy (dáte si šperky do hotelového trezoru).

Tipy ako žiadať náhradu za ukradnuté veci

Dávajte si na svoje veci pozor, či už sa jedná o kabát odložený v reštaurácii alebo digitálny fotoaparát odložený v hotelovej izbe. Vždy je totiž lepšie škodám predchádzať.

Upozornenie

Tento článok ,,Ako žiadať náhradu za veci ukradnuté v hoteli či v reštaurácii?,, slúži len na informatívne účely.

Odkaz

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#cast6

Občiansky zákonník – zodpovednosť za škodu na vnesených alebo odložených veciach

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button