Práca a vzdelanieCestovanie

Ako vyplniť cestovný príkaz?

ako vyplniť cestovný príkazCestovný príkaz, ľudovo zvaný ,,cesťák“, je formulár na vyúčtovanie služobnej cesty. Aj vy ste vyslaní na služobnú cestu a cestovný príkaz, na ktorom má byť všetko dokonale vypísané, ste v živote nevideli? Žiadny strach, vypísanie cestovného príkazu nie je nič zložité. Ako ho teda správne vyplniť?

Na čo slúži cestovný príkaz?

Ako už bolo povedané vyššie, najdôležitejšou funkciou cestovného príkazu je jednoduché a prehľadné vyúčtovanie služobnej cesty, kam je zamestnanec vyslaný.

Ďalšou, nemenej dôležitou úlohou je to, že vďaka tomuto formuláru má zamestnávateľ prehľad o služobných cestách a môže tak spätne čokoľvek dohľadať.

Ako správne vyplniť cestovný príkaz?

Pred odchodom

Na vyplnenie cestovného príkazu musí zamestnanec myslieť ešte pred plánovanou jazdou. Na formulári je nutné uviesť meno a priezvisko, bydlisko sa vypisuje v prípade, že cesta začína aj končí v jeho mieste.

Počiatkom cesty môže byť ale nielen spomínané bydlisko, ale aj pracovisko, alebo iné vopred dohodnuté miesto. Z miesta konkrétne určeného náleží zamestnancovi úhrada cestovného (môže zahŕňať aj MHD zo stanice alebo na stanici). Toto pravidlo platí aj pre koniec cesty.

Nutné je vyplniť aj miesto rokovania a účel vašej cesty.

Dopravný prostriedok

Pod formulárom dole nájdete skratku pre vami zvolený dopravný prostriedok a vypíšete do rámčeka k tomu určenému.

V prípade, že používate svoj vlastný voz (AUV), musí byť pred použitím dohodnutá úhrada cestovných náhrad za použitie, (cena za kilometer plus pohonné hmoty podľa spotreby), alebo môže byť dohodnutá náhrada v sume obvyklej ceny vlakového či autobusového lístka. (Na formulári zaškrtnite, či sa jedná o sumu za cestovné vlakom alebo autobusom).

služobná cesta vlastným automPracovník, ktorý chce použiť vlastné auto, musí ale splniť niektoré podmienky a potvrdiť ich podpísaním čestného vyhlásenia.

Pracovník teda môže AUV použiť vtedy, ak absolvoval školenie pre vodiča, vozidlo má uhradené povinné poistenie a uzavretú a uhradenú havarijnú poistku.

Na formulári musí byť pred cestou ešte vyplnené číslo úlohy, z ktorého bude cesta hradená a ďalej potom dátum a príslušné podpisy – pracovníka oprávneného na povolenie cesty, popr. pracovníka evidujúceho cestu.

Čo treba po návrate z cesty?

Po príchode z cesty je potrebné odovzdať cestovný príkaz zodpovednému pracovníkovi, ktorý potvrdí, že pracovná cesta prebehla a môže byť vyúčtovaná.

Teraz je potrebné ešte doplniť údaje do oddielu Vyúčtovanie pracovnej cesty. Tieto informácie sa vyplnia v tabuľke pod stĺpce 1 až 6.

  • Priebeh cesty – popíše sa začiatok, priebeh i koniec cesty po jednotlivých dňoch vrátane časových údajov – deň, hodina, miesto začiatku cesty, pobyt na ceste, deň, hodina, miesto ukončenia
  • ako cestovať na služobnu cestuDopravný prostriedok – použijete skratku podľa legendy pod formulárom. Pri jazde osobným vlakom, rýchlikom alebo autobusom je potrebné doložiť jazdný doklad, popr. cestovný lístok MHD u miestneho cestovného. Pri jazde vlastným autom je treba doložiť doklad o nákupe pohonných hmôt, kópiu technického preukazu dokazujúcu spotrebu vozidla
  • Vzdialenosť v kilometroch – vypĺňa sa len v prípade vlastného vozidla
  • Počet hodín strávených na pracovnej ceste – od začiatku do konca cesty
  • Poskytnuté bezplatné stravovanie – je potrebné zaškrtnúť, ak pracovník dostal nejaké hlavné jedlo
  • Nocľah a vedľajšie výdavky – nutné doložiť dokladom

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button