Domácnosť

Ako stavať základnú dosku rodinného domu?

stavať základnú dosku pre domPre stavbu rodinného domu, ale aj iných objektov, je potrebné vytvoriť základnú dosku, na ktorej sa potom bude stavať. Na kvalite dosky samozrejme záleží aj kvalita stavby. V ďalších riadkoch si podrobnejšie vysvetlíme ako stavať základnú dosku domu.

Čo je potrebné, keď chceme stavať základnú dosku domu?

  • staba základovej dosky z betónustavebný pozemok
  • stavebné povolenie
  • geodet
  • bager
  • krompáč, lopata
  • debnenie
  • tvárnice
  • betón

Geodet vytýči základy domu podľa navrhnutého projektu. Je dobré prekontrolovať zameranie po dokončení zemných prác ešte pred betonážou pasov. Geodet tiež zameria tzv. bod nula, čo je výška budúcej podlahy.

Aké sú predprípravy, keď chceme stavať základnú dosku?

  1. zemnými prácami sa rozumie vyhĺbenie základových pásov alebo jamy pre pivnicu.
  2. skrytie a uskladnenie vrstvy ornice.
  3. hĺbenie pasov (bagrom, krompáčom a lopatami a pod.)
  4. vyhĺbenie ležatých kanalizácií, drenáže, prípadne záchytky
  5. začistenie škáry
  6. príprava zemného pásika pre bleskozvod
  7. debnenie pre všetky prestupy sietí (kanalizácia, voda, plyn, elektrina)
  8. v miestach východov odpad a ďalších sietí sa umiestnia „zátky“, ktoré neskoršie pri inštalácii sietí vyberieme a vznikne tak priechod z vnútra domu von

základová doska pre rodinný domZalejte základové škáry betónom, najčastejšie typom B15. Betón môže dodať betonárka v tzv. mixoch, prípadne sa pripravuje na mieste. Ak staviame v menej kvalitnej zemine, základy pred betonážou podsypávame vrstvou štrku. Betonáž vykonávame čo najskôr po zemných prácach, aby nedošlo k ich poškodeniu či zatopeniu

Na základové pásy dáme rad dutých tvárnic, ktoré vytvoria výšku a hranicu základovej dosky, tzv. stratené debnenie. Tvárnice zalejeme betónom. Namiesto toho možno použiť aj tradičné drevené debnenie.

Pokladanie tvárnic

V prípade, ak je pozemok zvažujúci, na hornú stranu sa stavia jeden rad tvárnic, na dolnej potom napríklad štyri rady nad okolitý terén.

Tým sa zabráni neskôr možnosti zatekania do domu pri prívalových dažďoch, spevniť svah sa dá aj betónovými tvárnicami. Spodnú vrstvu tvárnic možno pred usadením z jednej strany zrezať, aby vrchná doska bola jednoliata. Do tvárnic sa pridávajú drôty k spevneniu.

Miesto ohraničenia základovými pásmi zhutníme a podsypeme štrkom. Položíme ležatú kanalizáciu a vodovodné prípojky. Treba dať pozor na spád kanalizácie. Tesnosť potrubia overíme tlakovou skúškou. Vyvedieme tzv. husie krky pre elektrinu, telefón a internet.

Pokračujeme vyliatím základovej dosky

  1. položíme výstuže, ak sú predpísané projektom
  2. betón sa vyleje
  3. betón sa zavibruje, zhutní a následne ho vyleštíme rotačnými hladičkami. Tým dosiahneme veľkú presnosť.
  4. povrch ošetríme postrekom proti rýchlemu vysychaniu, tým aj popraskaniu, a ktorý ušetrí prácu aj s kropením hotovej dosky

Stavať základnú dosku a teda ju aj nechať vyzrieť môže trvať vyše mesiaca, kedy je tiež pripravená na pokračovanie stavby. Ornica uložená v rohu pozemku sa použije na vyrovnanie pozemku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button