Ako liečiť

Ako sa zbaviť zahlienenia v krku?

ako sa rýchlo a ľahko zbaviť zahlienenia v krkuZahlienenie krku je stavom, ktorý často sprevádza kašeľ aj bolesť v krku. Ide o ochorenie, ktoré môže byť vyvolané z mnohých príčin, menej či viac závažných. V každom prípade je zvýšené zahlienenie dýchacích ciest veľmi nepríjemné a obťažujúce. Ako sa zbaviť zahlienenia v krku?

Obsah článku

  • Hlavné príčiny zahlienenia
  • Ako liečiť zahlienenie

Hlavné príčiny zahlienenia v krku

Infekcie dýchacích ciest

Zvýšená tvorba hlienov, ktoré vás obťažujú, býva najčastejšie spôsobená infekciou horných dýchacích ciest. Ide hlavne o prípady, keď dôjde k zápalu hrtana, prípadne potom aj zápalu nosových dutín. Prejavuje sa to nielen zahlienením, ale aj kašľom.

Okrem horných dýchacích ciest je zahlienenie spôsobované aj infekciou dolných dýchacích ciest. V tomto prípade jav vyvoláva predovšetkým zápal priedušiek, v horšom prípade potom zápal pľúc.

Sprievodnými javmi sú zvýšená telesná teplota a stavy dýchavičnosti. Nepríjemné je to hlavne v nočných hodinách, to potom prakticky nezažmúrite oči.

Prechladnutie

zahlienenie v krkuAj v prípade obyčajného prechladnutia dochádza k zvýšenej tvorbe hlienov, ktoré potom idú len ťažko vykašliavať.

Prejavuje sa to napríklad potom, čo rýchlo striedate teplé a chladné prostredie.

Najviac sa zahlienenie prejavuje v jarných a jesenných mesiacoch. Zahlienenie krku vás ale tiež môže potrápiť napríklad vo chvíli, keď nevhodne používate klimatizáciu v miestnosti alebo v automobile.

Zlé ovzdušie

Zahlienenie je spôsobované tiež vplyvom zhoršených klimatických podmienok. Nie je náhodou, že týmto problémom častejšie trpia ľudia, ktorí žijú v prostredí, kde je nezdravý vzduch.

Zvýšené riziko je aj u astmatikov, ktorí sú na kvalitu ovzdušia ďaleko citlivejší než zdraví jedinci.

Fajčenie

Na zvýšenú tvorbu hlienov sú náchylnejší fajčiari. Ich organizmus je fajčením zaťažovaný a znižuje sa jeho obranyschopnosť.

Rakovina

Rakovina priedušiek zapríčiňuje okrem kašľa tiež zvýšenú produkciu hlienov v pľúcach. Obzvlášť varujúci je stav, kedy spolu s hlienmi vykašliavate aj krv.

Ako liečiť zahlienenie

Lieky

Pri liečbe je potrebné hlieny zriediť tak, aby ich bolo možné ľahšie vykašliavať. Je tak vhodné zájsť k lekárovi, ktorý vám predpíše potrebné lieky.

V prípade, že je zvýšená tvorba hlienov spôsobená vplyvom bakteriálneho ochorenia, môže vám lekár dokonca predpísať antibiotiká.

Bylinné čaje na zahlienenie

čaj a 10 vecí čo ste o ňom nevedeliK uvoľneniu dýchacích ciest a zníženiu tvorby hlienov pomáhajú aj rôzne čaje z byliniek. Je dobré si napríklad urobiť čaj z materinej dúšky, zázvoru, pomáha ale napríklad aj očianka rostkovová, ktorá je vhodný na suchý kašeľ.

Čaje urobíte vždy obdobným spôsobom, kedy necháte priviesť vodu do varu, vložíte do nej príslušnej bylinky, necháte vylúhovať a scedíte. Čaj pite vždy teplý.

Naparovanie nad hrncom

Pre uvoľnenie dýchacích ciest a lepšie vykašliavanie hlienu skúste jednoduchý recept, kedy si v hrnci uvaríte vodu, pridáte do nej trochu oleja z eukalyptu a budete inhalovať pary.

Hlavu si prikryte uterákom a dajte sa nad hrniec. Procedúru vykonávajte po dobu niekoľkých minút, a to opakovane dvakrát až trikrát denne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button