Ako liečiť

Ako na prvú pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdom?

ako na prvú pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdomZásahy elektrickým prúdom bývajú pomerne častou príčinou úmrtia osôb. Ak je však postihnutému poskytnutá včasná a odborná pomoc, má veľkú nádej na prežitie. Ako na prvú pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdom?

Obsah článku:

  • Najčastejšie dôvody zasiahnutia elektrinou
  • Príznaky zasiahnutia elektrickým prúdom
  • Postup pri zasiahnutí elektrickým prúdom
  • Prvá pomoc
  • Ako dlho prvá pomoc potrvá

Najčastejšie dôvody zasiahnutia elektrinou

K zasiahnutiu elektrickým prúdom najčastejšie dochádza v domácnostiach a v zamestnaní.
zásah elektrickým prúdom a prvá pomoc

Doma to býva najmä nesprávnou manipuláciou s prístrojmi, ktoré sú zapojené do zásuvky. Ďalej potom ide o používanie prístrojov, ktoré sú zle izolované a prebíjajú, prípadne majú pokazený prívodný kábel.

Ďalším rizikovým miestom, kde hojne dochádza k zásahom elektrickým prúdom, je zamestnanie. Nemusí sa pritom jednať len o elektrikárske práce, k poraneniu ľahko prídete aj v ďalších odboroch.

Zasiahnutie elektrickým prúdom je veľmi závažné. Preto by ste si mali dôkladne naštudovať, ako poskytnúť prvú pomoc osobe, ktorej sa táto nepríjemná udalosť stane.

Príznaky zasiahnutia elektrickým prúdom

Zvyčajne ihneď spoznáte, že je dotyčný zasiahnutý elektrickým prúdom. Všeobecne sa však dá povedať, že sú príznaky nasledovné:

Postup pri zasiahnutí elektrickým prúdom

Prvým krokom, ktorý musíte urobiť, je odpojenie prúdu. V žiadnom prípade sa zraneného nedotýkajte vo chvíli, keď je v spojení s vodičom, okamžite by ste boli prúdom zasiahnutí aj vy.

Odpojenie elektrického prúdu sa vykonáva niekoľkými spôsobmi v závislosti na tom, v akej situácii sa zranený nachádza.

Spôsoby odpojenia elektriny:

  • Vytiahnutie kábla zo zásuvky
  • Vypnutie hlavného vypínača
  • Vypnutie ističa

Potom, čo zaistíte odpojenie elektrického prúdu, môžete presunúť postihnutého preč od vodiča. Pre istotu sa ho však ešte dotýkajte niečím nevodivým. Až potom môžete začať robiť prvú pomoc.

Prvá pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdom

V prvej chvíli zistite, či je zranená osoba pri vedomí. Ak áno, zavolajte záchrannú službu, ktorá ho prevezie do nemocnice a vykoná nevyhnutné ošetrenie. Aj keď totiž dotyčný na prvý pohľad vyzerá zdravo, môže dôjsť k vnútornému poraneniu.

V okamihu, keď je zranený v bezvedomí a nedýcha, bude potrebné vykonať potrebné kroky prvej pomoci. Oživovanie vykonajte ranou päsťou do srdcovej oblasti poraneného. Z výšky 20 centimetrov udriete do stredu hrudníka, kadiaľ vedie hrudná kosť.

Okrem toho skontrolujte tep na krku. Pokiaľ ho nenájdete, potom je potrebné pristúpiť k masáži srdca a dýchaniu z úst do úst.

Masáž srdca a dýchanie z úst do úst

Zraneného položte na chrbát, uvoľnite mu oblečenie a zľahka mu zakloňte hlavu. Pozrite sa, či sú ústa priechodné. Ak v nich sú napríklad zvratky, je potrebné ich odstrániť.

Teraz začnite s nepriamou masážou srdca a umelým dýchaním. Na každé 2 vdychy náleží 30 stlačení hrudníka, a to s rýchlosťou 100x za minútu. Stlačenie hrudnej kosti musí byť dostatočne silné, kosť by sa mala pretlačiť minimálne o 6 centimetrov.

volanie záchrankyOživovanie prevádzajte neustále až do príchodu záchrannej služby. Je to vlastne vaša povinnosť. V opačnom prípade by ste sa totiž mohli dostať až do problémov so zákonom a vystavili by ste sa trestnému stíhaniu.

Vo chvíli, keď si s oživovaním neviete rady, zvyčajne vás detailne navedie operátor záchrannej služby. Ten vám presne povie postup, ako vykonávať umelé dýchanie a masáž srdca.

Vždy je však lepšie aspoň približne vedieť, ako sa to robí. Ide o záchranu života. Aj vy sa raz v tejto zložitej situácii môžete ocitnúť a určite by ste radi mali v blízkosti niekoho, kto vie urobiť oživovanie po zásahu elektrickým prúdom.

Ako dlho prvá pomoc potrvá?

Ak je dotyčný v bezvedomí, musíte oživovanie pomocou umelého dýchania a masáže srdca vykonávať do tej doby, kým príde záchranná služba, ktorá si poraneného prevezme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button