Úvod / Návody / Ako odstrániť spáleniny a sadze na koberci?

Ako odstrániť spáleniny a sadze na koberci?

ako odstrániť spáleniny a sadze z kobercaKoberec v domácnosti často trpí, a to nielen tým, že sa v ňom usadzujú bežné nečistoty. Doma sa vám ľahko môže stať, že na neho spadnú sadze z krbu, prípadne dokonca žeravé uhlíky. V týchto prípadoch je potrebné ihneď pristúpiť k vyčisteniu, inak na koberci vzniknú nenapraviteľné škody. Ako odstrániť spáleniny a sadze na koberci?

V článku sa dozviete:

  • Prečo odstraňovať spáleniny a sadze
  • Postupy odstránenia
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo odstraňovať spáleniny a sadze z koberca?


Ako som už spomenul, žeravý uhlík a sadze, ktoré veľmi farbia, dokážu znehodnotiť koberec natoľko, že je už prakticky nepoužiteľný. Najmä vtedy, ak ho máte umiestnený v obývacej izbe či iných priestoroch, ktoré okrem iného slúžia ako reprezentatívne miesta v okamihoch, keď k vám domov príde nejaká návšteva. Potom vám nezostane nič iné, než položiť nový koberec. Hlavný dôvod je teda záchrana hodnoty a vzhľadu koberca.

Postupy odstránenia

Odstránenie sadzí

čistenie koberca od sadzíV prípade sadzí je postup pomerne jednoduchý. Postihnuté miesto najprv dôkladne povysávajte vysávačom, a to suchou cestou, ak nemáte k dispozícii stroj na čistenie mokrou cestou. Následne na inkriminované miesto naneste trochu šampónu na koberce. Zakúpite ho v drogériách, prípadne je k dostaniu v špecializovaných obchodoch, ktoré predávajú vysávače a čistiace prostriedky. K šampónu na koberec nalejte ešte trochu vlažnej vody a vykefujte. Potom miesto nechajte zaschnúť.

Čo je potreba na vyčistenie koberca:

  • Vysávač
  • Šampón na koberce
  • Vlažná voda

Odstránenie spálenin

ako dokonale vyčistiť koberec od popolaV momente, keď sa na koberci napríklad v blízkosti krbu či v dôsledku kontaktu s ohorkom od cigarety vytvorí drobná popálenina, poškodené miesto najprv okefujte a vysajte vysávačom. Ak nečistoty stále pretrvávajú, použite na poškodené miesto 30% peroxidu vodíka.

Ale pozor, pri jeho použití môže dôjsť k vyblednutiu koberca. Preto je dobré si najprv na kúsku koberca, ktorý vám zostal pri pokládke, vyskúšať, či nedôjde k strate farby.

Čo je potreba?

  • Kefa
  • Vysávač
  • Peroxid vodíka 30%

Ako dlho čistenie potrvá?

Pri čistení spálenín a sadzí z koberca je hlavne potrebné postupovať čo najrýchlejšie po tom, čo dôjde k nehode. Doba čistenia koberca záleží na veľkosti poškodenej plochy. Pokiaľ ide o malý kúsok, zaberie vám to maximálne 10 – 15 minút práce.

Aké budú náklady?


Predpokladám, že každý z vás má doma vysávač, o nákladoch na jeho obstaranie preto nemá cenu hovoriť. Potom sú v podstate náklady úplne minimálne. V prvom rade si stačí zaobstarať šampón na koberce, ktorý vás vyjde zhruba na 2€. V druhom prípade potom peroxid vodíka. Litrová fľaša 30% roztoku stojí cca 8€.

Ako odstrániť spáleniny a sadze na koberci?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako grilovať na grile na drevenom uhlí

Ako grilovať na grile na drevenom uhlí?

Aj keď elektrické grily získavajú na popularite, stále existuje veľa tých, ktorí dávajú prednosť grilovaniu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *