Domácnosť

Ako vybrať najúspornejší systém vykurovania rodinného domu?

najúspornejší systém vykurovania pre domDesíte sa účtov za plyn, vykurovanie vody, vodu samotnú a elektrinu a chceli by ste najúspornejší systém vykurovania? Ceny stúpajú, ako sa zdá, bohužiaľ sa tento trend nezmení ani do budúcna. Bez tepla by sme však bohužiaľ doma pravdepodobne dlho nevydržali. Existujú ale možnosti, ako na vykurovanie ušetriť nemalé peniaze. Aké vykurovanie je teda v rodinnom dome tým najúspornejším a podľa akých kritérií sa pri výbere vykurovania riadiť?

Vybrať najúspornejší systém vykurovania znamená viac možností

Rodinný dom môžete vykurovať rôznymi vykurovacími systémami a zdrojmi tepelnej energie. Záleží len na vás, čo si vyberiete. Vybrať si môžete z lokálneho a ústredného kúrenia.

Pod lokálnym kúrením si predstavte ohrievače umiestnené v jednotlivých miestnostiach (krb, kachle, elektrické konvektory). Ústredné kúrenie máme klasické, nízkoteplotné a teplovzdušné.

najúspornejší systém vykurovania kotlomKlasické kúrenie znamená to najbežnejšie kúrenie, teda kotol, ktorý funguje na rôzne zdroje energie a prenáša teplo do radiátorov s pomocou cirkulujúcej vody.

Nízkoteplotné vykurovanie je vlastne podlahové vykurovanie, kde je teplo vyrábané tepelným čerpadlom, solárnym panelom, prípadne kondenzačným kotlom na drevo. Teplovzdušné vykurovanie je u nás celkom neznámy spôsob vykurovania, používajú ho hlavne v USA.

Pri výbere najúspornejšieho vykurovania nie je dôležitý len správny vykurovací systém, ale aj zdroj energie potrebného pre tvorbu tepla.

Kúriť tak môžete v súčasnosti: drevenými briketami, koksom, drevenými peletami, štiepkou, obilím, tepelným čerpadlom, plynom, elektrinou, uhlím, biomasou, ľahkým vykurovacím olejom, drevom, propánom alebo solárnou energiou.

Ako teda vybrať najúspornejší systém vykurovania?

ako vybrať najúspornejší systém vykurovaniaPodľa čoho vyberať najúspornejší kúrenie? V prvom rade vyberajte podľa dostupnosti energie v danej lokalite.

Pri výbere si tiež všímajte, aké sú jej prevádzkové náklady (vykurovacieho systému), technická náročnosť, údržba, úspora energie, ekológie, rentabilita a až až nakoniec sa pýtajte, aká je jeho obstarávacia cena.

Prečo? Najnižšia obstarávacia cena je ošemetná, často sa potom jedná o systém, ktorý má náročnú obsluhu, údržbu, nižšiu životnosť a ktorého náklady na prevádzku sú nadmieru vysoké. Často vás potom také vykurovacie systémy vyjdú oveľa drahšie ako tie s vyššou obstarávacou cenou.

Najúspornejšie vykurovanie je také, ktorého výroba energie stojí najmenej, pričom má však čo najväčší vykurovací efekt, najľahšie ovládanie, minimálnu údržbu, minimálne náklady na prevádzku a dlhú životnosť. Nezabudnite tiež na ekologickú stránku!

podlahové kúrenie je najúspornejší systém vykurovaniaAk teda chcete skutočne ušetriť, vychádza z toho najúspornejšie podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie má bezpočet výhod: nízkoenergetičnost, nízke priebežné náklady, bezúdržbovosť, jednoduchú obsluhu, maximálnu tepelnú pohodu, teplo prichádzajúce od nôh, maximálnu hygienu prevádzky (nevíri vzduch), široké možnosti výberu energetického zdroja (solárna energia, nízkoteplotné technológie, tepelné čerpadlo alebo kondenzačné technológie), dlhú životnosť a flexibilnosť (kedy každá miestnosť môže byť vykurovaná inak).

Najúspornejší systém vykurovania sa môže nachádzať aj pod podlahou

Podlahové kúrenie je nízkoenergetický systém vykurovania, u ktorého si môžete zvoliť zdroj vykurovania. Zdrojom energie môže byť solárny panel, tepelné čerpadlo, prípadne tiež nízkoteplotné alebo kondenzačné technológie.

Veľkou výhodou podlahového kúrenia je celkom jednoduchá a nenákladná inštalácia, ktorú môžete zrealizovať v rámci rekonštrukcie. U nového domu potom inštaláciu podlahového kúrenia vopred zakomponujte do stavebného plánu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button