Úvod / Deti / Ako motivovať dieťa, aby nebolo v jedle vyberavé?

Ako motivovať dieťa, aby nebolo v jedle vyberavé?

ako motivovať dieťa aby nebolo vyberavé v jedleKaždá rodina je špecifická v repertoári a príprave jedla, a má vlastné zvyklosti. Niektoré jedlá vôbec nevarí alebo nepozná, iná sa výrazne líšia od rovnakých jedál, pripravených v iných rodinách alebo v škole. Keď sa potom stane, že dieťa dostane jedlo, ktoré nepozná, odmietne ho. Ale sú deti, ktoré jedia nerady, nech sú doma alebo aj v školskom zariadení. Jedlo je pre nich len nutnosťou alebo vyžadujú len niektorý sortiment jedla, čo nemožno vždy akceptovať, najmä z hľadiska fyzického a duševného rozvoja dieťaťa. Ako motivovať dieťa, aby nebolo v jedle vyberavé?

Čo s tým ak je vaše dieťa v jedle vyberavé?


Najskôr je potrebné vziať na zreteľ, že v chutiach každého z nás sú značné rozdiely. Navyše sa chute menia v priebehu času.

čo robiť ak dieťa nechce jesťTo, že dieťa neje mäso ani zeleninu alebo nepije mlieko, neznamená, že to nebude konzumovať o pár rokov neskôr. Nie je z toho nutné robiť závažný problém ak je dieťa takto trochu vyberavé.

Rešpektujme teda to, že dieťa, podobne ako dospelý, neje všetko. Niekedy úplne stačí, keď z neobľúbeného jedla zmizne nejaká ingrediencie a je po probléme. Predstava, že dieťa musí zjesť každé jedlo, ktoré dostane na tanieri nie je úplne najlepšia. Hľadajte spôsoby, ako prípadne nahradiť chýbajúce látky a pritom vyhovieť dieťaťu.

Skúste ponúknuť minidávky


Čo napríklad skúsiť testovacie minidávky a motivovať ho niečím, na čo by sa tešilo. Nedávajte dieťaťu nikdy na tanier viac, ako chce alebo keď viete, že nie je schopné to zjesť. Väčšie porcie ho môže odrádzať a demotivovať a potom sa stane ešte viac vyberavé. Doma nebýva problém si pridať.

Rešpektujte aj to, že každý z nás niekedy neodhadne dobre svoje chute a množstvo jedla, ktoré zje. U detí to platí častejšie než u dospelých.

Motivácia? Napríklad táto – do okna sa pozerá žirafa

ako docieliť aby dieťa zjedlo všetkoNiektoré dieťa odmieta z princípu takmer všetko jedlo. Nie je správne chystať niečo iné, pretože si to zaumienil. Stalo by sa to zvyklosťou a my sa staneme otrokárskym objektom dieťaťa.

Skúste si vziať na pomoc nejakú motiváciu: “Jedz, pretože do okna sa pozerá žirafa. Má dlhočizný krk a pozerá sa až k nám a chce vidieť, ako dobre ješ.”

Keď dieťa namietne, že ju nevidí, nenechajte sa odradiť a argumentujte podľa vlastnej fantázie (teraz sa schovala, pretože si si neodhryzol ….).

Využite vlastnú fantáziu


Ak pozná dieťa napríklad rozprávku o Pampušíkovi, skúste túto motiváciu. Jedz, alebo pribehne líška a všetko ti zje. Možno to aplikovať na akúkoľvek rozprávku (keď nebudeš aspoň trochu jesť, utečie medvedík, panáčik, všetky hračky a pod.).

Vaša fantázia môže byť bezhraničná a motivovať dieťa aby všetko zjedlo a nebolo vyberavé potom nie je nič zložité.

Ako motivovať dieťa, aby nebolo v jedle vyberavé?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako grilovať na grile na drevenom uhlí

Ako grilovať na grile na drevenom uhlí?

Aj keď elektrické grily získavajú na popularite, stále existuje veľa tých, ktorí dávajú prednosť grilovaniu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *