Blog Archives

Ako urobiť holandskú omáčku?

ako pripraviť holandskú omáčku

Pripraviť pravú domácu holandskú omáčku nieje len tak. Holandská omáčka je zvláštna tým, že sa vôbec nevarí. Pri príprave holandskej omáčky budete pracovať s vodným kúpeľom. Nejde o nič zložité, jej príprava je veľmi jednoduchá a hlavne krátka. Navyše vás nebude, čo sa týka ingrediencii, veľa stáť, keďže do nej nebudete potrebovať nič špeciálne. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť omáčku takpovediac „po holandsky“.

Čítať ďalej »

Ako urobiť pomarančovú omáčku?

pomarančovú omáčku

Tento zaujímavý recept na pomarančovú omáčku sa najlepšie podáva spolu s teplým mäsom alebo k studenému múčniku. Ide o veľmi jednoduchý recept, ktorý zvládne aj úplný začiatočník. Maslo, múka či biele víno, to všetko sú obyčajné prísady, takže nebudete potrebovať žiadne špeciálne korenie či sladidlá. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť túto jednoduchú ale za to skvelú pomarančovú omáčku.

Čítať ďalej »

Ako urobiť lekvárovú omáčku?

lekvárovú omáčku

Ovocné omáčky, a samozrejme konkrétne aj túto lekvárovú omáčku, môžete využiť nielen k sladkým jedlám, ale taktiež ako perfektný doplnok k rôznym druhom mäsa. Ide o veľmi jednoduchý recept, takže sa nemusíte ničoho zložitého obávať a už vôbec nie nejakých komplikovaných procedúr či prísad. Všetko čo budete na to potrebovať máte určite aj doma. Tento recept vám zaberie veľmi málo času, takže ide o perfektnú omáčku, ak nemáte čas na …

Čítať ďalej »

Ako urobiť omáčku aioli?

omáčka aioli

Aioli je tradičná cesnaková omáčka podávaná k rybám aj grilovanému mäsu. Aioli sa zvyčajne pripravuje z cesnaku, olivového oleja, citrónovej šťavy a vaječných žĺtkov. Receptov na omáčku aioli je ale viac, obdobou v Katalánsku je omáčka allioli alebo aillade pre zmenu vo Francúzsku.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť mäso v hubovej omáčke?

jahňacie mäso s hubovou omáčkou

Omáčka je nenáročná na suroviny, vystačíte si s minimom, aby vyniklo spojenie húb a mäsa. Pri použití hydinového mäsa bude omáčka svetlejšia, najtmavšia je z mäsa hovädzieho. Pokrm môžeme pripraviť z čerstvých aj sušených, vopred namočených húb. Zo sušených bude mať intenzívnejšiu hubovú chuť. Farbu ovplyvníte aj výberom húb, najlepšia je ich zmes. Prečítajte si recept ako pripraviť mäso v hubovej omáčke.

Čítať ďalej »

Ako uvariť Hodolanskú omáčku?

ako uvariť Hodolanskú omáčku

Hanáci nech odpustia, ale Hodolanskú omáčku, na ktorú takmer prisahajú poznajú v Čechách len rodiny, ktoré majú nejaký vzťah k strednej Morave. Hodolanská omáčka (pokrm zaradený pravdepodobne do kategórie „kotlíkových“ hlavných jedál) má bezpočet variantov, čo rodina, to iný „zaručený“ recept. Všeobecné zásady a chuť pokrmu sú však podobné, líšia sa len v nuansách. Čo je Hodolanská omáčka a ako ju pripraviť? Prinášame niekoľko tipov.

Čítať ďalej »

Ako urobiť jablkové chutney?

Jablkové chutney

Jablkové chutney je pochutina mnohých chutí a vôní: od ostrej pálčivosti zázvoru prechádza do pikantnej koreninosti a končí lahodnou chuťou použitých jabĺk. Jablkové chutney sa výborne hodí najmä k ryži a k ​​duseným mäsám. Ponúkaný recept na chutney z jabĺk je jednou z dobre využiteľným variantov kuchynskej úpravy.

Čítať ďalej »

Ako urobiť pórovú omáčku?

chutná omáčka

Recept na pórovú omáčku. Zaujímavosťou je, že pór bol pestovaný už Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi v staroveku. Dokonca sa miestom o ňom zmieňuje tiež Starý zákon. Rimania si ho natoľko obľúbili, že mali zvláštny názov pre záhradky, na ktorých ho pestovali – hovorili im „porrinae“.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť kôprovú omáčku?

chutná kôprová omáčka

Kôprová omáčka s vajcom a zemiakmi, hovorovo kôprovka, to je klasika. Kôpor prepožičiava kôprovej omáčke svoju typickú chuť, kôprová omáčka niektorými deťmi aj dospelými nenávidená, inými zbožňovaná. Najlepší recept na kôprovú omáčku s vajcom mali vždy naše babičky. A tie mali tiež pri jedálenskom stole posledné slovo.

Čítať ďalej »

Ako uvariť cibuľovo-pivnú omáčku s bravčovým mäsom?

príprava cibuľovo-pivnej omáčky

Omáčky sú klasikou akejkoľvek kuchyne a dopĺňajú predovšetkým rôzne druhy mäsa. Všetci poznáme rajskú, sviečkovú, kôprovou a tá, ktorú si uvaríme teraz doma bude najlepšia. Ponúkam recept na menej obvyklú omáčku s prídavkom piva. Pivo dodá omáčke zvláštnu, ľahko horkastú chuť. Je najlepšia až na druhý deň po uvarení, kedy sa navzájom prepoja chute cibule, piva a šťavy z mäsa. Zmizne tiež horkastá príchuť, ktorá je viditeľná v čerstvo uvarenej …

Čítať ďalej »