Blog Archives

Ako urobiť pórovú omáčku?

chutná omáčka

Recept na pórovú omáčku. Zaujímavosťou je, že pór bol pestovaný už Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi v staroveku. Dokonca sa miestom o ňom zmieňuje tiež Starý zákon. Rimania si ho natoľko obľúbili, že mali zvláštny názov pre záhradky, na ktorých ho pestovali – hovorili im “porrinae”.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť kôprovú omáčku?

chutná kôprová omáčka

Kôprová omáčka s vajcom a zemiakmi, hovorovo kôprovka, to je klasika. Kôpor prepožičiava kôprovej omáčke svoju typickú chuť, kôprová omáčka niektorými deťmi aj dospelými nenávidená, inými zbožňovaná. Najlepší recept na kôprovú omáčku s vajcom mali vždy naše babičky. A tie mali tiež pri jedálenskom stole posledné slovo.

Čítať ďalej »

Ako uvariť cibuľovo-pivnú omáčku s bravčovým mäsom?

príprava cibuľovo-pivnej omáčky

Omáčky sú klasikou akejkoľvek kuchyne a dopĺňajú predovšetkým rôzne druhy mäsa. Všetci poznáme rajskú, sviečkovú, kôprovou a tá, ktorú si uvaríme teraz doma bude najlepšia. Ponúkam recept na menej obvyklú omáčku s prídavkom piva. Pivo dodá omáčke zvláštnu, ľahko horkastú chuť. Je najlepšia až na druhý deň po uvarení, kedy sa navzájom prepoja chute cibule, piva a šťavy z mäsa. Zmizne tiež horkastá príchuť, ktorá je viditeľná v čerstvo uvarenej …

Čítať ďalej »

Ako pripraviť kreolskú salsu?

salsa

Kreolská salsa (alebo tiež salsa Criolla) je výborná juhoamerická omáčka so španielskymi koreňmi. Výborne sa hodí k pečenému alebo grilovanému mäsu, k morským plodom a pokrmom z nich, alebo ako skvelý dip na chleba či k chipsom. Určite kreolskú salsu odporúčam, vyskúšajte a neoľutujete.

Čítať ďalej »

Ako urobiť kôprovu omáčku?

ako urobiť kôprovú omáčku

Pre slovenskú kuchyňu sú omáčky typické po stáročia a stále zostávajú súčasťou nášho jedálnička. Typickou omáčkou v slovenských kuchyniach je kôprová omáčka. Najčastejšie podávaná ako kôprová omáčka s vajíčkom alebo kôprová omáčka s hovädzím mäsom. A tu je môj recept ako urobiť kôprovou omáčku alebo aj tzv. kôprovku.

Čítať ďalej »

Ako urobiť taliansku marinádu?

ako urobiť talianskú marinádu

Výborná marináda ku kuraciemu mäsu, to je tzv. talianska marináda, v ktorej dominuje bazalka a biele korenie. Vhodná pre letné grilovanie kuracieho mäsa, skvele ochutí a poláska chuťové bunky všetkých stravníkov. Ako urobiť taliansku marinádu?

Čítať ďalej »

Ako urobiť majonézu?

ako urobiť majonézu

Majonéza je veľmi obľúbená pre svoje mnohostranné použitie a svoje významné miesto zaujíma hlavne v čase silvestrovských osláv pri dochucovaní pokrmov, alebo počas leta pri grilovacej sezóne je neoddeliteľnou súčasťou každého dobrého jedla. V nasledujúcom článku sa dozviete ako urobiť majonézu?

Čítať ďalej »

Ako podávať horčicu k jedlu?

ako podávať horčicu k jedlu

História podávania horčice k jedlu siaha až do staroveku. Už otec medicíny Hippokrates odporúčal horčicu k liečebným účinkom. Viete ktorá horčica sa hodí ku ktorému jedlu? A iste už tiež viete, že v supermarkete dnes nekúpite len plnotučnú horčicu a kremžskú horčicu. Tu je stručný základ informácií o horčiciach, s ktorým sa v kuchyni nestratíte. Ako podávať horčicu k jedlu?

Čítať ďalej »

Ako urobiť karí dip?

ako urobiť karí dip

Dip je studená omáčka. Jej príprava je nenáročná a výborne sa hodí na grilovanie. A tentoraz tu pre vás mám svoj recept na karí dip. A ako už názov omáčky napovedá, hlavnú úlohu v nej hrá karí.

Čítať ďalej »

Ako urobiť bešamelovú omáčku?

ako urobiť bešamelovú omáčku

Bešamel alebo inými slovami bešamelová omáčka je svetlá základná omáčka. Ide o tradičnú špecialitu predovšetkým z francúzskej kuchyne. Tvorí základ mnohých ďalších omáčok – napr. omáčky Mornay, alebo horčičné omáčky. V nasledujúcom článku sa dozviete ako na prípravu bešamelovej omáčky krok za krokom.

Čítať ďalej »