Vzťahy

Čo o nás prezradí reč tela?

reč telaRečou tela komunikujeme už od narodenia. Ukazuje naše city, postoje, sympatie, pevné odhodlanie či úzkosť a strach. Niekto svoju reč tela dokáže veľmi slušne ovládať a pracovať s ňou. Čo o nás teda prezradí reč tela?

Reč tela nás sprevádza od nepamäti!

Pri medziľudskom styku dochádza k neverbálnej komunikácii častejšie a skôr, než ku komunikácii slovnej.

Aby sa spolu dali dvaja ľudia do reči, musí najskôr prebehnúť určitá výmena informácií bez slov. Tým, ako sa tvárime alebo aký zaujímame postoj, dávame najavo, v akom emočnom stave sa práve nachádzame a podľa toho buď priťahujeme alebo odpudzujeme záujemcov o komunikáciu.

Intímna zóna

Každý človek má okolo seba pomyselne vytýčenú určitú vzdialenosť, ktorú považuje za svoje teritórium. Keď niekto túto hranicu prekročí a dostane sa tak do našej intímnej zóny, vyvoláva to v nás kladnú či zápornú reakciu.

Odráža sa tu vzájomný vzťah dvoch ľudí. S niekým hovoríme z diaľky, s niekým sa snažíme zaujať čo najbližší kontakt.

Aj spôsob, akým stojíme, o nás veľa povie. Osoby, ktoré stoja na zemi pevne oboma nohami sú silné a rozhodné.

Človek, ktorý nepostojí, obracia sa alebo s nami hovorí otočený bokom, pôsobí neisto a nedôveryhodne.

Tvár a jej mimika

podávanie rukyTvár je najbohatším poslom neverbálnych správ. Ústa môžu vykúzliť úprimný, falošný aj ironický smiech. Úškľabok alebo pousmiatie vyjadruje náš vzťah k druhému. Aj na čele sa prejaví, ako sa momentálne cítime.

V prípade, že máme starosti a problémy, naša čelo je plné vrások.

Najdôležitejším prvkom našej tváre sú ale oči a to aj preto, že je to väčšinou to prvé, na čo sa u druhého zameriame. Očný kontakt prezradí naozaj veľa. Pohľad z očí do očí je mimoriadne nabitý emóciami.

Uhýbanie očami patrí do komunikácie, ale nesmie byť príliš časté. V prípade, že náprotivok uhýba často očami do strany, môžeme vycítiť, že nám klame. Pohľad očí do zeme môže značiť neistotu a strach a oči blúdiace po strope zase nezáujem alebo nudu.

A čo naše ruky pri reči tela

Pohyby rúk, tzv. gestikulácia, sprevádza hovor, monológ aj diskusiu. Niekto používa gestá široké, rukami rozmachuje do všetkých strán, iný hovorí pokojne a ruky má zopnuté.

Štýl, akým podávame ruku, taktiež všeličo napovie. Ak ponúkneme ruku ako vyľakaná ryba, vypovedá to o nás, že sme veľmi citlivá, nervózna duša a sme plní strachu. Agresívneho a dominantného človeka z nás urobí stisk trochu tvrdšie a hrubý. Ak podáme ruku ,, tak akurát „, ľudia to budú vnímať ako znak poctivosti a sily.

Ruky založené alebo skrížené na prsiach alebo ruky zaťaté do pästí zase prezradia našu uzavretosť a celkový odstup od náprotivku. Ústretového človeka ale spoznáte podľa otvorených dlaní spustených pozdĺž tela.

Reč tela môže niekedy prezradiť aj to, čo si neželáte. A preto, čím viac viete reč tela čítať a používať, tým je vaša komunikácia úspešnejšia!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button