Ako liečiť

Čo je senná nádcha: Príznaky a ako ju liečiť

senná nádchaSenná nádcha sa stala problémom, ktorý dnes trápi veľkú časť populácie. Jedná sa o ochorenie, ktoré sa dotýka osôb všetkých vekových kategórií, deti a seniorov nevynímajúc. Aké sú príznaky sennej nádchy a ako ju liečiť

V článku sa dozviete:

  • Čo je senná nádcha
  • Príznaky sennej nádchy
  • Čo spôsobuje sennú nádchu
  • Ako liečiť sennú nádchu
  • Prevencia

Čo je to senná nádcha?

Jedná sa o ochorenie, ktoré vyvoláva zápal dýchacích ciest. Takisto postihuje sliznicu nosa a tiež oči. Človek, u ktorého je senná nádcha diagnostikovaná, má dýchacie ťažkosti počas zvýšeného výskytu peľu či iných látok v ovzduší.

Senná nádcha postihuje osoby, ktoré majú zníženú imunitu. Látky, ktoré sú inak v bežnom množstve pre zdravého človeka neškodné a nespôsobujú mu žiadne zdravotné komplikácie, u chorého sennou nádchou vyvolávajú zápaly dýchacích ciest.

Príznaky sennej nádchy:

Plný nos

časté smrkanie a nádchaPeľová alergia, ako sa tiež bežne sennej nádche hovorí, sa prejavuje niekoľkými spôsobmi.

Najčastejšie majú postihnutí jedinci plný a upchatý nos, čo je do značnej miery podobné ako v prípade klasickej nádchy a prechladnutia.

Začervenané oči

Okrem toho sa však senná nádcha prejavuje aj na očiach. Tie svrbia, môžu tiež pobolievať, nezriedka kedy sa objavujú aj ďalšie príznaky, najmä v podobe začervenaných očných spojiviek a slzenia očí.

Smrkanie a kýchanie

Sprievodným javom je potom nutnosť častého smrkania, čo úzko súvisí s plným a upchatým nosom. Človek v dôsledku dýchacích ťažkostí tiež častejšie kýcha.

Čo spôsobuje sennú nádchu?

peľová sezóna a nádchaČlovek, ktorý je náchylný na sennú nádchu, trpí najmä v období, kedy je v ovzduší zvýšený výskyt peľových častíc.

Typicky tak najväčšie ťažkosti nastávajú od začiatku jari až do konca júna, kedy je peľové obdobie u stromov a trávy.

Sennú nádchu ďalej spôsobuje aj zvýšený výskyt plesní a húb, čo je najviac viditeľné koncom letného obdobia.

Ako liečiť sennú nádchu?

Lieky na nádchu

V lekárňach sa dá zaobstarať pomerne veľké množstvo liekov, najčastejšie v podobe nosných kvapiek a sprejov. Pomáha tiež predpísanie antihistaminík a steroidov.

Domáca liečba sennej nádchy

Okrem odbornej liečby a predpísanie liekov je možné znížiť príznaky sennej nádchy aj domácou liečbou. V období, kedy je peľová sezóna, preto zvýšte prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. Z nej sú vhodné napríklad cibuľa, cesnak, uhorky či kapusta.

Z ovocia je vhodné využívať sezónne plody, teda napríklad slivky, jablká, atď. Odporúča sa tiež prechod na vegánsku diétu.

Ďalšou možnosťou je liečba pomocou byliniek. Sennú nádchu dokáže potláčať napríklad čaj zo žihľavy, púpavy či sladkého drievka. Tie stačí vždy spariť, nechať niekoľko minút vylúhovať a piť po niekoľkých šálkach denne, po dobu troch až piatich týždňov.

Prevencia proti sennej nádche

Senná nádcha je zapríčinená kontaktmi s alergénmi. Preto je potrebné sa im vyhnúť, a to najmä v čase, keď je peľová sezóna. Je pritom nutné zistiť, aký alergén u vás sennú nádchu vyvoláva.

Počas peľovej sezóny obmedzte vetranie, aby sa do vašej domácnosti alergény nedostali vo väčšom množstve, než je zdravé.

Doporučované je tiež nosenie slnečných okuliarov, ktorá zabránia priamemu kontaktu očí s peľom, zníži sa tak riziko ich opuchu, svrbenie a bolesti. Ďalej je vhodné sa častejšie sprchovať, vďaka pobytu v sprche z tela zmyjete alergénne látky.

V neposlednom rade je ľuďom, ktorí trpia sennou nádchou, doporučené obmedziť fajčenie, najlepšie sa tohto zlozvyku nadobro zbaviť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button