Úvod / Domácnosť / Ako bojovať proti plesni v byte?

Ako bojovať proti plesni v byte?

ako bojovať proti plesni v bytePleseň straší mnoho domácností a to predovšetkým od jesene do jari. Každý byt alebo dom má svoje rizikové miesta, kde sa pleseň môže tvoriť, jedná sa väčšinou o rohy, priestory pri oknách a za nábytkom. Akonáhle sa tam pleseň raz objaví, je nutné proti nej použiť všetky zbrane. Ale ako na to? Ako postupovať proti plesni v byte?

Nebezpečná pleseň v byte!


Plesne sú mikroskopické huby. Rastú všade tam, kde je dostatok vlhkosti a rozmnožujú sa výtrusmi – spórami. Tie môžu u citlivých ľudí vyvolať mnoho zdravotných problémov. Niektoré druhy plesní spôsobujú naozaj aj veľmi závažné ochorenia, bolesti hlavy, dráždenie očí a rôzne kožné ochorenia.

Tak prečo si ich doma pestovať? Zatočte s plesňou raz a navždy!

Ako plesne vznikajú?

Základným faktorom pre vznik plesní je vlhkosť a teplota na povrchu stien. Pleseň totiž vzniká na plochách, ktoré sú trvalo vlhké a na ktorých dochádza k vyzrážaniu vlhkého vzduchu (kondenzácii) pri kontakte s chladným povrchom.

Plesniam sa darí pri teplote 25 °C, ale zvládnu aj chladnejšiu teplotu okolo 10 °C.

Kde sa najčastejšie plesne tvoria?

 • V miestnosti, kde sušíte bielizeň, alebo sa tvorí veľa vlhkosti – kúpeľňa, kuchyňa
 • Nezateplené miestnosti alebo také miesta, ktoré sú zle zateplené!
 • Miestnosť používaná viacerými ľuďmi
 • Okolie okien

Ako sa plesni v byte zbaviť?

Ak ste objavili miesto zasiahnuté plesňou, je potrebné konať ihneď. Najskôr je dobré pleseň odstrániť pomocou prostriedkov – biocídov (napr .: Savo, Likvisan, Spektra Sanitol, Deron na drevené povrchy) a ďalších špecializovaných prípravkov, ktoré likvidujú plesne, huby, riasy aj baktérie a sú určené na interiérové omietky. Možno zvoliť prípravky s chlórom alebo aj bezchlórové prípravky.

boj proti plesniam v byte a savoPleseň nikdy neodstraňujte za sucha! Prípravok aplikujte podľa návodu uvedeného na obale na miesto buď v spreji cez tkaninu, aby sa ďalej nešírili spory, alebo naneste prípravok na textíliu a pleseň zotrite. To robte až do jej úplného odstránenia.

Nezabudnite na ochranné pomôcky a riadne vetranie!

Keď ani to proti plesni v byte nestačí…

Niektoré povrchy môžu byť ale natoľko postihnuté, že samotné použitie dezinfekčného prostriedku nestačí. V tom prípade je nutné siahnuť po radikálnejšom riešení.

pleseň v rohu v byteAk dezinfekcia pleseň naozaj nezabila, odstráňte ju špachtľou až na omietku. Prvú vrstvu potom natrite penetračným náterom. Potom nasleduje dvojvrstvové vymaľovanie akoukoľvek farbou s prísadou fungicídneho roztoku. Ten sa používa ako preventívna ochrana proti rastu a rozvoju plesní a ďalších mikroorganizmov. Vhodné sú aj interiérové protiplesňové farby, prípravky do náterových hmôt a prostriedky s takzvanou ,, chytrou hubou „, ktoré pleseň likvidujú.

V dobrom obchode s farbami vám určite poradia ohľadom týchto špeciálnych prípravkov!

Zamerajte sa aj na prevenciu proti plesni v byte


Boj s plesňou je naozaj beh na dlhú trať v horizonte niekoľkých rokov. Pleseň je zalezená a čaká na svoju príležitosť. Preto je nutná „každodenná“ prevencia.

 1. Vetrať, vetrať, vetrať! Ide o najdôležitejšiu zásadu. Prievan je pre pleseň zabijak. Dobré je vetrať intenzívne 2 -3 krát denne na niekoľko minút
 2. Kúpte si vlhkomer – v obytných miestnostiach by nemala teplota klesať pod 20 °C a vlhkosť by nemala byť vyššia ako 50%
 3. Obstarajte si odvlhčovač vzduchu – znížiť vlhkosť vzduchu môžete za pomoci sušiča vzduchu. Na prístroji nešetrite, investícia sa vám oplatí!
 4. Odstráňte zdroj vlhkosti – používajte digestor, v miestnosti nesušte bielizeň, presťahujte akvárium
 5. Nábytok odsuňte ďalej od múrov
 6. Pri maľovaní pridať do farieb špeciálny prípravok proti plesniam
 7. Kúrte aj v miestnostiach, ktoré nepoužívate!
 8. Niekedy pomôže až zateplenie domu

Doháňa vás boj s týmto zákerným protivníkom k šialenstvu? Poobzerajte sa vo vašom okolí po odborníkovi, ktorý vám s plesňou pomôže raz a navždy!

Ako bojovať proti plesni v byte?
4.97 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

uviesť bazén do prevádzky po zime

Ako uviesť bazén do prevádzky po zime?

Uviesť bazén do prevádzky do novej sezóny závisí predovšetkým na tom, ako veľa času a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *