Chudnutie

Bezlepková diéta: Keď nás má pšenica v hrsti

Nebezpečná pšenica

bezlepková dieta a nebezpečná pšenicaHoci sa tvári ako svätec, má s dobrom pramálo spoločné. Zdá sa vám, že pšenicu príliš démonizujem? Nuž, posúďte sami. Možno si hovoríte, že pšenica nemôže byť predsa až tak zdraviu škodlivá, veď ju jedli naše babičky a dedkovia a generácie pred nimi. Veď Ježiš hladom strádajúcich nakŕmil, veď v Biblii chlieb je zmieňovaný a oslavovaný. Bezlepková diéta: Keď nás má pšenica v hrsti.

Áno, je to pravda, mnohí z nás pri krájaní chleba ešte stále robia nožom znak v tvare kríža a o chlebe hovorí pán farár každé kázanie … Lenže Ježiš nerozdával chlieb pšeničný, ale ražný. A hoci naši predkovia jedli skutočne pšeničný chlieb, boli zdraví a len málo chorôb ich postihovalo, jedli trochu inú pšenicu, než je nám dnes k dostaniu a navyše konzumovali chlieb pripravený z kvásku, ktorý je schopný podiel lepku v chlebe znižovať, čo v súčasnej dobe najrozšírenejšie kvasnicový chlieb, nedokáže.

Súčasná pšenica, s výživnou hodnotou nula, nula, nič, je ochudobnená o vrchný obal zrna aj kličok, teda obsahuje len veľmi málo vlákniny, vitamínov, tukov a minerálov.

pšenica TritictumPšenica sa začala meniť v období po vojne, kedy došlo k zmenám v metódach kríženia pšenice. Rovnako tak, ako sa všetko ostatné menilo v biznis, ani pestovanie pšenice tomuto trendu neuniklo.

Moderné komerčné pestovanie pšenice má za cieľ dosiahnuť vyšších výnosov a zníženie výrobných nákladov.

Tak sa zrodila pšenica zvaná Triticum, ktorá vznikla vďaka ľudskému pričineniu. Tento druh pšenice je veľmi odolný voči chorobám, suchu a nadmernému teplu, paradoxne však ľuďmi vyšľachtené odrody pšenice by bez ľudskej pomoci nedokázali v prírode prežiť.

V skratke teda jeme inú pšenicu, aku jedli naši predkovia a prapredkovia. Z pôvodných divoko rastúcich odrôd pšenice dokázal človek vyšľachtiť viac ako 25.000 variácií. To však ale neznamená, že by celiakia bola fenoménom len súčasnej doby. Celiakiu opísal známy antický lekár Galén už v druhej polovici druhého storočia nášho letopočtu.

Čo všetko pšenica robí s naším organizmom?

  • Zvyšuje chuť do jedla.
  • Zvyšuje hladinu krvného cukru, ktorý má na svedomí spúšťanie cyklov, kedy sa nasýtenosť strieda s neovládateľnou chuťou k jedlu.
  • Spúšťa proces glykácie, kvôli ktorému rýchlejšie starneme a choroby nás ľahšie premáhajú.
  • Stojí za vznikom cukrovky, srdcových chorôb, artritídy či rôznych vyrážok.

nebezpečný lepokOkrem týchto skutočností má veľmi výrazný estetický vplyv na naše telá. Vypuklé previsnuté brucho nie je príznakom prílišnej konzumácia tučných jedál, ale pšenice. Vysoká hladina krvného cukru a inzulínu má za následok ukladanie tuku, a to predovšetkým vo vnútorných orgánoch, čo vo výsledku znamená tukom obalená pečeň, obličky a podobne.

Pánom nielen, že rastie bruško, ale aj prsia, čo je spôsobené estrogénom, ktorý produkuje práve tuk, a to ich mimo iného vystavuje riziku rakoviny prsníka.

Keďže muži majú oproti ženám len veľmi nízke percento estrogénu v tele, veľmi citlivo reagujú na aj ten najmenší výkyv tohoto hormónu. Tuk navyše dokáže zdvihnúť hladinu prolaktínu stimulujúceho laktáciu, čo môže v konečnom dôsledku viesť až k tvorbe mlieka.

Prapodivné účinky sú veľmi jasne zreteľné na schizofrenikoch, na ktorých bol vplyv pšenice testovaný. Po vyradení pšenice z ich jedálnička im ubudlo sluchových halucinácií a preludov, lekári tiež zaznamenali lepšie vnímanie reality. Po znovuzaradení pšenice, halucinácií a preludov pribudlo a vnímanie reality sa zhoršilo.

Bezpšeničná diéta znižuje chuť k jedlu

čerstvý chliebMávate občas neprekonateľnú chuť na čerstvo upečený chlieb, vnútri mäkký s chrumkavou kôrkou na povrchu? Niekedy dokáže byť tá chuť veľmi silná, všakže? Avšak, ak prekonáte počiatočné abstinenčné príznaky, také neposlušné myšlienky a chute vás časom prejdú, a nebojím sa povedať, že úplne.

Ak jete pšenicu často, má vás, respektíve váš mozog táto obilnina v hrsti, lebo značná časť ľudí po vysadení pšeničných produktov zo svojho jedálnička skutočne abstinenčné príznaky zažíva.

Najčastejší argument jedákov pšenice je: „Celozrnné výrobky sú predsa zdravé!“

Predovšetkým je to veľmi dobrý biznis. Tmavé pečivo je oveľa drahšie, než to biele a ešte k tomu nemáte mnohokrát istotu, že kupujete skutočne celozrnný produkt v pravom slova zmysle. Tmavej farby pečiva možno dosiahnuť pridaním karamelu či kávovinového extraktu.

Ak je v zložení výrobku celozrnná múka prítomná, potom sa o celozrnný výrobok stále nemusí jednať, pretože jej celkové percento v produkte musí byť minimálne 80%.

Aj celozrnné produkty však obsahujú lepok. Ak nahradíte biele pečivo celozrnným, je to rovnaké, ako by ste vymenili cigarety s vysokým podielom nikotínu za cigarety s nižším.

  • Možno by ste ani nečakali, že celozrnný pšeničný chlieb svojím glykemickým indexom 72 dvíha krvný cukor viac, než bežný stolný cukor, ktorého glykemický index je 59. Len veľmi málo potravín má tak vysoký obsah cukru ako pšenica jedla.

„Zdravý“ polystyrén

Chcete trochu schudnúť, a preto jete puflované chlebíčky, čiže žargonový polystyrén, ktorý vám vôbec, ale vôbec nechutí. Na výber máte nielen pšeničné, ale napríklad aj na oko zdravšie a hlavne s nízkym glykemickým indexom, ryžové či kukuričné chlebíčky.

Nízky glykemický index kukurice či ryže vám môže byť u puflovaných výrobkov úplne jedno, pretože onen magický proces puflácie (čo je napučanie a odparenie vlhkosti pod vysokým tlakom a teplotou približne 300 ° C) urobí z kukurice, ktorej glykemický index sa pohybuje okolo hodnoty 50, potravinu s glykemickým indexom približne 80.

Ak pri puflácí dochádza k zvyšovaniu glykemického indexu, viete si predstaviť, ako sa zdvihne glykemický index u pšeničného puflovaného výrobku? A do akých výšin vám vystrelí a do akej hĺbky vám neskôr padne inzulín?

A viete, čo na dne tej hĺbky približne za hodinu nájdete? No predsa opäť hlad. Skrátka, puflovaný chlebíček vám zdvihne inzulín, čím sa vám tiež zvýši ukladanie tukov v tele.

Čo je to lepok?

Lepok je bielkovina rozpustná v alkohole, ale vo vode nerozpustná. Jedná sa o prvok všadeprítomný v obilninách, no u každej obilniny sa líši svojím názvom i stupňom toxicity. Najhoršia je pšenica, ktorej lepok sa nazýva gliadín, druhé miesto zaujíma sekalin obsiahnutý v žite, tretí je hordein obsiahnutý v jačmeni až obilnina najmenej škodlivá je avenín nachádzajúca sa v ovose.

čo sa môže jesť pri bezlepkovej dieteNajznámejším nositeľom lepku je síce pečivo, avšak lepok sa vyskytuje aj tam, kde by ste ho vôbec nečakali, napríklad v kečupe, zmrzline či údeninách.

Starostlivo preto čítajte etikety každého výrobku a dajte si pozor na výrobky neoznačené preškrtnutým klasom (znak pre výrobky vhodné pre celiatikov), lebo receptúra ​​onoho výrobku sa môže v priebehu určitého obdobia zmeniť.

Ako lepok vlastne vyzerá?

Skúste z vody a múky užmúľať cestovú guličku, dajte ju pod prúd tečúcej vody a umývajte ju. Onedlho budete svedkami odplavovania škrobov a vlákniny, nakoniec vám v rukách zostane akási proteínová zmes, ktorá nie je nič iné, než lepok. Vďaka lepku sa cesto dobre váľa a ťahá.

bezlepková bio múka
Bezlepková bio múka

Čím viac lepku múka obsahuje (k dostaniu je okrem bezlepkovej múky aj vysokolepková múka), tým je cesto lepšie spracovateľné a napríklad svadobné koláčiky z nej sú absolútne bezkonkurenčné.

Odstránenie lepku zo stravy je pre celiakov nevyhnutnosťou, pričom ľudia netrpiacich celiakiou jeho odstránenie určite tiež ocenia. Ak dokážete povedať lepku zbohom, zbavíte sa agresívnej látky, ktorá ničí črevnú výstelku. V dôsledku poškodenia črevnej výstelky sa totiž dostávajú rôzne zložky pšenice do miest, kde nemajú čo hľadať, napríklad do krvného riečišťa.

Je nutné upozorniť, že pre celiatikov môže byť nebezpečné aj požívanie potravín, pri ktorých mohlo dôjsť len ku kontaminácii lepkom, teda najmä sa jedná o mlyny, na ktorých sa melie ako múka pšeničná a ražná, tak bezlepková.

Prejavy neznášanlivosti lepku sa u každého z celiatikov líšia, často sa však jedná o kŕče, hnačku a žlto zafarbenú napenenú stolicu, ktorá kvôli nestráveným tukom v toalete pláva. Inokedy sa zase celiakia prejavuje zápchou.

Čo robí lepok s črevami zdravého človeka?

Lepok, ako už pojem sám naznačuje, lepí. Lepí nielen cesto, ale aj vaše telo. Lepok je veľmi účinným lepidlom a dokonale zalepí vaše črevné klky, čo potom bráni v príjme živín.

Na lepivej hmote, ktorou je vaše črevo polepené, sa usadzujú rôzne odpadové látky a črevo potom vyzerá ako špinavé, ale vysypané, prirovnaním ako popolnica, po ktorej stranách sa nachádza navrstvená špina. Môže sa u vás vyskytnúť črevná dysbióza, teda osídlenie čriev nevhodnými organizmami, ktoré spôsobujú napríklad plynatosť, hnačky, zápchu, migrény či alergie.

Zanesené črevá vám môžu skomplikovať zdravie množstvom mykóz, ba dokonca aj onkologickými ochoreniami. Plynatosť, spôsobená zanesenými črevami ovplyvňuje aj vaše okolie. Očista čriev je absolútne nevyhnutná detoxikáciou.

Biely jed

Pšeničná múka je spolu s rafinovaným cukrom a pasterizovaným mliekom radená medzi tzv. Biele jedy, ktoré stoja za epidémiami priberania a rôznymi chorobami. Požitím pšenice, cukrov a jednoduchých sacharidov, skúšate čo vydržia nielen vaše črevá, ale aj sliznica, tráviaca sústava, pečeň a pankreas.

Dochádza tak k premene týchto zložiek potravy na cukor, ktorý putuje ďalej krvou. Vtedy zvýši činnosť pankreas a do krvi vpustí inzulín. Ak je inzulínu príliš, prebytok sacharidov sa uloží do tukov. Ak skúšate takto pankreas príliš často, vznikne inzulínová rezistencia, ktorá vedie priamou cestou k cukrovke II. typu.

Cukrovke, ktorou trpí až horibilné množstvo seniorov, pričom všetkým, vrátane cukrovkárov samotných, pripadá táto choroba úplne normálna a ani ich nenapadne, že si ju spôsobili svojím neuvedomeným a nezriadeným životným štýlom celkom sami, ba dokonca, že aj vo svojich deťoch zakotvili tento nevhodný stravovací návyk sprevádzaný podobnými múdrosťami v detstve typu: „Vezmi si k tomu rožok, nech ti nie je zle!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button