Návody

Ako zaobchádzať s ohňom pri grilovaní?

bezpecne grilovanieGrilovanie alebo opekanie je obľúbenou letnou zábavou. Môžeme správne tušiť, že grilovanie je známe od doby, kedy človek poznal oheň. Takže umenie opekania ovláda človek už niekoľko tisícročí. A napriek tomu dodnes dochádza k vážnym popáleninám práve pri grilovaní.  Čo robiť aby to neskončilo škaredým popálením? Prečítajte si návod ako správne zaobchádzať s ohňom pri grilovaní.

Nikdy nepoužívajte na rozkurovanie grilu lieh!

Príprava na grilovanie začína dlho pred tým, než sa položí mäso na rošt. K dosiahnutiu správne žeravého uhlia potrebujeme vhodný materiál.

Najvýhodnejšie je obyčajné drevené uhlie, ktoré možno dostať všade v obchode. Toto uhlie potrebuje na správne rozžeravenie pol až trištvrte hodiny. Niektorí ľudia chcú horenie podporiť a nalejú na uhlie lieh. Pozor na to! Keď už musíte použiť lieh, tak len v malom množstve.

Zachovávajte maximálnu opatrnosť

zaobchadzanie s ohnom pri grilovaniOveľa istejšie je používať k zapáleniu dreveného uhlia, takzvaný pevný podpaľovač Pepo. Ten je tiež dostupný v obchodoch lebo je to osvedčený špeciálny podpaľovač.

Kto nemá dosť trpezlivosti, môže si pomôcť dúchadlom. Tak sa k drevenému uhliu dostane viac kyslíka a uhlie sa skôr rozžeraví. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť gril.

Netrváte na prírodnej originalite?

Tak skúste grilovanie elektrickým alebo plynovým zdrojom. Tieto prístroje sú pri nákupe niekoľkokrát drahšie ako gril na drevené uhlie, ale ich používaním sa netvorí pre ľudský organizmus škodlivý (nádorotvorný) benzpyren.

Okrem toho je manipulácia s plynovým alebo elektrickým grilom oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie.

Čo sa deje pri grilovaní?

Horúce lúče spôsobia, že sa bielkoviny grilovanej potraviny na jej povrchu zrazia. Póry sa okamžite stiahnu a uzavrú, výživné aj chuťové látky zostávajú vnútri mäsa.

Trvá však pomerne dlho, než je mäso prepečené. Aby sa nespálilo, musíme ho neustále obracať.

Pozor nad sálajúcim dreveným uhlím!

ako zaobchadzat s ohnom pri grilovaniTu musíme dávať obzvlášť pozor. Pri grilovaní nad sálajúcim dreveným uhlím vystupujúci tuk kvapká do ohňa a spaľuje sa.

Vznikajú pary a dym, ktorý môže obsahovať škodlivé látky. Je to však množstvo celkom zanedbateľné, rádovo asi milióntina gramu na kilogram spáleného tuku, takže ohrozenie je naozaj nepatrné.

Ak sa však griluje príliš tučné mäso, môže sa táto hodnota zvýšiť.

Niekoľko užitočných rád ako zaobchádzať s ohňom pri grilovaní

S grilovaním začnite vtedy, keď drevené uhlie sála tak, že bielo žiari. Grilujte radšej mäso chudé, aby do ohniska nekvapkalo príliš veľa tuku.

Pri grilovaní nepoužívajte maslo, ale olej áno. Pri potieraní olejom počas grilovania dávajte pozor na prskajúci olej a používajte misku na odkvapkávanie. Potraviny, ktorým hrozí spálenie, zabaľte radšej do alobalu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button