Zdravie a krásaAko liečiť

Ako využívať pohánku na liečebné účely?

ako využívať pohánkuMyšlienka využívať pohánku pre svoje zdravie sa opäť vrátila na Slovensko. Dnes pohánka bola povýšená a stala sa „nadstavbou“ pre zdravý a racionálny jedálny lístok. Jedlá z pohánky sú doporučované ako prevencia alebo doplnok pri mnohých ochoreniach. Ako teda využívať pohánku na liečebné účely?

Využívať pohánku znamená najprv spoznať jej druhy:

využitie pohánky ako vlákninaAko pohánku spoznáme? Pohánka patrí medzi obilniny, má červenkasté až červené stonky, krehké zelené srdcovité alebo vajcovité listy, ale strapec kvetov je kratší a bohatší ako u iných obilnín.

Pohánka sa predtým pestovala predovšetkým v podhorských krajoch (Valašsko, Nízky Jeseník).

Po dlhom útlme najmä v čase socialistického poľnohospodárstva sa pohánka v čoraz hojnejšej miere vracia na pole „osvietených“ hospodárov.

V súčasnej dobe sa pestuje aj v nížinách, napríklad v Polabí. Pohánkové pole je na jar „podozrivo“ holé: pohánka je náchylná k zamrznutiu, preto býva siata až v máji. Kvitne v júli a v auguste. Pole s pohánkou je veľmi viditeľné – biele až ružové pole „ozvučené“ včelami pôsobí malebne a atraktívne.

Prečo využívať pohánku je zdravé? Pretože obsahuje:

  • využívať pohánku pre vitamínyrutín (vitamín P patriaci do skupiny bioflavonoidov),
  • vitamíny B: vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín),
  • vitamín C a E,
  • selén, zinok, meď, cholín, valník, železo,
  • horčík , fosfor, draslík, mangán,
  • aminokyseliny (izoleucín, leucín, valín, metionín, cysteín, phenylalanine, tyrozín, treonín, tryptophan, lyzín, histidín, arginín).
  • Pre zažívanie je priaznivý vysoký obsah vlákniny v pohánke.

Využívať pohánku sa dá v podobe medu

Pohánka je zdravotne prínosná už v čase kvitnutia, ako aj iné kvety, kvôli medu a jeho liečivým účinkom. Je bohatá na nektár, a tak včelári ku kvitnúcemu poľu premiestňujú mobilné úle.

využívať pohánku ako medPohánkový med síce nie je nijako obzvlášť lahodný (med vždy vonia po kvete, na ktorom sa včela „pásli“, a pohánka je trochu osobito cítiť), zato je cenený pre vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok.

Mal by byť pridávaný až do chladnejšieho čaju, aby nestrácal zdravotný význam.

Včelári tiež odporúčajú pridávať pohánkový med do pečiva. Pečením sa síce blahodárne účinky pohánkového medu oslabia, ale pečivo vraj bude dlhú dobu vláčne.

Pohánkové semeno

využitie pohankoveho semenaPohánka sa z hľadiska kuchynského spracovania síce počíta medzi obilniny, ale rodovo medzi obilia nepatrí. Jej semená nie sú zrná, ale trojboké nažky.

Preto je niekedy pohánka radená medzi takzvané pseudo-obilniny. Semená pohánky treba lúpať. To sa deje dvojaký cestou: mechanicky alebo pôsobením tepla.

Druhý spôsob sa vykonáva najmä na Ukrajine (alebo v iných štátoch bývalého Sovietskeho zväzu). Je menej šetrný – teplo zničí niektoré obsiahnuté látky.

Navyše táto úprava zdôrazní niekomu nie práve príjemnú vôňu. Na pohľad sú nažky tmavohnedé. Mechanické lúpanie v tradičných mlynoch je šetrné, v semene zostanú všetky dôležité a zdraviu prospešné látky.

Využívať pohánku môžete aj ako vankúš

pohánka a jej využitie ako vankúšVankúše plnené pohánkovými šupkami (odpadom vzniknutým pri lúpaní pohánky) patria k domácim relaxačným pomôckam.

Sú vhodné ako menší vankúšik na spanie ( „pod ucho“), pretože sa nezľahne a dobre drží tvar, ktorý sa človeku javí ako pohodlný, ale zároveň nie sú tvrdé.

Jemné presýpanie náplne je vnímané ako príjemné (pocitovo i sluchovo).

Pohánkové vankúše majú termoregulačné schopnosti: nahriaty poslúži ako teplý obklad, vychladený (napríklad aj v mrazničke) ochladí boľavú hlavu alebo páliace chodidlá. Pohánkové vankúše zvyčajne dobre znášajú aj alergici (ak nie sú alergickí práve na pohánku).

Pohánkové vankúše sú častokrát ponúkané v obliečkach, ktoré majú naznačovať akési „ezoterično“. To je samozrejme len obchodný trik.

Oveľa dôležitejšie je, aby sa predávajúci preukázal (alebo pri nákupe v e-shope zaslal s tovarom) potvrdením o zdravotnej hygienickej nezávadnosti výrobku ( „vyhlásenie o zhode“).

Ak chcete používať pohánku, tu sú jej prínosy:

  • Posilnenie imunity: Zaistí obsiahnutý zinok a vitamín C
  • Regenerácia pečeňových buniek: pomáha v pohánke obsiahnutý cholín (uvádza sa, že pohánka napraví aj pečeň poničená alkoholom).
  • Choroby z prechladnutia, chrípky: Chorým sa odporúčajú pohánková jedla pre posilnenie organizmu.
  • Opary: Pohánka je odporúčaným potravinovým doplnkom ako prevencia trvoření oparov.
  • Nervová sústava: Cholín sa podieľa na tvorbe acetylcholínu, ktorý prenáša nervové impulzy do mozgu.
  • Hemoroidy: Látky obsiahnuté v pohánke posilňujú väzivové tkanivá a uľavujú pri hemoroidoch.
  • Potencia a libido: Častou konzumáciou pohánky sa údajne zdvihne aj sexuálny apetít.
  • Artritída a reumatizmus: Pohánka má preventívne účinky proti ochorenia kĺbov.
  • Krvácanie: Pohanku by mali konzumovať ľudia trpiaci na časté krvácanie z ďasien alebo z nosa.
  • Neznášanlivosť lepku: Pohánka je jedným z pilierov bezlepkovej diéty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button