Recepty

Ako vyrobiť orechový likér?

orechový likérOrechovka alebo orechový likér je obľúbenou domácou liehovinou sladkej orechovej a korenistej chuti s nižším obsahom alkoholu. Pripravujeme ho v lete, a to z ešte mäkkých vlašských orechov. Likér príde vhod najmä vtedy, ak k nám príde na návštevu dáma či ľudia majúci v obľube sladké liehoviny. Ako vyrobiť takýto sladučký likér z orechov?

Čo je potrebné, keď chcete vyrobiť orechový likér?

  • mäkké zelené vlašské orechy
  • suroviny a ingrediencie podľa návodu
  • sklenená nádoba

Čo je to orechový likér

výroba orechového likéruOrechový likér, nazývaný tiež „orechovka“, je jemná liehovina sladkej orechovej a mierne horkastej chuti, ktorú mu dodajú nezrelé plody orecha (vlašský orech). Má temne hnedú farbu po orechových šupkách.

Orechový likér sa pripravuje od 18 do 30 percent alkoholickej zložky a nie je vhodný pre deti a ľudí, ktorí neznášajú alkohol.

Podáva sa zvyčajne v malom likérovom ​​pohári ku káve alebo k sladkým dezertom.

Výroba orechového likeru

Na prípravu orechového likéru môžeme použiť jemný konzumný lieh. Lieh sa predáva v maximálne osemdesiat percentnej koncentrácii a cena za liter sa pohybuje od 15 do 25 Eur, podľa miesta a typu obchodu, záleží aj na mieste nákupu. Aby sme mali istotu, že sa jedná o skutočne nezávadný produkt, je najlepšie kúpiť lieh v lekárni.

Lekárnici často nemajú čistý lieh v litrovke „skladom“, možno bude potrebné si ho objednať. Čistý lieh, ktorý budeme pri príprave orechového likéru riediť, vyjde v konečnom súčte lacnejšie, ako kupovať komerčnú liehovinu (napríklad vodku).

K výrobe orechového likéru je najlepšia destilovaná voda (ale z lekárne, nie z benzínovej pumpy) alebo mäkká voda.

Ako postupovať, keď chceme vyrobiť orechový likér?

Cukor pri výrobe orechového likéru nepoužívame priamo, ale vo forme takzvaného sirupu. Jedná sa o zvarený roztok vody a cukru. Likérový sirup vyrobíme (veľmi zjednodušene) z predpísaného množstva vody, v ktorej rozpustíme predpísané množstvo cukru. Necháme zvoľna prevariť. Prípadnú vzniknutú penu zbierame čistou drevenou plochou vareškou alebo lyžicou. Spotrebujeme ho čo najskôr, aby nezačal kryštalizovať.

ako na orechový likérNatrháme 20 kusov zelených orechov. Mali by byť ešte mäkké. Odporúčaná doba je jún, ale v súčasnom nevyspytateľnom klimatickom podnebí orechy dozrievajú rôzne. Nápovedou by malo byť to, že sa dajú ľahko rozkrojiť (niekde sa uvádza „prepichnúť zápalkou“, ale aj zápalky majú rozdielnu kvalitu).

Orechy dobre preperieme, rozkrájame na štvrtky. Vložíme ich do trojlitrového pohára. Pridáme k nim sedem až desať gramov celej škorice (sú to asi dva celé kusy), ale rozlámeme ju na menšie kúsky, päť gramov klinčekov, jeden rozkrájaný citrón (umytý kefkou), pol balička sušenej pomarančovej kôry (z pomaranča radšej nie) a päť guličiek korenia (lepšie je biely).

V niektorých receptúrach sa opakuje pridanie puškvorca, teda – kto má puškvorec, pridá štyri kúsky sušeného puškvorcového koreňa. (Puškvorec sa v súčasnej dobe veľmi ťažko zháňa, ani bežné lekárne ho nemajú, ale možno sa dá kúpiť v bylinkárskych obchodoch).

Čo ďalej robiť pre orechový likér?

Orechy a korenie zalejeme jedným litrom jemného konzumného liehu (80%) a sirupom vareným z 1250 mililitrov vody (1,25 litra) a 750 gramov cukru (0,75 kilogramu). Zmes dobre premiešame, oviažeme (alebo inak uzavrieme) a na teplom svetlom mieste necháme štyri týždne macerovať. Staré recepty radia každý deň pretrepať, ale keď niekedy zabudneme, nič hrozné sa nestane.

likér z orechovPo štyroch týždňoch obsah prefiltrujeme. Na inom pohári alebo nádobe uložíme lievik, vyložíme ho filtračným papierom, buničinou, filtrom do kávovaru alebo niekoľkokrát preloženým gázou.

Pomaly nalievame likér a necháme ho vlastnou váhou prekvapkať. Ak produkt nie je číry, filtrovanie zopakujeme.

Pridaný sirup a šťava z orecha zriedia lieh, takže výsledný produkt bude mať niečo vyše tridsať percent. Ak chceme likér slabší, môžeme ho ešte zriediť prevarenou vodou, sirupom alebo sirupom slabšej koncentrácie.

Ak vás zaujal recept na orechový likér, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button