Recepty

Ako vyrobiť jablčné víno?

jablčné vínoJablká sú v slovenskej kuchyni naozaj často používané. Koláče, kompóty, džemy a podobne. Je však málo známe, aké dobré je jablčné víno. Jeho výroba je dosť komplikovaná, ale výsledok a prekvapenie vašich hostí, budú určite odmenou za vašu prácu. Na výrobu jablčného vína používame iba zrelé ovocie, ktoré obsahuje maximálnu dávku vitamínov obsiahnutých v jablkách. Ako teda na to?

Čo je potrebné ak chcete vyrobiť jablčné víno:

  • 6 až 7 kg jablkovej šťavy
  • kvasnice Champagne Ay (kvasnice)
  • 0,5 l vody
  • 0,7 kg cukru
  • 2 demižóny na 5 litrov, jeden na 10 litrov
  • korkové zátky
  • fermentačné rúrky
  • vosk (môže byť zo sviečok)
  • želatína, tanín

Postup prípravy jablčného vína krok po kroku

Rozdrvíte dobre nakrájané ovocie a lisujete. Tí, ktorí majú ovocný lis pravdepodobne vedia, ako to urobiť.

V domácich improvizovaných podmienkach môže byť ovocie pomleté a následne na to lisované cez kúsok textilu (najlepšie nejakú priedušnú utierku alebo handričku). Potom je to lepšie stlačiť asi na jeden liter zmesi, pretože väčšie množstvo sa takýmto spôsobom lisuje horšie.

Ak je zmes málo sladká, premiešajte cukor v teplej vode, pridajte to do nej spolu s kvasinkami a premiešajte.

Zmes nalejte do čistých demižónov, uzatvorte a fermentačné hadičky vložte do pripravených otvorov.

Dajte tam trochu vody, aby unikol z fliaš oxid uhličitý a zároveň aby sa dovnútra dostal  kyslík.

Vosk tesne utesnite na okraje zátok, hrdlo fľaše a na fermentačnú trubicu. Ak sa kyslík dostane dovnútra, vyrobíte ocot. Demižóny umiestnite do miestnosti s teplotou približne 20 ° C.

Čas fermentácie vína je približne 3 až 5 týždňov v závislosti od teploty (hlavne) a ďalších faktorov. Koniec fermentácie poznáme tým, že trubicou neprechádzajú žiadne bublinky oxidu uhličitého.

Nechajte na 2 až 3 týždne v pokoji, aby bol výsledok voňavý a chutný. Jablčné víno prelievame do fľaše pomocou hadičky, aby sa tam kal z dna nádoby nedostal. Do fliaš dáme vína takmer po jej okraj, aby v nej nebolo príliš veľa vzduchu.

postup pri výrobe jablčného vínaKorkové zátky zastrčíme len jemne. Môžete použiť aj tzv. vatové špunty, vďaka ktorým bude víno aj vo fľaši stále dokvasovať.

Ak hladina vína vo fľaši klesne, dolejte z inej fľaše opäť až po okraj.

Ak sa kal usadí na dne nádoby, čistý obsah prelejte do ďalšej fľaše alebo ho vyčistite tanínom a želatínou.

Postup čistenia viniča:

Na 10 litrov vína stačí 0,3 až 0,5 g tanínu a 0,6 až 1 g želatíny. Želatína a tanín sa rozpúšťajú oddelene v teplej vode. Najprv sa do vína naleje tanín a po ich  zmiešaní sa primieša aj želatína.

Ak je jablčné víno čisté a ani trochu nezakalené, môžete zátkovať. Zátky sú ponorené do teplej vody niekoľko hodín dopredu a hneď po ich vytiahnutí použijete vývrtku, ktorou zátku zatlačíme čo najhlbšie do hrdla fľaše. Mala by byť celá vo fľaši, pretože teraz už nesmie prebiehať proces kvasenia.

Jablčné víno by malo byť vo fľašiach skladované pri teplotách nižších ako 14 ° C. Keby sa vám zdalo, že do niektorých fliaš môže preniknúť vzduch, zavoskujte ich.

Upozornenie

Jablčné víno sa môže skladovať dlhšie, ale podotýkame, že sa časom jeho kvalita nezlepší tak, ako je tomu pri hroznových vínach.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button