Úvod / Kuchyňa / Ako vyčistiť teflónovú panvicu?

Ako vyčistiť teflónovú panvicu?

ako vyčistiť teflónovú panvicuTeflónové panvice iste používa mnoho z vás. Jedná sa o panvice, ktorých povrch je vyrobený zo špeciálneho hliníkového materiálu – teflónu. Ten sa vyznačuje okrem iného tým, že je nepriľnavý. Vďaka tomu pri varení na panvici nedochádza k pripaľovaniu potravín. Ako vyčistiť teflónovú panvicu?

Vlastnosti teflónu

Teflónová panvica má nielen nepriľnavý povrch, ale tiež veľmi dobrú tepelnú vodivosť. Jedná sa o úplne hygienický a bezpečný materiál. K teflónu je ale nutné pristupovať odlišne oproti klasickým panviciam.

Postupy čistenia teflónových panvíc


Papierový obrúsok a hubka

čistenie teflonovej panviceVďaka nepriľnavému povrchu je čistenie kvalitnej a nepoškodenej teflónovej panvice veľmi jednoduché. Stačí na ňu po dokončení varenia vziať obyčajný papierový obrúsok, ktorým sa zotrie mastnota a nečistoty.

Ideálne je, ak po vytrení obrúskom vložíte panvicu do drezu a umyjete ju ešte pomocou hubky na riad. Tu si ale dajte pozor na to, aby ste použili iba jemnú časť hubky.

Teflón je totiž pomerne citlivým materiálom. Akýkoľvek kontakt s hrubými predmetmi (drsnou hubkou, drôtenkou pod.) ho naruší a panvica je potom už prakticky nepoužiteľná.

Umývačka riadu

Teflónové panvice aj ďalšie riady s týmto povrchom je možné taktiež vložiť do umývačky riadu. Je dôležité, aby sa teflón nedostal do kontaktu s ostrými predmetmi, napríklad nožmi, vidličkami a pod.

Pri umývaní teflónovej panvice nepoužívajte umývacie prostriedky, tie totiž postupne narušujú jeho štruktúru, znižuje sa nepriľnavosť. Jedlo sa potom začne pomaly pripaľovať a panvicu po čase môžete vyhodiť.

Kuchynská soľ

Na dôkladné vyčistenie teflónovej panvice je tiež možné použiť hrubozrnnú soľ. Tú nasypete na panvicu a necháte ju rozohriať na sporáku či v rúre. Vďaka soli dôjde k uvoľneniu všetkých nečistôt. Potom panvicu umyjete pod vodou a je hotovo.

Kedy je čas na výmenu?

teflonova panvicaOpotrebovanú teflónovú panvicu, ktorú bude lepšie už nepoužívať, spoznáte tak, že sa na nej začnú prichytávať potraviny, ktoré v nej budete pripravovať. Zároveň opotrebovaný teflón tiež mení farbu.

Akonáhle toto spozorujete, je skutočne na čase dať panvicu stranou a začať používať novú. Nové teflónové panvice za dobrú cenu nájdete aj na tejto známej stránke.

Čo je potrebné?

  • Mäkká hubka na riad
  • Voda
  • Hrubozrnná soľ
  • Papierové obrúsky

Ako dlho čistenie potrvá?


Umývanie teflónovej panvice je vďaka jej nepriľnavému povrchu veľmi jednoduché a tiež tým pádom aj rýchle. Riad máte umytý v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd. Po umytí je dobré panvicu nechať odkvapkať alebo ju utrieť obrúskom do sucha.

Aké budú náklady?

Vzhľadom k tomu, že na umývanie teflónovej panvice potrebujete len obrúsok alebo hubku, nebude vás jej čistenie stáť príliš veľa peňazí. Mäkké hubky na riad stoja v 10 ks balení okolo 0,80 – 1 €. Vždy ale myslite na to, že panvicu musíte utierať jemnú stranou. Papierové obrúsky do kuchyne môžete kúpiť v rolkách s počtom 2 ks za cca 0,80 €.

Ako vyčistiť teflónovú panvicu?
4.9 (98.4%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako grilovať na grile na drevenom uhlí

Ako grilovať na grile na drevenom uhlí?

Aj keď elektrické grily získavajú na popularite, stále existuje veľa tých, ktorí dávajú prednosť grilovaniu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *