Ako si vybraťŠport

Ako vybrať rotoped?

ako si správne vybrať rotopedPonuka rotopedov je dnes veľmi široká. Ale ako vybrať ten správny? Nevhodne zvolený rotoped prináša viac škody ako úžitku. Chybne nastavené sedlo vyvoláva bolesti chrbta, malé pedále spôsobujú nepohodlie pri cvičení. A ako sa takýmto chybám vyhnúť?

Typ rotopedu

Rotopedy sa delia na dve skupiny: manuálne ovládaný rotoped a ergometer, ktorý umožňuje napríklad variabilné nastavenie trate.

Ergometer dokáže tiež veľmi efektívne merať výsledky cvičenia, automaticky nastavuje záťaž a je veľmi výhodný pri kardio cvičeniach. Nevýhodou je samozrejme jeho vyššia cena.

Konštrukcia rotopedu

rôzne druhy rotopedovPri výbere rotopedu vždy voľte tým masívnejšiu konštrukciu čím väčšia je vaša váha.

V prípade, že bude na stroji cvičiť viac členov rodiny, vyberajte rotoped podľa toho najťažšieho. Rotoped si vždy vyskúšajte.

Pri jazde by sa nemal kývať ani pôsobiť dojmom, že sa čoskoro prevráti. Dôležitá je tiež tzv. bočná stabilita. Rotoped musí pevne sedieť na svojom mieste, aj keď na neho nasadáte a to aj v prípade, že by na neho nasadal váš obézny strýko Hugo.

Pozornosť venujte aj doporučenej maximálnej výške cvičiaceho a maximálnej možnej záťaži prístroja. Vždy by ste mali mať aspoň 10-15 kg rezervu. Pre všetky prípady.

Sedlo a riadidlá rotopedu

výber rotopeduZákladným parametrom pri výbere rotopedu by mali byť polohovateľné riadidlá. Pri cvičení na rotopede sa musíte cítiť pohodlne, inak klesá efektivita aj zdravotné účinky cvičenia.

Sedlo by malo byť nastaviteľné do výšky a v lepšom prípade aj do dĺžky.

Prednosť dávajte anatomicky tvarovaným sedlám a ak si chcete posedieť naozaj pohodlne, poobzerajte sa po gélovom materiály.

Na veľkosti sedla až tak nezáleží.

Opäť platí, že sa na ňom musíte cítiť pohodlne. Rozhodne neplatí, že čím väčšie sedlo, tým lepšie!

Záťažové koleso rotopedu

Tu platí, že čím ťažšie, tým lepšie. Zvyčajná hmotnosť záťažových kolies sa pohybuje medzi 4-10 kg. Čokoľvek ľahšie je podozrivé. Ľahké kolesá majú problém s plynulosťou pohybu a efektivitou vykonávaného cvičenia.

Dôležité je, aby záťažové koleso malo stabilné stredové uloženie. To je dôležité predovšetkým vtedy, ak mienite rotoped používať pravidelne. Najkvalitnejšie bývajú kolesá uložené v guľôčkových ložiskách.

Brzdný systém pre rotopedy:

Páskový a čeľusťový brzdný systém

  • výhody: lacný, jednoduchý
  • nevýhody: hlučný a nepravidelný chod

Magnetický brzdný systém

  • výhody: tichý a pravidelný chod
  • nevýhody vyššia cena

Indukčný brzdný systém

  • výhody: špička na trhu, neobsahujú pohyblivé časti, tichý a pravidelný chod
  • nevýhody: vyššia cena

Pedále na rotopede

Pedále by mali byť predovšetkým dostatočne dlhé aj široké. Pri šliapaní si nesmiete pripadať, ako keď idete na detskej trojkolke.

Pedále by mali mať protišmykovú úpravu, prípadne pásky pre prichytenie topánok. Pásky majú aj tú výhodu, že sa môžete pri cvičení lepšie oprieť a vďaka tomu zapojíte viac svalových skupín.

Ďalšie príslušenstvo rotopedu

Je len na vás, aké ďalšie vybavenie by mal váš rotoped mať. Môžete voliť medzi snímačom tepovej frekvencie alebo viac čí menej multifunkčným počítačom.

Oboje je výhodné predovšetkým vtedy, ak mienite na rotopede schudnúť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button