Ako si vybraťZdravie a krása

Ako vybrať kvalitný med?

kvalitný medMáte radi med? Med je výborné prírodné sladidlo s množstvom priaznivých účinkov. Môžete ho nakúpiť v obchode alebo priamo od včelára. A ako vybrať med naozaj kvalitný?

Med

Med je čisto prírodný produkt vytvorený včelami. Zo 70% je tvorený hroznovým a ovocným cukrom (glukózou a fruktózou). Trávenie týchto cukrov narozdiel od repného cukru nezaťažuje náš organizmus.

Benefity a účinky medu

Včelí med prináša ľudskému organizmu veľa pozitívnych účinkov.

Pravidelné užívanie medu v malých dávkach posilňuje imunitu, priaznivo ovplyvňuje krvný obeh, podporuje krvotvorbu. Pomáha pri tráviacich problémoch, pálení záhy, upokojuje žalúdok, pomáha pri ochoreniach žalúdka, čriev, obličiek a močového ústrojenstva.

Odporúča sa pridávať do čaju pri zápaloch horných ciest dýchacích a pomáha regenerovať organizmus po chorobách, je zdrojom energie a znižuje pocit únavy.

Med priaznivo pôsobí na nervy, pomáha pri nespavosti.

Druhy medu

med zdravý a liečivýRozlišujeme dva základné druhy medu – kvetový a medovicový.

Kvetový med je svetlejší a je zo sladkého nektáru kvetov, predtým sa označoval ako lúčny. Medovica je sladká šťava z výlučkov hmyzu sajúceho miazgu rastlín. Medovicový med sa predtým označoval ako lesný, je tmavší a drahší ako kvetový med.

Kvetový med obsahuje viac glukózy. Preto je veľmi dobre stráviteľný a hodí sa ako med pre deti a chorých. Medovicový med obsahuje viac minerálnych látok a stopových prvkov, ale jeho trávenie je energeticky náročnejšie.

Zdraviu prospešné sú oba druhy medu, preto je vhodné si zaobstarať obaja a striedať ich.

V poslednej dobe sa dá zohnať aj pohánkový alebo pastovaný med, obi dva tieto druhy medu si veľmi pochvaľujú najmä gazdinky, ktoré rady pečú koláče a medovníčky.

Pohánkový med patrí k najzdravším medom! Má menší obsah vody a vyššiu koncentráciu antioxidantov, podobne ako aj iné tmavo sfarbené medy. Jeho ďalším pozitívom je, že je o trošku menej sladký ako ostatné druhy medu.

Kvalita medu

Ak chcete kúpiť naozaj kvalitný med, musíte sa zamerať na niekoľko vecí. Do medu sa v žiadnom prípade nesmú pridávať žiadne ďalšie látky navyše – nesmie obsahovať pridaný repný cukor, rôzne sirupy alebo farbivá. Nesmie mať žiadne cudzie príchute alebo pachy, nesmie začať kvasiť alebo peniť.

V obchode si ako prvý všimnete ceny – ak je med príliš lacný, je to podozrivé a najskôr nebude moc kvalitný.

Hustota medu

Nekvalitný med má vyšší obsah vody, čo môžete spoznať aj v zatvorenom pohári. Keď ho nakloníte, nemal by sa prelievať moc rýchlo.

Ak necháte med stekať z lyžičky, mal by sa ťahať a mašličkovať, tzn. vytvárať zreteľné záhyby.

Cukornatenie medu

Kryštalizácia medu, ktorej sa tiež inak hovorí cukornatenie, je prirodzený jav. Rozhodne sa nejedná o závadu, ale naopak je známkou toho, že výrobca med neoklamal.

Pretože ľudia chcú med tekutý, niektorí výrobcovia med filtrujú alebo zahrievajú na vysokú teplotu, aby vydržal dlhšie tekutejší. Tým ale významne znižujú jeho biologickú hodnotu.

Rýchlosť s akou kvalitný med kryštalizuje je daná druhom medu – repkový kryštalizuje už po dvoch týždňoch, narozdiel od medu agátového, ktorý vydrží tekutý skoro celý rok.

Med priamo od včelára

med od včeláraAk konzumujete med pravidelne, urobíte najlepšie, keď si nájdete svojho včelára, od ktorého budete med kupovať.

Dobrý včelár má zdravé včely, o ktoré sa správne stará, kvalitný med spracováva a skladuje správnym spôsobom.

Ak je členom Slovenského zväzu včelárov a dodrží prísne normy, môže svoj med označiť ochrannou známkou Slovenský med.

Med z obchodu

Ak musíte kúpiť med v bežnom obchode, dajte prednosť tomu slovenskému. Medy z cudzích štátov mávajú pridané rôzne sirupy a konzervanty, teda nepatria medzi kvalitné.

Hľadajte med, ktorý má aspoň náznak cukornatenia – väčšinou to sú detské medy.

Správne skladovanie medu

Med je pomerne trvanlivá potravina, ale dajte si pozor na spôsob akým ho skladujete. Mal by sa skladovať starostlivo uzavretý na tmavom a chladnom mieste (do 15 ° C).

davkovač meduMed môžete skladovať aj v dávkovačí medu. Dávkovač medu vám skvele odmeria potrebné množstvo tekutého medu priamo do čaju alebo na chlieb a jednoducho sa používa.

Ak nemáte práve agátový med, tak určite vám scukornatel skôr ako ste ho spotrebovali.

Ako už bolo napísané, je to známkou kvality medu. V prípade, že chcete používať med tekutý, odoberte si menšie množstvo a šetrne ho nahrejte vo vodnom kúpeli s teplotou do 50 ° C, aby sa rozpustil.

Vyššie teploty znižujú obsah zdraviu prospešných látok v mede, preto nie je dobré dávať napríklad med aj do horúceho čaju.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button