Ako si vybraťŠport

Ako vybrať gymnastickú loptu?

gymnastická lopta na sedenieFitlopta je skvelým cvičebným, relaxačným aj rehabilitačným nástrojom. Sedenie na gymnastickej lopte je veľmi vhodné aj pre naše namáhané chrbty, ktoré tak majú možnosť byť v tej správnej pozícii a oddýchnuť si od nesprávneho sedenia na stoličke. Ako správne vybrať gymnastickú loptu? Rehabilitácia, cvičenie aj sedenie však vyžadujú po gymnastickej lopte trochu iné vlastnosti, a preto vyberajte správne.

Čo na výber gymnastickej lopty potrebujete:

  • poznať svoju váhu
  • poznať svoju veľkosť
  • vedieť prečo loptu chcem
  • koľko peňazí môžem investovať
  • aký systém nafukovania vám vyhovuje

Podľa čoho gymnastickú loptu vyberať

ako si správne vybrať gymnastickú loptu na cvičeniePri výbere gymnastickej lopty v prvom rade berte ohľad na vašu výšku.

Je dôležité, aby vaše kolená pri sedení na lopte zvierali deväťdesiat stupňový uhol.

Akú veľkosť gymnastickej lopty si zaobstarať?

Pre výšku 140 cm kúpte loptu s priemerom 45 cm, pre výšku 141-150 cm 55 cm loptu, 151-165 cm vyžaduje loptu s priemerom 65 centimetrov, pri výške 166-180 sa porozhliadnite po gymnastickej lopte s priemerom 75 cm a človek s výškou nad 180 cm by mal mať gymnastickú loptu s priemerom 90 cm.

Na aký účel bude gymnastická lopta určená?

Gymnastickú loptu vyberajte aj podľa toho, na aké účely má slúžiť, či na nej chcete len sedieť, alebo na nej budete vykonávať nejaké cvičenie (fitness cvičenie, cvičenie po úraze alebo napríklad tehotenské cvičenia).

Každý typ cvičenia má svoje špecifiká a požiadavky, a preto vyžaduje aj trochu inú gymnastickú loptu.

Delenie gymnastických lôpt podľa použitia a tvarov:

  1. Klasická gymnastická lopta – veľká guľatá lopta na cvičenie, či sedenie o veľkosti cca 45-90 cm.
  2. Physio Ball – obria guľatá lopta na cvičenie, ktorá je určená predovšetkým na fyzioterapiu.
  3. Fit Ball – veľká guľatá lopta na cvičenie s extrémne vysokou záťažou. Používa sa napríklad pre cvičenie s činkami.
  4. Physio Roll – fyzioterapeutická lopta na cvičenie v tvare valca, elipsy, arašidu či zemiaka. Lopta je tvarovo vyvinutá tak, aby si terapeut mohol pri cvičení sadnúť spolu s pacientom na jednu loptu.
  5. Masážna terapeutická lopta – guľatá alebo podlhovastá lopta na cvičenie s výstupkami stimulujúcimi krvný obeh.
  6. Okrúhla lopta na sedenie aj cvičenie s opornými bodmi – guľatá lopta na cvičenie s nožičkami, poslúži aj ako stolička.

Nosnosť lopty

Dbajte na nosnosť gymnastickej lopty. Tieto lopty sú vyrábané s rôznou nosnosťou, a to až s nosnosťou do 400 kíl. Miera nosnosti ovplyvňuje cenu lopty.

Kupujte len takú gymnastickú loptu, ktorá prešla odborným testom na nosnosť a kvalitu. Taká lopta má potom oveľa dlhšiu životnosť.

Materiál

gymnastická lopta a cvičenie v tehotenstveGymnastickú loptu vyberajte podľa materiálu. Na výber máte z PVC alebo s ABS efektom.

PVC gymnastická lopta je lesklá a hladká, má vysokú dynamiku, ale ak sa prepichne, nejde zalepiť a rýchlo sa vyfúkne. Takéto gymnastické lopty sú často veľmi dizajnové.

Pod pojmom ABS efektom sa skrýva dvojplášťová lopta, ktorá je matná, teplá a zamatová.

Vďaka týmto dvom plášťom sa po prepichnutí rýchlo nevyfúkne a je možné ju ešte opraviť špeciálnym lepidlom Fixa Kit.

Tvar gymnastickej lopty

Gymnastickú loptu si vyberajte aj podľa tvaru, na výber máte obriu guľatú loptu (na fyzioterapiu), potom tiež veľkú guľatú loptu s vysokou záťažou, ktorá je ideálna pre fitness, okrem nich si však môžete kúpiť rôzne valce, elipsy, „zemiaky“, ďalej môžete kúpiť lopty s výstupkami a podobne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button