Recepty

Ako urobiť slivkový lekvár?

recept na slivkový lekvárSlivkový lekvár by nemal chýbať v žiadnej slovenskej alebo českej špajze. V obchodoch síce je na predaj, ale nie vždy je jeho pôvod známy a zloženie isté. Pripraviť ho doma nie je zložité, takže ak máme dostatok sliviek, nič nám nebráni urobiť si slivkový lekvár ako čistý, „éčok“ zbavený produkt. Postupovať možno podľa nášho návodu. A nakoniec pridávame recept na lekvár v rúre.

Čo je na slivkový lekvár potrebné:

  • slivky
  • široký hrniec
  • sporák
  • zaváracie poháre
  • prípadne trochu cukru (nie je nevyhnutne potrebné)

Pôvod sliviek a lekváru

slivky na lekvarO slivkách sa uvádza, že pochádzajú z Orientu, kde rastú divoko. Zo Sýrie boli slivky do Európy donesené v stredoveku a ich pestovanie sa rýchlo rozšírilo po celom kontinente, teda aj na Slovensku.

Naši predkovia nemali príliš možností, ako jesennú úrodu uchovať na horšie časy, ale technológia – dnes by sme mohli povedať kondenzácia – varenie lekváru bola každému dostupná. A tak sa začal variť slivkový lekvár. Prečítajte si aj článok ako na zaváranie sliviek.

Zdravé vlastnosti sliviek

Okrem vynikajúcej chuti nezostali ani v dávnych dobách nepovšimnuté zdravé vlastnosti sliviek. A to, že slivky prospievajú zdraviu, dnes vieme potvrdiť: slivky obsahujú vitamín C, karotén (provitamín A), vitamíny B1, B2, kyselinu nikotínovú a pantoténovú.

Majú vysoký obsah železa a vysoký obsah vápnika. Čerstvé slivky obsahujú asi šesť percent cukru. Obsiahnuté látky (okrem vitamínu C) má slivkový lekvár zachované, ale sú koncentrovanejšie.

Ovocinári rozlišujú mnoho odrôd sliviek. Na varenie slivkového lekváru sa používa pravá slivka, niekedy označovaná ako slivka domáca – oválne plody modrasto fialovej farby, so žltkastou až zelenkavou dužinou, ktorá sa ľahko oddeľuje od kôstky.

Postup prípravy slivkového lekváru krok po kroku

Slivky opláchneme a vylúpeme z kôstok. Niekde sa varia slivky s kôstkami a potom sa rozvarené pasírujú cez špeciálne cedidlo s veľkými okami. Ale vykôstkovať slivky nie je tak veľká práca, ako pasírovanie. Ak sme praváci, je praktické k ľavej ruke si položiť nádobu na očistené slivky a k pravej ruke misku na odpad (celé slivky strede). Lúpanie sliviek tak pôjde automaticky a doslova „od ruky“.

Slivky dáme do najširšieho hrnca, ktorý máme. Osvedčili sa ťažké železné hrnce, alebo naopak moderné panvice s ušľachtilým povrchom. nalejeme asi pol deci vody a pod pokrievkou privedieme k varu. Potom znížime teplotu (na stupeň dva pri elektrickom sporáku), miešame, až sa slivkový lekvár prestane prudko variť a budú len mierne bublať. Potom už nehrozí akútne pripálenie.

slivkovy dzemSlivkový lekvár necháme stále odparovať. Občas zamiešame. Na miešanie lekváru používame drevenú plochú varešku (niekedy býva šikmo zrezaná). Takouto vareškou ľahko odlúpneme hmotu od dna. Slivkový lekvár je hotový, keď je tak hustý, že sa brázda za vareškou neuzatvára.

Slivkový lekvár neprisladzujeme. Keby bol „zlý rok“, zrelé slivky mali menej cukru a lekvár z nich by bola príliš kyslý, môžeme trochu cukru pridať, ale len málo, podľa chuti.

Váhové množstvo nemožno upresniť, záleží na kyslosti ovocia. Ale v takom prípade pridávame cukor tesne pred dokončením varu, keď už sú lekvár hustne. Keby sme cukor pridali hneď na začiatku varu, skaramelizoval by a lekvár by bol hnedý a horký. Na druhú stranu – pridaný cukor musíme prevariť, ale len asi tri až päť minút.

Slivkový lekvár nemusíme sterilizovať

Predkovia ho uchovávali v kameninových nádobách, len obalené voskovaným alebo pergamenovým papierom. Prababičky dávali slivkový lekvár pod celofán. My vystačíme s dobre vymytými a vyparenými pohármi s viečkom. Pre istotu poháre s horúcimi lekvárom preklopíme na viečko.

Pred použitím slivkový lekvár rozmiešame a dochutíme: prisladíme, pridáme trochu rumu a badián. Je výborný na zemiakové placky, do kysnutých knedlí, do taštičiek z cesta na plnené zemiakové knedle alebo z cesta na tvarohové ovocné knedle.

Ďalej slivkovým lekvárom môžeme plniť balené buchty, kysnuté koláče alebo koláče s posýpkou. Typicky českú chuť majú bavorské dolky so slivkovým lekvárom alebo fašiangové šišky.

Tipy ako urobiť slivkový lekvár

Lekvár môžeme tiež robiť v rúre. Predvaríme si ho na platničke a potom vložíme do pootvorenej rúry, ktorú zahrievame asi na 80 stupňov.

Spotreba energie je ale vyššia. Keby sme mali (napríklad na chalupe) k dispozícii sporák alebo kuchynské kachle na pevné palivo, môžeme nechať kastról so slivkami stáť na kraji platničky alebo ho vložiť do vlažnej pootvorené rúry. Len nesmieme zabudnúť slivky miešať a kúriť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button