Recepty

Ako urobiť kvások?

kvásokNa pultoch je v dnešnej dobe nepreberné množstvo rôznych druhov chleba, rožkov, žemlí, slaného aj sladkého kysnutého pečiva. Stále častejšie ale pečieme doma. Čo tak chrumkavý chlieb práve vytiahnutý z rúry s bylinkovým maslom vlastnej výroby? Kto by odolal? Základom celého chleba je kvások, ktorý bol v čase našich babičiek bežnou súčasťou špajzy. Viete ale, ako si ho doma urobiť dnes?

Kvások vytvorený so starostlivosťou a láskou!

Príprava nie je tak úplne jednoduchá – vyžaduje veľa trpezlivosti a tiež lásky k tvoreniu i k pečeniu. Nemusíte sa ale báť, že by ste to nezvládli. Stačí to správne nadšenie pre vec!

Kvások je živý organizmus, o ktorý sa treba starať, omlaďovať ho a kŕmiť. Vašu starostlivosť vám ale kvások vráti a vďaka nemu upečiete mnoho a mnoho chlebov a pečiva.

Čo budete potrebovať na kvások?

chlieb z domáceho kváskuJe mnoho postupov a receptov a záleží len na vás, ktorý si obľúbite. Čo tak recept na kvások z celozrnnej ražnej múky?

Potrebujete:

  • 500 g jemne mletej celozrnnej ražnej múky
  • vodu (kupovanú dojčenskú, pramenitú, alebo aspoň prevarenú z kohútika – kvások nemá rád chlór)

Aký je postup pri príprave kvásku?

1. deň – do vhodnej vysokej keramickej či sklenenej 3 litrovej nádoby dajte 200 g múky a ¼ l vlažnej vody. Zamiešajte, prikryte čistou utierkou a nechajte stáť pri izbovej teplote.
2. deň – primiešajte 100 g jemne mletej celozrnnej ražnej múky, pridáme ¼ l vody, prikryte a nechajte stáť.
3. deň – opäť pridajte 100 g jemne mletej celozrnnej ražnej múky a tentoraz 1/8 l vody, premiešajte, prikryte utierkou a nechajte odležať.
4. deň – aj dnes primiešajte 100 g jemne mletej celozrnnej ražnej múky a 1/8 l vody, prikryte a nechajte odpočívať 24 hodín pri izbovej teplote.

Po uplynutí 5 dní by mal mať kvások svoju charakteristickú vôňu a konzistenciu mäkkého cesta

Ako s kváskom pracovať?

domáci kvásokKvások používajte tak, ako je uvedené v recepte. Po odobratí potrebného množstva kvások omlaďte pridaním múky a vody v pomere 1:1.

 

Ako kvások uchovávať?

Kvások je potrebné pravidelne kŕmiť a uchovávať v ľahko zakrytej nádobe pri teplote do 20 stupňov. Ak kvások ponecháte v chladničke, vydrží tam spať aj niekoľko týždňov. Pred prípravou cesta ho ale nechajte chvíľu stáť pri izbovej teplote, aby sa aklimatizoval.

Dlhšiu dobu možno kvások uchovávať v podobe mrveničky. Stačí primiešať dostatok múky, urobiť „žmolenku“ a usušiť. Pred použitím ju včas zrieďte vodou a dokŕmte.

Keď upečiete svoj prvý kváskový chlieb, možno nebude úplne dokonalý, ale bude upečený s láskou a starostlivosťou. A to je to podstatné!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button