Návody

Ako urobiť bylinkový olej?

bylinkový olejNa varenie aj pre studenú kuchyňu sú vhodné okrem klasických olejov tiež tie, ktoré sú obohatené o bylinky. Majú príjemnú arómu a sú vďaka bylinkám tiež o niečo zdravšie. Ak si idete kúpiť bylinkový olej do obchodu či niekam na trh, počítajte ale s vyššou obstarávacou cenou. Ak chcete ušetriť, nie je nič jednoduchšie, ako si ho doma urobiť. Existuje na to veľmi jednoduchá receptúra. Ako si urobiť bylinkový olej doma?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Postup
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup ako urobiť bylinkový olej?

Aký olej použiť?

Príprava bylinkového oleja je skutočne nenáročná. Stačí si pripraviť nejaký kvalitnejší olej, postačí však slnečnicový.

ako urobiť bylinkový olejNie je potrebné použiť drahý olivový olej.

Ten už má sám o sebe charakteristickú arómu a bylinky by mu neprospeli, navyše sa v olivovom oleji tak dobre nevylúhujú ako v slnečnicovom.

Prečítajte si aj článok ako vyčistiť olej.

Aké bylinky sú vhodné na bylinkový olej?

Ďalej si pripravte bylinky podľa svojho uváženia. Na výrobu oleja možno použiť napríklad rozmarín, bazalku, majoránku, skrátka nejaké viac aromatickejšie druhy byliniek.

Podstatné je, aby boli čerstvé, rozhodne nepoužívajte nasušené.

Okrem toho budete potrebovať tiež strúčik cesnaku.

Lúhovanie byliniek v oleji

Pripravené bylinky starostlivo opláchnite a nechajte usušiť. Potom ich pokiaľ možno v celku (prípadne len nadrobno nakrájané či nalámané) vložte skrz hrdlo do fľaše.

Následne vezmite strúčik cesnaku a opäť ho vložte dovnútra fľaše. Ak vám skrz hrdlo neprejde, stačí ho prepoliť nožom.

V túto chvíľu už môžete do fľaše naliať pripravený slnečnicový olej, a to až navrch.

vhodné bylinky na olejPlnú fľašu hneď neuzatvárajte, nechajte ju zhruba deň až dva otvorenú. Až potom ju pomocou korku dôkladne uzatvorte a nechajte bylinky v oleji minimálne štrnásť dní lúhovať.

Po uplynutí doby lúhovania máte v zásade dve možnosti. Buď bylinky vo fľaši ponecháte, alebo ich vyberiete.

V prípade prvého variantu počítajte s tým, že doba trvanlivosti oleja bude maximálne v rádoch niekoľkých týždňov. V druhom prípade vám však olej vydrží pokojne aj dva až tri roky.

Čo je potrebné na bylinkový olej?

  • Slnečnicový olej
  • Bylinky – napr. Bazalka, levanduľa, majorán, rozmarín
  • Cesnak
  • Fľaša s uzatvárateľným hrdlom

Ako dlho to potrvá?

Samotná príprava zaberie maximálne 5 minút. Počítajte ale s tým, že olej bude pripravený na použitie až cca po 14 dňoch, keď sa v ňom bylinky dôkladne vylúhujú.

Olej potom môžete použiť na studenú aj teplú kuchyňu.

Aké budú náklady na bylinkový olej?

Náklady sa tu pohybujú v rádoch desiatok korún. Základom je nákup kvalitného slnečnicového oleja, ktorý je na túto receptúru najvhodnejší. Liter dobrého oleja kúpite už okolo 3 €. Odporúčam nekupovať najlacnejšie oleje, tie sú vhodné skôr pre bežné použitie.

Predpokladám, že použijete bylinky zo svojej záhrady, čo vás samozrejme nebude nič stáť. V prípade, že ich nemáte k dispozícii, stačí zájsť do obchodu, náklady budú opäť v rádoch pár eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button