Úvod / Deti / Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky?

Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky?

Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti  ex-manželaNie vždy je ideálnym riešením striedanie starostlivosti o deti a nie vždy rozhodne súd podľa vašich predstáv. Ľahko sa môže stať, že sa ocitnete v situácii, keď bude vaše dieťa v starostlivosti ex-manžela/ky. Nezáleží na tom, či to bola vaša vôľa alebo či vám súd nevyhovel. Dôležité je, ako zvládnuť túto novú etapu rodičovstva. Prečítajte si návod ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky.

Ubezpečenie dieťaťa o vašom pretrvávajúcom rodičovstve 


Prvým krokom je uvedomiť si, že stále ide o rodičovstvo. Rozvodom neprestávate byť pre dieťa otcom alebo mamou. Práve naopak, je to obdobie po rozvode, keď dieťa musíte ubezpečovať, že jeho rodičom zostávate a že na vašom vzťahu k nemu sa nič nemení.

Toto uistenie pomôže dieťaťu sa zorientovať po rozvode a je to pre neho veľmi dôležité. Konkrétna podoba vzťahu s dieťaťom v starostlivosti ex-manžela/ky záleží na rozhodnutí súdu a na konkrétnych podmienkach oboch rodičov (vzdialenosť bydliska a pod). Vo všetkých prípadoch platí, že nie je dobré, aby ste sa pre dieťa stali len mamou alebo otcom zo starých fotiek.

Odporúčaný článok: Ako povedať deťom o rozvode?

Kontakt s dieťaťom by mal byť pravidelný

vzťah s deťmi po rozvodeBez ohľadu na váš vzťah s dieťaťom je dobré dodržiavať niekoľko zásad. Predovšetkým je to pravidelnosť stretávania sa s dieťaťom. To pomôže dieťaťu získať istotu a vedieť, že sa môže aj o druhého rodiča oprieť.

Je dobré, ak vaše dieťa aj u vás doma má svoje miesto, aj keď tam často nepríde.

Nemusí hneď ísť o samostatnú izbu, stačí malý kútik, kde bude mať svoje veci, bude sa tam môcť pripravovať do školy, čítať si, tráviť svoj čas. Toto miesto ukazuje dieťaťu, že je u vás chcené a že rešpektujete jeho záujmy.

Mierne rozmaznávanie

Nie je od veci, keď často nevidíte dieťa (z akéhokoľvek dôvodu) a trochu ho rozmaznávate. Toto rozmaznávanie sa však v žiadnom prípade nesmie stať kupovaním si dieťaťa na svoju stranu, napríklad drahšie darčeky je dobré prekonzultovať s druhým rodičom, ktorý má dieťa v starostlivosti.

Vyhnete sa tak situáciám, kedy dieťa môže používať argumenty typu: „Otec mi to aj tak kúpi, nech prepadnem alebo nie“ a pod.

Udržujte rodinné sviatky

Či už si dieťa na dôležité sviatky, ako sú Vianoce a Veľká noc striedate s ex-maželom/kou, alebo nie je dobré, aby ste ich s dieťaťom pravidelne slávil. A to aj v prípade aj keď máte novú rodinu s deťmi. Je dobré vyjsť v ústrety s tým druhým rodičom.

Najmä Vianoce hrajú v rodinnom živote veľkú úlohu a ich spoločná oslava je pre dieťa dôležitým znakom rodičovstva a rodinnej pospolitosti. Darčeky je znova dobré konzultovať s bývalým manželom/kou.

Naplánujte si prázdniny starostlivo

Prázdniny zvyčajne nebývajú tak zložité ako sviatky, naviac okrem úplne malých detí jazdia deti na rôzne tábory a pobyty bez rodičov, napriek tomu je aj tu dôležité plánovať a presne sa dohodnúť s druhým rodičom, ak budete mať vtedy dieťa v starostlivosti vy.

Možné kolízie termínov nepôsobia dobre ani na dieťa, ani na vzťah medzi rodičmi. Nebezpečné je najmä možné citové vydieranie dieťaťa, ktoré jeden z rodičov presviedčí, že s ním chce byť viac. To vedie k zbytočným konfrontáciám. Dopredu plánovaná dovolenka je preto najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť týmto nepríjemnostiam.

Počúvajte svoje dieťa

Vo všetkých formách spoločnej starostlivosti o deti po rozvode je veľmi dôležité dať dieťaťu príležitosť vyjadriť svoj názor.

vzťah s deťmiČasté striedanie priestorov a ľudí, s ktorými sa stýka a rôzne prehadzovanie si dieťaťa na sviatky, (ktoré sa aj pri najlepšej vôli oboch rodičov nevyhne občasnej kolízii) môže v dieťati ľahko vzbudiť veľmi nepríjemný dojem, že je s ním zaobchádzané ako s pasívnou vecí.

Preto je dobré a správne dieťa o všetkom informovať a trpezlivo ho vypočuť, čo si myslí a jeho názor rešpektovať. Len potom môže byť vytvorený dobrý vzťah s druhým rodičom, ktorý ho nemá v starostlivosti.

Forma vzájomného styku s dieťaťom môže vyhovovať vám, ale nie dieťaťu


Akonáhle sa totiž stane návšteva druhého rodiča nepríjemnou povinnosťou, a v prípade, že vy o tom nebudete vedieť a nebudete sa snažiť zistiť prečo tomu tak je, hrozí prerušenie stykov, najmä vo vyššom veku dieťaťa. Dieťa zvyčajne chce udržať vzťah s oboma rodičmi, ale nemusí mu vyhovovať jeho podoba. To je dobré zistiť včas a zistiť, čo by dieťaťu vyhovovalo.

Varovanie

Nepodceňujte plánovanie prázdnin, ak máte vtedy dieťa v starostlivosti.

Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky?
5 (99.23%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako ucit predskolaka grafomotoriku

Ako učiť predškolské dieťa základom grafomotoriky?

Je zrejmé, že deti rady kreslia. Kresbou dokážu vyjadriť svoje pocity, nálady, myšlienky či vzťah ku …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *