NávodyZáhrada

Ako sušiť rastliny?

ako doma správne sušiť rasltinyRastliny, ktoré sú na to vhodné a pri ktorých si chceme dlhodobo zachovať ich tvar, farbu a štruktúru, môžeme sušiť. Ako správne sušiť rastliny? Táto metóda uchovania rastlín je vhodná takmer pre každú rastlinu. Mnohé z usušených rastlín, ktoré sú vkusne naaranžované a umiestnené do vhodných nádob na miestach, kde vyniknú, sú potom pre nás dlhodobou radosťou a potešením.

Čo potrebujete ak chcete sušiť rastliny:

  • rastliny vhodné na sušenie
  • tmavé miesto
  • špagát
  • gumičky
  • papierové krabice na uskladnenie
  • drevené debničky na uskladnenie
  • vzduchotesná plastová škatuľka
  • silikagél
  • glycerín

Rastliny vhodné na sušenie:

domáce sušenie rastlínNámatkovo uveďme aspoň niektoré druhy z nášho zemepisného pásma vhodné na sušenie: nevädza, hortenzie, pivonka, limonka, silenka, slamiha, ostrôžka, pampová tráva, pestrovka, ruža, šuškarda, plamenník, levanduľa, craspedia, vratič, alchemilka, pšenica, iskerník, machovky, kraslica , zlatobyľ, trstina, pálka, ovos a mnohé ďalšie.

Ako sa vykonáva sušenie?

Sušenie sa vykonáva vzduchom, čo je najčastejšie, ďalej potom chemickými sušidlami – silikagélom, boraxom, kamencom alebo sklárskym pieskom. Predtým bolo  pomerne časté lisovanie rastlín.

Teraz je moderné skôr sušenie v mikrovlnnej rúre. Zriedkavé je preparovanie glycerínom.

Vhodné priestory na sušenie

Ideálne pre sušenie vzduchom sú tmavé, teplé, čisté a dobre vetrané priestory. Ideálne sú teda pôjdy a podkrovie. Rastliny určené na sušenie zbierajte v čase, keď sú najsuchšie, to znamená nikdy nie po daždi.

Vhodná fáza zberu je u jednotlivých rastlín rôzna. Všeobecne sa dá povedať, že najvhodnejšia doba zberu rastlín je vtedy, keď rastlina nie je, ani príliš rozkvitnutá ani príliš nezrelá a nevyvinutá. Pred sušením odstráňte zo spodnej časti rastlín listy, sušia sa totiž výrazne pomalšie ako kvety.

Skupinu rastlín zviazanú povrázkom neuťahujte príliš tesne, aby mohol vzduch dostatočne prúdiť medzi jednotlivými kusmi zväzku. Vhodné je aj použitie gumičky, ktorá sa zmršťuje zároveň s vysychanými rastlinami.

Kvety musia visieť dole – napomáha k tomu ich hmotnosť a tá tiež udržuje stonky rovné. Niektoré kvety, aby sa im v zvislej polohe neskrútili kvety alebo celá rastlina, musíme sušiť prevlečené do drôteného pletiva. Prečítajte si aj články ako sušiť huby, levanduľu a slivky.

Ako spoznať už usušenú rastlinu?

Dokonale suchú rastlinu spoznáte podľa toho, že sa jej stonka po ohnutí v najširšej časti prelomí. Sú ale aj isté výnimky u rastlín, kedy nie je vhodné sušiť ju stonkou hore – napríklad machovka židovská – ľudovo nazývaná ako lampióniky.

Tá sa musí sušiť stonkou nadol. Jej nafúknuté plody by vyzerali veľmi neprirodzene, ak by sa sušila tzv. hore nohami. Je najlepšie, položiť ju na zavesený špagát, v takej polohe, v akej rástla.

ako chemicky sušiť rastlinySilikagél sa predáva vo forme kryštálikov, tie sa musia rozdrviť, aby dokonale pokryli povrch rastlín a kvetov. Tento postup predstavuje tzv. chemické sušenie.

Je potrebná vzduchotesná plastová škatuľka, do ktorej vsypete najskôr dostatočnú vrstvu rozdrvených kryštálikov, potom vložíte kvety určené na sušenie a potom prisypávame ďalší drvený silikagél.

Štetcom musíte jemne zahŕňať aj do tých miest, kam sa sypaním silikagél nedostal. Materiál skontrolujte po dvoch dňoch, ak silikagél zružovel, kvety vyberte, pri ďalšom sušení by boli  skrehnuté tak, že by sa pri manipulácii poškodzovali.

Ako sušiť rastliny glycerínom

dokonale usušené rastliny a kvety vo vázePreparácia glycerínom má nevýhodu v tom, že zmení farbu rastlinám na temne hnedú alebo šedo-zelenú. Výhoda je, naopak v tom, že u preparácie glycerínom sa zachováva pružnosť, a preto vyzerajú rastliny prirodzenejšie.

Glycerín sa dá kúpiť v niektorých lekárňach, ale bohužiaľ len malé množstvo. Ak chcete takto upravovať listy, pripravte si roztok – glycerín: voda (vlažná) v pomere 1:1. Listy – napríklad papraďové- postavte do dostatočne vysokej vázy a nechajte ich tam asi 6 dní.

Preparácia je hotová, len čo sa na povrchu listov začínajú objavovať kvapôčky glycerínu. Rastliny potom vyberte z roztoku a ich ponorené časti dobre umyte vodou.

Sušiť rastliny nie je nič zložité a zvládne to naozaj každý. K ďalším spôsobom dlhodobého uchovávania rastlín patrí lisovanie, skeletovanie, morenie, laminovanie a voskovanie.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button