KuchyňaNávody

Ako správne uskladniť ovocie?

ovocieŽijeme vo svete, kde je možné si v akomkoľvek ročnom období nakúpiť takmer akékoľvek čerstvé ovocie. Melóny, jahody a hrozno v zime, pomaranče, mandarínky a banány v lete. Ako to ale urobiť, aby ovocie zostalo čo najdlhšie čerstvé aj v domácich podmienkach? Ako správne uskladniť ovocie?

Chemicky ošetrené ovocie

Ak nemáte možnosť čerstvé ovocie vypestovať na záhradke alebo kúpiť priamo od farmára, pravdepodobne kupujete ovocie v obchodných reťazcoch.

Je potrebné si uvedomiť, že takéto ovocie s najväčšou pravdepodobnosťou bolo trhané v nejakej vzdialenej krajine ešte nezrelé, následne chemicky ošetrené proti dozrievaniu počas prepravy a potom znova chemicky ošetrené k rýchlemu dozrievaniu, a tiež aby malo správnu farbu a chuť pri predaji.

Všetky tieto chemikálie sú potom v ovocí prítomné, aj keď len v malom množstve, a vďaka tomu ovplyvňujú dozrievanie aj iných druhov ovocia. Preto je vždy lepšie jednotlivé druhy ovocia skladovať zvlášť.

ako skladovať jablka a hruškyOvocie, ktoré ste si sami vypestovali na záhradke alebo kúpili od miestnych farmárov, nebýva takto chemicky ošetrené a väčšinou ho môžete skladovať obvyklým spôsobom. V chladnejšej miestnosti ako je komora, pivnica či garáž, alebo zmrazením alebo zaváraním, záleží na druhu.

Pre uskladnenie sa ale hodí len také ovocie, ktoré má stopku a je suché. Preč dajte plody otlačené, deformované, bradavičnaté alebo napadnuté chorobami alebo škodcami.

Jablká, hrušky

Jablká a hrušky je dobré skladovať mimo ostatného ovocia a zeleniny. Vylučujú totiž etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie a tým škodí ostatným druhom.

Potrebujú chladnejšiu miestnosť s konštantnou teplotou 4-6 ° C a optimálnou vlhkosťou okolo 80%, ideálna je preto pivnica alebo komora. Úplne najlepšie urobíte, ak jablká rozložíte na drevené police alebo do debničiek, jablká stopkami hore, hrušky stopkami nadol.

Ak chcete skladovať iba menšie množstvo jabĺk či hrušiek zakúpené v supermarkete, tak postačí ich uzatvorenie do tesniacej dózy, vždy v jednej vrstve, a ich uskladnenie v chladničke.

Aj bobuľoviny sú ovocie – skladovanie bobuľovín

Bobuľoviny, ako sú jahody, slivky, čučoriedky atď. možno skladovať len krátkodobo a to iba v chladničke.

Ideálne v plastovej alebo keramickej miske, papierová vanička naopak skladovanie skracuje, pretože z ovocia odvádza vlhkosť a tým ich vysušuje. Bobuľové ovocie pred skladovaním nikdy neumývajte, opäť tým skrátite jeho trvanlivosť, umyte ich až tesne pred konzumáciou.

Čerstvé jahody sa skladujú ideálne pri teplote 1-5 ° C, a mali by sa spotrebovať do 3 dní od odtrhnutia, maximálne 2 dni od zakúpenia, dlhodobo skladovať iba mrazením, zaváraním alebo sušením.

U čučoriedok je doba skladovania ešte kratšia, spotrebovať by sa mali do 24 hod.

Slivky vydržia v chladničke čerstvé až jeden týždeň.

Citrusy

Citróny, pomaranče, mandarínky a limetky dozrievajú v období našej zimy. V tejto dobe sú najčerstvejšie a najchutnejšie. Patria medzi chemicky najviac ošetrované ovocie, nákup citrusov v bio kvalite sa rozhodne oplatí, zvlášť ak ich kôru využívate pri varení a pečení, alebo dávate plátky citróna do nápojov.

Citrusy je najvhodnejšie skladovať v chladničke, kde vydržia najdlhšie. Pri izbovej teplote sa totiž veľmi rýchlo kazia. Pred samotným uskladnením ich nikdy neumývajte, na šupke totiž majú ochrannú vrstvu, ktorá sa po umytí stratí, a plody sa potom začnú kaziť.

Tropické ovocie

Medzi najčastejšie druhy tropického ovocia, ktoré sa u nás dá kúpiť, patrí ananás, banán, mango a avokádo. Všetky tieto druhy ale väčšinou kupujeme nezrelé. Ak chcete, aby vám dozreli rýchlejšie, potom je najlepšie dať ich spoločne s jablkami do papierového vrecka. Pri izbovej teplote vám za pár dní dozrejú.

Pri nákupe ananásu sa nenechajte zmiasť jeho farbou, niektoré ananásy sú pri dozretí žltkasté, oranžové alebo naopak zelené. Skôr než jeho farbou sa riaďte jeho celkovým vzhľadom – stopka by nemala byť plesnivá, listy nesmú odpadávať ani pri jemnom zatiahnutí. Ananás po prevoze domov nechajte ešte 2-3 dni dozrievať pri izbovej teplote.

V prípade, že ananás po rozkrojení celý neskonzumujete, dajte zvyšok do chladničky a spotrebujte najneskôr do 2 dní.

skladovanie ovociaBanány by sa naopak do chladničky dávať nemali, teploty pod 12 ° C sú pre nich absolútne nevhodné. Ak prejdú chladom, ich šupka zhnedne a zmení chuť aj konzistenciu.

Banány najlepšie dozrievajú pri izbovej teplote za 2-3 dni. Zrelosť banánu poznáme podľa malých hnedých bodiek na šupke, tie sú známkou toho, že sa v nich už dobudoval jednoduchý ovocný cukor vhodný pre naše telo.

Pokiaľ naopak chcete dozrievania banánov spomaliť, dajte ich do igelitového vrecka na tmavé a chladné miesto s optimálnou teplotou okolo 13-14 ° C.

Menej je niekedy viac

Rozhodne ale najlepším riešením, ako sa vyhnúť problémom so skladovaním ovocia, zvlášť toho v supermarkete kupovaného, ​​je kupovať menšie množstvo ovocia častejšie.

Veľmi rýchlo sme si zvykli na veľkoobjemové nákupy raz za týždeň či štrnásť dní, a automaticky, ale úplne nelogicky, požadujeme dlhú kvalitu aj u plodín, pri ktorých to prirodzene nie je možné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button