KuchyňaRecepty

Ako spracovať starý chleba?

starý chlebaChleba nie je tak lacný, aby sme nezjedené kúsky hádzali do odpadu. A to ani vtedy, keď je chlieb stvrdnutý „na kameň“. Jedinou podmienkou ďalšieho spracovania je, aby starý chleba nebol plesnivý. Šikovná gazdinka si nielen so starým chlebom vie poradiť, ale má ho aj v zásobe. Ako spracovať starý chleba? Prinášame niekoľko tipov a orientačných receptov.

Čo je potrebné ak chcete spracovať starý chleba:

  • dobre usušený a skladovaný starý chleba
  • suroviny podľa receptov
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Tvrdý ale nie plesnivý starý chleba

Aj pri sebe lepšom hospodárení sa nám stáva, že ostane starý chleba. Ak je správne uskladnený, mala by jediná jeho závada byť tvrdosť.

Chleba, ktorý sme nemali uskladnený správne, chytí pleseň. Taký chleba je zdravotne závadný.

Keď nám zostáva koniec, o ktorý už nie je žiaden záujem, rozkrájame chleba na kúsky a necháme dobre vyschnúť. Uložený do papierového alebo plateného vrecka bude pripravený k ďalšiemu kuchynskému spracovaniu.

Chlebová strúhanka

Ak máme strojček na mletie strúhanky, zomelieme ju z tvrdého, starého chleba (strúhadlom to ide ťažko). Strúhanku z chleba necháme ešte znova preschnúť a potom uskladníme do vrecka alebo uzatvárateľných pohárov. Chlebová strúhanka poslúži práve tak, ako strúhanka z bieleho pečiva.

Chlebová strúhanka je známym klasickým zahusťovačom do guláša. Ale práve tak môžeme zahustiť šťavu akéhokoľvek duseného mäsa. Chlebová strúhanka je zdravšia ako biela múka a omáčke dodá šmrnc.

Polievkové závarky so starým chlebom

polievka MinestroneZ chlebovej strúhanky môžeme robiť chuťovo zaujímavé polievkové závarky, a to najmä do zeleninových vývarov.

Najjednoduchšie a najrýchlejšie je premiešať chlebovou strúhankou s vajcom v tuhej cestíčko a do vriacej polievky lyžicou zavárať halušky.

Alebo môžeme cestíčko dochutiť majoránkou, cesnakom a trochou korenia – vzniknú akési vegetariánske „pečeňové“ knedličky.

Cestíčko z chlebovej strúhanky a vajca môžeme dochuť aj karí korením. Prídavok sekanej petržlenovej vňate im len prospeje.

Chlebová polievka

Niekde sa jej tiež hovorilo žobráková polievka, a patrila k nie príliš obľúbeným a úplne obyčajným, najlacnejším jedlám.

Dnes nám mnohokrát príde na chuť. Na lyžici tuku opražíme dočervena menšiu cibuľku. Zalejeme vodou, pridáme rascu a niekoľko kusov tvrdého chleba.

Keď je starý chleba rozvarený, prepasírujeme obsah hrnca cez ostré sito alebo chleba ručným mixérom rozmixujeme. Doplníme vodu na príjemnú krémovú hustotu. Dochutíme soľou a korením.

Na záver do polievky rozklepneme jedno vajce, rozšľaháme ho a necháme prevariť. Kto sa nebráni masoxu, môže pokojne cibuľový základ vynechať a chleba rozvariť s polievkovou kockou.

Polievku podávame veľmi horúcu. Je sýta a príjemne chutí po chlebe a rasce. Ideálne do študentskej alebo „pánskej“ kuchyne.

Starý chlieb ako základ jedál

Namočená chlebová strúhanka nám poslúži ako základ rôznych vyprážaných placiek. Jednak nimi môžeme zahusťovať mäsové alebo zeleninové fašírky. Alebo namočenú a z tekutiny vytlačenú strúhanku môžeme použiť ako základ nového pokrmu.

Ak nemáme strúhanku, ale suché kusy chleba, namočíme ich, vytlačíme a pomelieme na mäsovom mlynčeku.

Chlebové smažienky

Strúhanku zvlhčíme a vytlačíme (alebo pomelieme namočené, vylisované kúsky tvrdého chleba). Do zmesi pridáme vajcia, korenie podľa chuti, prípadne môžeme namlieť aj iné nespotrebované zvyšky z chladničky (kúsok syra, údeniny, zvyšok varenej zeleniny).

Konzistencia by mala byť asi ako na fašírky. Vytvarujeme placky, ktoré smažíme v horúcom tuku. Podávame ako chuťovku alebo k dusenej zelenine (či k mäsu).

Chlebový chlebíček

Zo strúhanky alebo pomletého chleba a vajec (podľa možností) vytvoríme základnú hmotu. Môžeme ju chuťovo ozvláštniť cesnakom, oškvarkami, na tuku rozpusteným a vysmaženým droždím, pomletou zeleninou (špenát, kel, kel kučeravý), opraženou cibuľkou.

Tukom vymažeme formu. Naplníme ju zmesou a zvoľna upečieme ako nákyp. Krájame na rezy a jeme buď samotné so šalátom alebo ako prílohu k dusenej zelenine. Dobre chutí aj studený.

Chlebové placky

Strúhanku zvlhčíme alebo namočený chleba pomelieme. Ochutíme rascou, rozotretým alebo sušeným cesnakom. Trochu zahustíme hladkou pšeničnou a ražnou múkou.

Keď máme, vmiešame do cesta hrsť oškvarkov. Plech vytrieme masťou. Na plech rozotrieme tenké placky z chlebového cesta. Prudko upečieme pri 250 stupňoch. Podávame ako chuťovku.

Krutóny a hrianky

Na pripravu krutónov alebo hrianiek použijeme tvrdý, starý chleba. Krutóny sú doplnok do polievky. Krutóny opekáme na len tukom vytretej panvici, aby neboli mastné.

hrianky zo starého chlebaPredstavovať hrianky asi netreba. Pretože sa však v súčasnosti najčastejšie jedia hrianky obložené alebo potreté nejakou pikantnou nátierkou (mäsovou zmesou), treba si pripomenúť, že samotná hrianka opečená na dobrej masti, potretá cesnakom a podávaná s šípkovým či citrónových čajom je svojou jednoduchou chuťou skutočnou pochúťkou.

Aj bez oblohy je výbornou zimnou večerou, navyše nesmierne lacná.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button