KuchyňaRecepty

Ako spracovať staršie zaváraniny?

ako spracovať staršie zaváraninySituácia, že sa vám v špajzi alebo v pivnici nahromadili staršie zaváraniny, nie je neobvyklá. Pre priamu konzumáciu na ne nemáme chuť, na darovanie už nemajú vhodný dátum, ich vyhodenie bráni naša hospodárnosť. Ako naložiť so staršími kompótmi a džemami? Ako spracovať prebytočné zaváraniny? Prinášame pár vyskúšaných trikov a receptov.

Čo je potrebné, ak chcete spracovať staršie zaváraniny:

  • kompóty
  • zaváraniny
  • kuchynské vybavenie

Môžete vyskúšať urobiť si zmrzlinu z kompótu

Staršie kompóty sa stanú vďačnou surovinou v horúcom lete, keď najmä deti stále chcú maškrtiť niečo mrazené. Ovocný základ, ktorý vám poskytnú kompóty, je zárukou nižšej kalorickej hodnoty oproti nakupovaným zmrzlinám, o finančnom efekte ani nehovoriac. Pri pikantné ochutenie si zmrzlinu z kompótu radi dajú aj dospelí.

Ako na staršie zaváraninyStaršie kompóty zlejete, kôstkové ovocie zbavíte kôstok a mixujete dohladka. Zmes dáte zmraziť v plastovej krabičke alebo vo forme na ľadové kocky. Ak je hmota príliš tuhá, zrieďte ju zliatou šťavou, ale nie príliš, aby zmrazená hmota nebola veľmi vodnatá, a teda tvrdá ľadom.

Menej chuťovo výrazné druhy je dobré kombinovať s výraznejšími (jablká s marhuľami, hrušky s brusnicami alebo jarabinami). Dreň možno nutrične aj chuťovo zlepšiť rozmixovaním menšieho množstva čerstvého ovocia – jahôd, malín, čučoriedok, ríbezlí, prípadne i citrónovej šťavy.

Ako inak spracovať staršie zaváraniny?

Skúste aj tvarohový dezert

Malinový, jablkový, ostružinový alebo jahodový džem alebo scedené marhule či jahody z kompótu sú výborným dochucovadlom sladkých tvarohových dezertov.

ako spracovať staršie zaváraninyZaváraniny tvaroh ochutia aj osladia, preto džemy pridávajte len po lyžiciach, aby dezert nebol sladký až príliš.

Redší ovocný tvaroh je možné taktiež zmraziť, čím deťom pripravíte „domáceho ovocného Míšu“. Marhule alebo jahody z kompótu nemixujte, ovocie sa čiastočne rozmieša a zvyšné kúsky sú v tvarohu chutné.

Staršie alebo menej obľúbené džemy, marmelády i lekvár nemusíte zatracovať. V chladných dňoch z nich môžete pripraviť veľmi chutné obľúbené ovocné čaje, pri ktorých navyše máte istotu, že ich chuť nepochádza z chemickej továrne.

Dve-tri lyžice zaváraniny rozriedite vrelou vodou. Pridáte korenie či citrusovú šťavu, zlejete do kanvice, doplníte vriacou vodou, ochutnáte (prípadne pridáte vodu alebo zaváraninu) a podávate. Pre dospelých môžete doplniť trochou ovocnej pálenky či rumu.

Ako ešte inak môžete spracovať staršie zaváraniny?

Ríbezľový džem chutí s klinčekmi, celou škoricou a kúskom citrónovej kôry. K rozvaru zo slivkového lekváru sa dobre hodí badián, fenikel či aníz. Jablkový lekvár sa hodí spolu s citrónom a čerstvým (prípadne aj sušeným) zázvorom.

čo robiť so staršími zaváraninamiKombináciou malín, černíc a čučoriedok vznikne skvelá lesná zmes, ktorú nie je potrebné ničím ďalším dochucovať.

Ak chcete staršie zaváraniny pripraviť ako osviežujúci studený nápoj, zaváraninu najprv v troche vody ručným mixérom rozšľahajte a potom doplňte studenou vodou alebo minerálkou.

A prečo neskúsiť aj ovocné múčniky?

Zohriatou, prípadne rumom, škoricou a podobne ochutenou marmeládou môžete premazávať hotové múčniky (piškóty, rolády, liate perníky). Staršie zaváraniny je možné vmiešať aj priamo do cesta. Najmä liaty perník tým získa na chuti a na vláčnosti. Samozrejme už do cesta nepridávajte cukor.

Vykôstkované višne, čerešne, prípadne aj nakrájané pevné slivky môžete pridávať do cesta na rôzne chlebíčky, a tým nahradíte alebo doplníte hrozienka a kandizované ovocie.

Staršie zaváraniny sa dajú použiť aj ako náplne

Staršie zaváraniny vám poslúžia ako náplne do buchiet, koláčov, knedlí a taštičiek. Menej sladkými zaváraninami (napríklad vareným lekvárom bez pridania cukru) môžete plniť priamo akékoľvek pečivo, iba ich pred použitím rozmiešajte a ochuťte napríklad rumom alebo esenciami.

čo so staršími zaváraninamiOstrejšie džemy môžete pridávať ako spojivo na orechové alebo makové plnky (už viac neslaďte). Alebo môžete zo zriedených džemov a lekvárov pripraviť rozvar – sladkú omáčku ochutenú korením – a tým polievať neplnené kysnuté alebo tvarohové knedle.

Ak napríklad pri likvidácii narazíte na pivnicu plnú kvalitných zavarených, ale pomerne dlhoročných kompótov a iných sladkých zaváranín, existuje pre ich zhodnotenie aj iná cesta a to obľúbené „skvapalnenie“.

Pred týmto krokom je vhodné navštíviť najprv nejakú oficiálnu pálenicu a dohovoriť sa na podrobnostiach: či vôbec je možné kvas u nich prepáliť, prípadne i postup (koncentráciu) pri jeho príprave.

Pár upozornení na záver

Pozor, niekoho po teplých lekvároch či džemoch môže páliť záha. Je nutné upozorniť, že domáca výroba liehu síce prestala byť trestným činom, ale stále sa jedná o nezákonný priestupok, ktorý je trestaný pokutou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button