Recepty

Ako spracovať prebytok jabĺk?

prebytok jabĺkPestovatelia jablčných sadov vedia veľmi dobre ako spracovať prebytok jabĺk. Čo si má ale počať človek rýdzo mestský, ktorý náhle príde k väčšiemu množstvu jabĺk? Mestské pivnice nie sú na uskladnenie ovocia vhodné a najmä jesenné jablká rýchlo podliehajú skaze. Ako spracovať prebytok jabĺk? Čo takto jablkový kompót, jablčná desiata, jablčná lekvár alebo krížalky z jabĺk?

Čo je potrebné, keď chceme spracovať prebytok jabĺk?

  • jablká
  • kuchynské vybavenie

ako spracovať prebytok jabĺkMôže sa to stať akokoľvek: kúpime chalupu alebo domček s ovocným sadom, dostaneme pestovateľské prebytky od rodiny či priateľov z vidieka.

Žijúc v meste, a alebo dokonca v paneláku, nemôžeme jabĺčka naskladať do pivnice. A keď už aj, do mesiaca nám z polovice zhnijú a z druhej zaschnú.

Preto je lepšie obetovať trochu času, práce a surovín a jablká spracovať. Je pravda, že sa tepelnou úpravou zničí väčšina vitamínu C, ale získame ovocné produkty, o ktorých zloženiach nemusíme pochybovať.

Určite je to lepšie ako kupované produkty plné chemikálii, konzervantov a rôznych škodlivých látoko ktorých radšej ani nechcete vedieť.

Domáce výrobky z jabĺk uvítajú najmä rodiny s deťmi, ľudia trpiaci alergiami (ak to nie je  alergia na jablká) a ľudia so zhoršeným trávením alebo dlhodobým oslabením tela z chorôb a podobne. Netreba snáď spomínať všetky blahodárne účinky ako jabĺk, tak aj ovocia všeobecne.

Jablkový kompót

Jabĺčka ošúpeme (šupky nevyhadzujeme), pokrájame na osminky a odstránime jadrovníky (nevyhadzujeme). Ak máme nástroj, ktorým odstránime jadrovník a zároveň nakrájame jablko na dieliky, môžeme ho použiť.

prebytok jabĺk na kompótDo pohárov s objemom 0,75 litra naukladáme dieliky jabĺk, zasypeme dvoma lyžicami cukru (nie je nutný, a alebo použijeme diabetické sladidlo), zalejeme vodou, uzavrieme a 25 minút sterilizujeme.

Jablkový kompót sa hodí najmä k pečenému mäsu so zemiakmi, na mliečnych obilninových kašiach alebo ako ľahký a osviežujúci olovrant pre chorých so zvýšenou teplotou.

Neváhajte a určite túto kombináciu vyskúšajte, nielenže to je zdravé a prospešné pre vaše trávenie ale je to aj veľmi chutná kombinácia.

Prebytok jabĺk môžeme spracovať aj na presnidavku

Kuchynsky upravené jablká pokrájame na štvrťky a do zmäknutia povaríme s plátkami chemicky neošetreného (alebo dôkladne umytého) citrónu, tromi kúskami celej škorice a asi piatich kúskov klinčekov. Podľa chuti prisladíme. Kompót je dobrý aj vlažný, ale vychladený osvieži i zasýti.

spracovať prebytok jabĺk môžeme aj na pyréPrebytok jabĺk sa dá využiť aj pre malé deti. Najmä mamičky malých detí si môžu pripraviť vlastnú ovocnú desiatu pre deti.

Olúpané jablká zbavené jadierok vložíme do hrnca, podlejeme trochou vody a pod pokrievkou necháme dusiť. Môžeme k tomu využiť aj mikrovlnku, v ktorej odpadá riziko prihorenia.

Potom jabĺčka rozmixujeme (napríklad ručným ponorným mixérom) v prípade potreby mierne prisladíme (záleží na kyslosti jabĺk).

Pyré nalejeme pomocou lievika do malých pohárov a sterilizuje asi dvadsať minút. Do základnej hmoty môžeme pridať iné ovocie (trebárs aj jahody alebo maliny z mrazničky) alebo zapracovať pohárik domáceho džemu.

Získame ovocnú desiatu s chuťou pridaného ovocia. Zavárané presnidávky skladujeme v chlade a tme.

Ak ovocné pyré zamrazíme, máme pre deti obľúbenú ovocnú dreň. Nemusíme však spomínať len deti, na svoje si určite prídu aj dospelí.

Polotovar na múčniky

Jabĺčka olúpeme a na hrubom strúhadle ostrúhame (? Ohryzok z jablka? A šupky nevyhadzujeme). Nastrúhané jablká natlačíme do zaváracích pohárov 0,75, nič viac nepridávame.

Jablká sterilizujeme 25 až 30 minút pri 95 stupňoch Celzia. Pripravili sme si rýchly polotovar pre prípravu jablčných koláčov, závinov alebo iných múčnikov. Korenie a cukor pridáme až pri konečnej úprave.

Prebytok jabĺk sa dá využiť aj ako krížalky

Jablká umyjeme a osušíme. Ostrým nožom vykrojíme „Babák“ a časť okolo stopky (sú tam nečistoty). Rozkrájame na dieliky na zbavenie jadrovníkov. Túto prácu nám uľahčí nástroj na vykrajovanie a delenie jabĺk. Krížalky z jabĺk sušíme pri miernom teple, len voľne prúdiaci vzduch ich neusuší.

jabĺká nazvyš ako krížalkyMôžeme použiť elektrickú sušičku (ale má pomerne veľkú spotrebu prúdu). Alebo krížalky z jabĺk môžeme sušiť v rúre (položené na sieten podložku, aby vysýchali i zospodu.

Rúru ohrievame len na 50 stupňov Celzia a necháme pootvorené dvierka, aby vlhko unikalo.

Trochu nezvyčajný, ale energetický a efektívny spôsob je navliecť dieliky jabĺk na šnúru ( pomocou silnej ihly) a položiť cez rebrá radiátora (podložíme čistou utierkou, aby sa vykurovacie teleso neznečistilo). Šnúra nám uľahčí ďalšiu manipuláciu (nerozsype sa).

Vo vykurovacej sezóne sú krížalky za pár dní suché a miestnosť je prevoňaná prírodnou arómou. Krížalky z jabĺk sú zdravou pochúťkou k maškrteniu „medzi jedlami“ či k „automatickému“ jedeniu pri sledovaní televízie a podobne. Krížalky z jabĺk zaháňajú hlad a podporujú črevnú peristaltiku. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť rúru.

Ovocný čaj – jablkový čaj

Odpad vzniknutý pri čistení (umytých) jabĺk, olúpané šupky a jadierka, nevyhadzujeme. Môžeme ich ťažším ostrým nožom nasekať na malé kúsky, rozložiť na pergamen a usušiť. Dobre usušenú drť uložíme do dobre tesniaceho pohára a používame na prípravu skutočne ovocného čaju.

čaj kvôli prebytku jabĺkBuď jablčnou sušinou naplníme sitko v kanvici, zalejeme vrelou vodou a necháme vylúhovať. Alebo zvyšky jabĺčok dve tri minúty prudko povaríme a potom necháme pod pokrievkou macerovať.

Jablčný čaj vonia a má jemne sladkastú chuť, takže ani deti ho zvyčajne nechcú prisladzovať.

K sušeným jablkám môžeme pridať aj iné prísady: koreň, citrusy, zázvor alebo vrecko aromatického čierneho čaju.

Posledné tipy ako spracovať prebytok jabĺk – lekvár a mušt

Jablká olúpeme, zbavíme jadierok a nakrájame na malé kúsky (alebo postrúhame). Rozdusíme, stiahneme plameň a pri nízkej teplote pomaly varíme, až mäso zhustne. Alebo dusené jablká prelejeme do pekáča a necháme odpariť pečením v rúre, a to pri teplote asi 180 stupňov Celzia.

prebytok jabĺk spracovaných na muštLekvár občas zamiešame. Hustota by mala byť taká, že sa po ťahu vareškou vytvoria len pomaly sa uzatvárajúca brázda. Lekvár je vhodný do koláčov (i svadobných) alebo na palacinky či lievance.

Pestovatelia jabĺk, ktorí majú ovocia naozaj veľké množstvo, odvážajú jablká do najbližšej muštárne, kde si nechajú jablká vylisovať na jablkový mušt.

Jeho domáca príprava je síce tiež možná, ale ak je muštáreň v dosahu, je lepšie zveriť prípravu skúsenejším.

Jablká tiež odvážajú do pestovateľských páleníc k prepáleniu na jablčnú pálenku (jablkovicu, kalvados) a alebo nechávajú jablčnú šťavu skvasiť na jablčné víno (CIDR). Existuje viac receptov a spôsobov.

Ak sa vám páčil článok o tom ako využiť prebytok jabĺk, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button