Recepty

Ako spracovať aróniu?

spracovať aróniuArónia alebo aj čierna jarabina, je strom z rodiny ružovitých. Ľudia vedia zvyčajne spracovať aróniu len vo forme dekorácie. Jej plody, drobné modro-čierne malvice, sú však bohatým zdrojom vitamínov, rutínu, železa, jódu a ďalších látok, ktoré podporujú imunitný systém a biele krvinky, spevňujú cievy, znižujú vysoký tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Odtrhnuté plody arónie sú za surova trpké, vtáctvu chutia, ale pre človeka moc jedlé nie sú. Kuchynskou úpravou však z nich možno pripraviť veľa dobrých a zdravých pochutín.

Čo je potrebné, keď chceme spracovať aróniu?

  • plody arónie
  • cukor a ingrediencie
  • vybavenú kuchyňu
  • poháre a fľaše na zaváranie
  • recepty z arónie

Nevarený sirup z arónie

spracovať aróniu na sirupDo štvorlitrovej zaváraniny nasypeme asi dva litre zo stopiek otrhaných a pod tečúcou vodou umytých plodov arónie.

Pridáme 80 gramov kyseliny citrónovej, doplníme vychladnutú prevarenú vodu a necháme asi dva dni macerovať.

Potom plody v roztoku roztlačíme a cez plátno ich necháme odkvapkať.

Tekutinu odmeriame a na každý jeden liter pridáme jeden kilogram cukru. Za občasného premiešania ju necháme úplne rozpustiť (trvá to asi dve hodiny). Sirup zlejeme do umytých sklenených, prípadne PET fliaš.

V chladnej špajze alebo v chladničke sirup bez kvasenia vydrží niekoľko mesiacov. Šťava z arónie je výborná aj na ochutenie detského školského nápoja.

Spracovať aróniu môžeme aj ako džem

Odvážime kilogram a pol otrhaných a umytých guličiek arónie, podlejeme dvoma decilitrami vody a pod pokrievkou uvaríme do mäkka. Potom trpezlivo prepasírujeme cez sito. Získame asi jeden liter (kilogram) čistého pretlaku. Vrátime ho do kastróla, privedieme k varu, prisypeme kilogram cukru a (radšej) dva balíčky želírovacieho prípravku.

spracovanie arónie ako džemŠtyri minúty prevaríme, odstavíme z platne a ešte horúce plníme do zaváracích pohárov. Keby sme džem plnili už vychladnutý, je nutná sterilizácia.

V prípade lekváru varíme plody s tromi hviezdičkami badiánu. Uvarené rozmixujeme ponorným mixérom (korenie vyberieme), pridáme kilogram cukru s jedným balíčkom želé prípravku, povaríme a plníme do pohárov.

Marmeláda je chutná na pečivo alebo do lineckého pečiva či piškótových múčnikov (rolád). Lekvárom plníme koláčiky alebo liaty perník.

Spracovať aróniu sa dá aj na liker

Kilogram vyzretých plodov arónie zalejeme litrom vriacej vody a dáme na päť dní do chladu macerovať. Potom roztlačíme a necháme v plátne vlastnou váhou odkvapkať.

Z pol kilogramu cukru a pol litra vody zvaríme cukrový sirup. Vychladnutý zmiešame so šťavou z arónie a jeden a pol litrom vodky alebo iného alkoholu bez chuti.

ako spracovať aróniu v podobé likéruKeď vodku (alebo alkohol bez chuti) nahradíme rumom a pridáme dve fľaštičky potravinárskej esencie so sladkou mandľovou príchuťou, prípadne jednu fľaštičku sladkej esencie a pol fľaštičky horkej mandle, získame domáci likér veľmi podobný griotke.

Vyrobený alkoholický nápoj zlejeme do menších fliaš so šrobovacím  uzáverom. Môžeme si vyrobiť aj vlastné etikety a likéry darovať svojim priateľom.

Podľa niektorých predpisov na domáce likéry sa ovocie necháva macerovať priamo v alkohole. Tým však vznikajú straty, pretože časť alkoholu zostane v nevyužitých plodoch. Z ekonomického hľadiska (a vzhľadom k cene alkoholu) sa v praxi osvedčilo používať šťavu luhovanú vo vode.

Spracovať aróniu na víno

Plody arónie pomocou odšťavovača (elektrického alebo špeciálne ručného mlynčeka) vylisujeme. Necháme postáť, aby sa kal usadil na dne. Potom hadičkou stočíme.

spracujte si aróniu na vínoVzniknutý mušt prelejeme do demižóna, na každý liter šťavy pridáme 45 deka cukru, štipku živnej soli a jedno balenie potravinárskej kvasinkovej kultúry.

Demižón uzavrieme kvasnú zátkou s vodou. Optimálna teplota pre fázu búrlivého kvasenia je asi 20 stupňov Celzia.

Víno z arónie vzchádza pomerne pomaly a dlho, takže ku stáčaniu je pripravené asi po šiestich mesiacoch (už nesmie bublať ani perlit).

Znalci odporúčajú nechať víno z arónie asi rok odležať, čo sa však väčšinou nepodarí.

Sušené arónie

Plody arónie je možné ľahko sušiť, a to v sušičke, vlažnej otvorenej rúre alebo aj na slniečku. Suché plody používame do múčnikov namiesto hrozienok (do cesta alebo do tvarohovej či makovej plnky).

sušené arónieRozsekané alebo rozdrvené plody sparujeme pri príprave „obyčajného“ čierneho čaju alebo ich môžeme pridať do ovocnej zmesi na ovocný čaj.

Požutá a prehltnutá polievková lyžica sušenej arónie zastaví hnačku či preháňanie pri viróze alebo po diétnej chybe. Prečítajte si aj články ako sušiť huby a ako sušiť slivky.

Spracovať aróniu na kompót

Plody arónie môžeme zavárať obvyklým spôsobom: otrhané a umyté plody nasypeme do pohárov, nasypeme cukor (tri lyžice do 0,33 alebo päť lyžíc do 0,75litrových), doplníme vodou, zaviečkujeme a pol hodiny sterilizujeme.

Kompót je trochu zvieravejšej chuti, ale skvelo chutí na vanilkovom pudingu, sladkých kašiach alebo na nákypoch.

Alebo kilogram očistených plodov arónie vložíme do kastróla, postriekame vodou a 20 minút varíme s kúskami celej alebo dvoma lyžičkami mletej škorice. Potom prisypeme 600 gramov cukru, prevaríme a horúce plníme do malých pohárov (v prípade celej škorice dáme kúsok do každého pohára).

Môžeme pridať aj 0,5 deci rumu alebo dobré brandy. Takto upravený kompót podávame namiesto brusníc k zverine, sviečkovej alebo k paštétam.

Alkohol pre výrobu domáceho likéru (vodka, rum a iný) je nutné kupovať len v zavedených kamenný obchodoch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button