Cestovanie

Ako spoznať Třebíčsko?

ako spoznať TřebíčskoSpoznať Třebíčsko, a najmä jeho metropolu Třebíč, môže pôsobiť na človeka, ktorý je na návšteve prvýkrát, ako republika v republike. Všeobecne sa vie, že sú v Třebíči „nejaké“ pamiatky zapísané v zozname UNESCO. A že je Třebíč významným miestom histórie židovskej menšiny. A nie je v blízkosti nejaký veterný mlyn? To je asi všetko, čo priemerne informovaný občan Českej republiky žijúci mimo kraj Vysočina pozná. Pritom je Třebíč jedno z najsvojskejších miest, na ktorého poznanie je potrebné niekoľkých dní.

Čo je potrebné, keď chceme spoznať Třebíčsko?

  • Turistická výbava
  • mapa Třebíčska
  • Informačný materiál o histórii miest

ako spoznať Třebíčsko s ubytovanímPoznávanie Třebíčska môžeme začať v Jihlave. Dôjsť do Třebíča vlakom je pohodlné, rýchle a príjemné – vlak ide v podstate celú trať v údolí rieky Jihlavy. Samozrejme ešte zaujímavejšie je vykonať tú istú cestu pešo alebo na bicykli. Rieku okrem trati lemuje aj turisticko-cyklistiský chodník.

To, že vedie pozdĺž rieky, je dobrým znamením pre menej zdatných – nie sú na nej skoro žiadne výškové rozdiely. A keby aj, tak len mierne.

Cestu na bicykli môže vykonať aj pomerne mladé dieťa alebo už menej výkonný senior. Cesta pešo (ak má byť dokončená za jeden deň), predpokladá určitú vytrvalosť. Z Jihlavy do Třebíča to je necelých 40 kilometrov.

Výhodou pre peších je, že cesta vedie pozdĺž železničnej trati v potrebnom smere, takže v prípade únavy je možné nasadnúť na vlak a zvyšok cesty dôjsť.

Proces ako spoznať Třebíčsko začína v Jihlave…

poznávania TřebíčskaV Jihlave sa napojíme na červenú turistickú značku, ktorá nás vyvedie za mesto východným smerom po prúde rieky Jihlavy.

Prejdeme Malý Beranov. Cestu spríjemňuje pohľad na rôzne malé vodné dielka (k úžitku i pre radosť). Cieľom prvého úseku je mestečko Luka nad Jihlavou. Je tu možné sa občerstviť.

Cez Přímělkov sa dostaneme do Dolného Smrčného (odbočka k hradu Rokštejn) a ďalej ideme cez Bransouze a Přibyslavice. Turistická značka míňa Okříšky, takže či sa v nich chceme občerstviť alebo sa pozrieť na zámok, musíme značku opustiť a pohybovať sa po ceste. Nie je ťažké sa na značku vrátiť, pri najhoršom na ňu určite natrafime v obci Petrovice. Cez Červený a Padrtův mlyn nás zavedie až do Třebíča.

Ako môžeme spoznať Třebíčsko?

spoznať Třebíčsko a jeho okolieV Třebíči je vhodné najskôr navštíviť informačné centrum na námestí. Jednak tam turista dostane informácie a mapky všetkých mestských a okolitých zaujímavostí (vrátane pamiatok UNESCO), jednak pracovníci „íčka“ môžu pomôcť zohnať ubytovanie (ak si je človek nezabezpečil vopred).

Ubytovacie možnosti Třebíč ponúka vo všetkých cenových skupinách – podľa nárokov turistov na komfort. Je tu možné zohnať aj veľmi lacné a slušné ubytovanie v turistickej triede. A ubytovanie v Třebíči stojí za to, pretože mesto sa nedá prehliadnuť za jeden deň.

Pamiatky UNESCO

V roku 2003 boli na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO (World Cultural and Natural Heritage) zapísané tri zachovalé a významné historické třebíčske celky: Židovská štvrť, židovský cintorín a románsko-gotická bazilika svätého Prokopa.

Prehliadka každej z nich potrebuje niekoľko hodín času a je to len ďalší dôvod, prečo sa oplatí spoznať Třebíčsko.

Prehliadka mesta

spoznať Třebíčsko zahŕňa aj jeho mlynObec mala v roku 2011 asi 37 tisíc obyvateľov. Mesto má prastarú históriu, všetky stavebné a umelecké slohy v nej zanechali stopu.

Pri prechádzke mestom udivujú ako jednotlivé stavby (kostoly mnohých vyznaní vrátane pravoslávneho, starého paláca i funkcionalistické stavby), tak stavebné komplexy (napríklad riečne kúpele navrhnuté architektom Bohuslavem Fuchsom).

Úplne nečakane pôsobí na turistu prítomnosť murovanej stavby veterného mlyna doslova vnútri mestskej zástavby. Mlyn predtým slúžil na úpravu triesla pre garbiarne. Dnes už nepracuje, ale je neoficiálnym symbolom mesta.

Mlyn, ktorému sa v meste hovorí Veterník, bol postavený v roku 1836. Jeho dnešná podoba približne zodpovedá pôvodnému vzhľadu. Veterník nie je prístupný návštevám.

V Třebíči má sídlo značka malinoviek ZON (Zdravotné Osviežujúce Nápoje). Prírodne ochutené limonády vyrábané v Třebíči od roku 1879 mali na Morave takú obľubu, že sa miestami označenie „Zonk“ stalo všeobecným pomenovaním akejkoľvek nasýtenej limonády. Značka ZON je registrovaná ochranná známka.

Pri dlhšej dovolenky je možné si zvoliť Třebíč za základňu a hviezdicovo vychádzať do okolia. Nachádza sa tu mnoho známych miest, o ktorých človek mnohokrát čítal alebo počul, len ich „tak nejako“ nevie dobre lokalizovať.

Ak chceme spoznať Třebíčsko a okolie, čo všetko to zahŕňa?

  • Dalešice – Pivovar, kde Jiří Menzel nakrúcal Hrabalovej Postřižiny. Pivovar dobre zužitkoval popularitu získanú filmom a postupom rokov sa stal príjemným turistickým centrom ponúkajúci spojenie kultúry, pivovarníctve a pohostinstvá. Prehliadky pivovaru s ochutnávkami.
  • Vodné dielo Dalešice
  • Zámok v Jaroměřice nad Rokytnou (jedna z najmonumentálnejších stavieb baroka na našom území plus tam sú hudobné festivaly.)
  • Moravské Budějovice (mesto a zámok).
  • Babice – Miesto, ktoré sa objavilo v seriáli Major Zeman (Prípad Babice). V roku 1951 tu bolo zavraždených niekoľko komunistických funkcionárov. Prípad poslúžil komunistom k likvidácii a uväznení mnohých im nepohodlných ľudí.
  • Budišov – Renesančný zámok so zoologickú expozíciou.
  • Náměšť nad Oslavou – zámok

Ak sa vám páčil článok o Třebíčsku, možno vás zaujme aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button