Cestovanie

Ako spoznať Olomouc?

prečo spoznať OlomoucPokiaľ premýšľate o tom, že by ste chceli spoznať Olomouc, mali by ste vedieť, že v súčasnej dobe metropoly Olomouckého kraja, je so sto tisícmi obyvateľmi šieste najväčšie mesto Českej republiky. Až do tridsaťročnej vojny však bol po Bratislave druhým a na Morave najväčším mestom. Okrem bohatej histórie má dodnes Olomouc význam ako sídelné mesto cirkevných i štátnych inštitúcií. Zaujímavá je aj vojenská história mesta. Olomouc je napriek svojej starobylosti dynamickým moderným mestom, ústretovým k obyvateľom a návštevníkom.

Čo by ste mali vedieť, keď chcete spoznať Olomouc?

Ak chcete spoznať Olomouc, mali by ste vedieť, že leží v Hornomoravskom úvale, čo je dobre vidieť napríklad pri výhľade z niektorých olomouckých veží: z východu a severu tvoria severnú hranu úvalu Oderské vrchy a Nízky Jeseník.

ako môžete spoznať OlomoucZ juhu a západu úval lemujú Drahanská a Zábřežská vrchovina. Olomouc leží na rieke Morave, do ktorej sa v meste vlieva Mlynský potok a rieka Bystrica.

Mesto je dobre dostupné po ceste (R35 a R46) aj železnicou (železničný uzol, stanice a zastávka ČD, RegioJet, LeoExpres).

Mestská hromadná doprava v Olomouci

Pri prehliadke mesta je dobré využívať mestskú dopravu, ktorá je prevádzkovaná autobusmi a električkami. Cestujúci si môžu kúpiť buď jednorazový prestupový lístok (platí 40 minút vo všedný deň, 60 minút v dňoch pokoja) alebo veľmi výhodný 24-hodinový prestupový lístok.

Lístky sa označujú vo vozidle (po vsunutí do strojčeka sa lístok znehodnotí časovou pečiatkou). Električky do všetkých smerov odchádzajú od hlavnej stanice.

Ako spoznať Olomouc a jeho najznámejšie časti

Dominantou mesta Olomouc je katedrála svätého Václava, tu nazývaná dómom. (Katedrála značí hlavný kostol diecézy, teda biskupov kostol). Je označovaná za jednu z najkrajších novogotických stavieb, aj keď je jej história staršia. Jej stavba bola zahájená okolo roku 1100.

ako spoznať OlomoucPre české dejiny je olomoucká diecéza významným miestom: v tesne priliehajúcej budove dekanstva bol v roku 1306 zavraždený kráľ Václav III., čím po meči vymrel rod Přemyslovcov.

Areál katedrály a biskupský palác ponúka turistom zaujímavé expozície.

Olomoucký orloj v budove radnice na Hornom námestí je zaujímavosťou, na ktorú sa dnes už pozerá so zhovievavým úsmevom. Aj keď jeho história začína v 20. rokoch 15. storočia, súčasná podoba vznikla v 50. rokoch 20. storočia podľa návrhu Karola Svolinského, a to v duchu socialistického realizmu.

Múr, v ktorej je orloj zasadený, je zdobený mozaikou: v spodnej časti znázorňuje robotníka s obrovským kľúčom a vedca s křivulí. Nad orlojom pochodujú dievčenský hanácky súbor piesní a tancov, na hornej lunete je spomienka na hanácku jazdu kráľov.

Ešte „famóznejšie“ sú figúrky v pohyblivej časti orloja: plejáda postavičiek s atribútmi socialistickej života. Už len to je celkom dobrý dôvod, prečo spoznať Olomouc.

Okolie Olomouca

Od konca 60. rokov 20. storočia je Olomouc miestom známe záhradníkmi – usporadúvajú sa tu záhradnícké výstavy Flora Olomouc. Výstavy sa konajú každý rok dvakrát, na jar a na konci leta. Záhradnícke výstavy Flora Olomouc dopĺňajú tematicky súvisiace alebo príbuzné sprievodné programy, kvôli ktorím sa určite oplatí spoznať Olomouc, aj keď nemusí byť záhradkárstvo vás  odbor.

spoznanie OlomoucaTým sa Flora Olomouc radí medzi akcie „pre celú rodinu“. Sprievodné programy (vrátane programov špeciálne pre deti) sa konajú na rôznych miestach olomouckých parkov.

Severovýchodne od mesta na úpätí dvíhajúcich sa vrchov je ďalšia dominanta a významná lokalita – pútnické miesto Svatý Kopeček. Do diaľky viditeľná (pri západe slnka „svietiace“) baroková bazilika Navštívenia Panny Márie na Svatom Kopečku pri Olomouci je vyhľadávaným cieľom pútnikov i turistov.

Pri jej prehliadke treba zachovávať pokoj. Fotografovanie a natáčanie je povolené len so súhlasom. Je otvorená denne od 8.30 do 17 hodín. Hlavné púte sa konajú na sviatok Navštívenia Panny Márie a v nedeľu po sviatku Nanebovzatia Panny Márie (15. 8.) a nasledujúci pondelok a utorok, na poslednú nedeľa v októbri.

Spoznať Olomouc znamená však podstatne viac

Oveľa viac turistov a návštevníkov, ktorí chcú spoznať Olomouc, prichádza na Svätý Kopeček za iným účelom – prezrieť si olomouckú zoo. Je otvorená celoročne od deviatich hodín ráno. Ako väčšina zoologických záhrad, aj tunajšie využívajú moderných interaktívnych expozičných metód, aby poskytla prehliadku, poučenie, estetický zážitok i zábavu pre celú rodinu, najmä pre deti, ak by ste sa s nimi rozhodli cestovať.

Spoznať Olomouc a jeho krásyPred zoo je veľké parkovisko, ale na Svatý Kopeček je možno dôjsť MHD (obyčajný lístok) alebo dôjsť po červenej turistickej značke od Olomouca a po modrej, zelenej a žltej značke od severu (východu).

Vyhľadávanými pamiatkami sú olomoucké studne a fontány, je ich dvadsaťpäť.

Najstaršie a najzaujímavejšie olomoucké studne a fontány sú:

Delfínova fontána pred kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie u dominikánskeho kláštora, Caesarova fontána na Hornom námestí, fontána Triton stojí na Námestí republiky, Jupiterová fontána na Dolnom námestí, fontána Herkulova na Hornom námestí, Mrkurova fontána medzi obchodným domom Prior a hotelom Národný dom, Saturnova fontána na nádvorí kláštora Hradisko, fontána Hygie na západnej stene radnice a ďalšie.

Veľmi rýchlo sa stala populárnou (a miestom stretávaní) Ariónova fontána na Hornom námestí z roku 2002 – korytnačka s plastikou na chrbte, plastika básnika Arion a bájneho delfína a samostatne stojaca korytnačka, vďačné miesto na obstaranie spomienkovej fotografie.

Ako zakončiť výlet do Olomouca?

Olomoucké hradby sú jedinečným príkladom vývoja opevnenia v priebehu tisícov rokov. Vyvíjali sa od hradištných valov k románske fortifikácii, gotickým hradbám, barokovej bastiónovej pevnosti, až po nedobytnú pevnosť-citadelu.

Ešte na konci 19. storočia bol Olomouc nedobytným uzavretým mestom. Časti hradieb sú zachované. Väčšinou boli pod nimi vybudované rozsiahle, bohaté rekreačné parky.

Na severozápade, asi štyri kilometre od Olomouca, sa rozkladá rekreačná zóna Poděbrady s prírodným jazerom využívaným na kúpanie. Jazero sa nachádza na území CHKO Litovelské Pomoraví. Pretože jazero nemá správcu s plavčíkom, patrí kúpanie v ňom do kategórie „Kúpanie na vlastné nebezpečenstvo“.

Napriek tomu sú vyhradené plochy na východnom brehu veľmi vyhľadávané, a to aj pre turistov. Na brehu je letná reštaurácia a stánky s občerstvením. Ako môžete aj sami vidieť, dôvodov, prečo spoznať Olomouc je naozaj neúrekom a preto by ste aj vy mali zbaliť kufre a navštíviť toto zaujímave miesto.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button