Šport

Ako šokovať svalstvo?

chrbtové svalyAk sa chcete venovať kondičnej kulturistike alebo len dobre vyzerať, musíte si uvedomiť jednu vec – naše telo je veľmi šikovný organizmus a svojím spôsobom sa rastu svalovej hmoty bráni, pretože to pre neho predstavuje ohromnú energetickú záťaž (svaly spaľujú tuk), úlohou tela je prispôsobiť sa podmienkam, teda aj záťaži. Posilňovanie je vlastne boj s vlastným telom, hovorí sa mu cvičenie s rastúcou intenzitou, práve preto, že telo neustále musíme niečím šokovať. Na nemennú záťaž si organizmus aj svaly veľmi rýchlo zvyknú a rozvoj sa zastaví. Prečítajte si návod ako účinne šokovať svalstvo.

Základy ako šokovať svalstvo

Keď chcete, aby sa vaša kondícia zlepšovala a svaly vyvíjali a rástli, nemôžete si myslieť, že si vystačíte s jedným obyčajným tréningom na celý rok. U začiatočníkov je najskôr zrejmý pomerne výrazný rozvoj pri akomkoľvek tréningu. Neskôr budete musieť hľadať stále rafinovanejšie spôsoby, ako vyzrieť na svoje svaly.

Priemerná doba využívanie jedného tréningového plánu je okolo 8 týždňov, potom je potrebná zmena.

Ako šokovať svalstvo pomocou supersetov?

bicepsový zdvih a návod ako šokovať svalstvoAké sú metódy v rámci tréningu, ktoré viac šokujú svalstvo než bežné postupy? Najbežnejšie sú tzv. super série (podľa počtu cvikov v super sérii sa nazývajú tiež dvojsérie alebo trojsérie), odcvičíte na danú partiu jeden cvik (nepleťte si pojmy cvik a opakovanie!).

Hneď po ňom pokračujete ďalším a prípadne tretím a až potom nasleduje pauza a potom znova dva alebo tri cviky na jednu partiu a tak ďalej.

Ďalšou verziou je, že necvičíte za sebou bez prestávky dva alebo tri cviky na rovnakú partiu (synergicky), ale na rôzne partie, zvyčajne antagonistické (protiľahlé).

Pyramída ako metóda šokovania svalstva

Je používaná pre ťažké cviky ako bench press, drep, mŕtvy ťah a podobne. Spočíva v pridávaní váhy a uberaní počtu opakovaní v každej nasledujúcej sérii. A aké sú pravidlá?

vypracované svalstvo hornej polovice telaZačnete s 12 opakovaniami, zo súčasnej váhy spočítate 25% a tie pridáte k súčasnej váhe v ďalšej sérii, ktorú vykonáte s 8 opakovaniami (napr. keď dvíhate 12 opakovaní so 100kg, v ďalšej sérii idete 8 opakovaní sa 125kg).

V ďalšej sérii vykonávate 5 opakovaní s tým, že ste pridali na činku ešte ďalších 15% z váhy v prvej sérii (v príklade, kde ste začali sa 100kg, teraz zdvíhate 140kg).

V poslednej sérii vás čakajú len dve opakovania, ale pridávate ešte ďalších 10% vypočítaných z pôvodnej váhy (napr. v našom príklade máte v poslednej sérii na činke 150kg). Táto metóda je veľmi náročná a hrozí vyššie riziko poranenia!

Negatívne opakovania

V tejto metóde ako šokovať svalstvo nás budú zaujímať viac tzv. negatívne fázy cviku. To je tá, keď napríklad na bench presse spúšťate činku k hrudníku, alebo pri bicepsový zdvihu púšťate činku dole.

Postup je ten, že si naložíte o niečo viac než by ste zvládali pri klasických opakovaniach a s pomocou sparingpartnera dopravíte záťaž nahor (pozitívna fáza), potom závažie sami kontrolovaným pomalým pohybom spúšťate do východiskovej pozície.

Táto metóda je pre pokročilých cvičencov!

Tipy pre začiatočníkov

Predviedli sme si niekoľko špeciálnych techník, ktoré vám umožnia šokovať svalstvo a prinútiť ho k ďalšiemu rozvoju. Všetky vyššie uvedené postupy sú však určené pokročilejším cvičencom, vyžadujú dobrú znalosť vlastných možností a skúsenosti, v opačnom prípade hrozí úraz.

Paradoxne až na záver poradíme začiatočníkom niekoľko všeobecných postupov, ktoré môžu dopomôcť svalom k rastu, okrem už spomínanej zmeny celého tréningového plánu najmenej každé dva mesiace. Takže, čo vám pomôže, aby si telo horšie zvykalo na záťaž?

Meňte cviky

Na každú partiu existuje nepreberné množstvo cvikov, nezostávajte u jedného, ​​pretože každý človek precvičí sval z iného uhla a trochu inak. Prehoďte poradie. Áno, aj taká jednoduchá vec ako prehodenie poradia cvikov v tréningu môže naše svalstvo trochu vyviesť z miery.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button