Ako si vybraťVoľný čas a hobby

Ako si vybrať fotoaparát?

návod ako si vybrať fotoaparátZatiaľ čo kedysi si fotoaparát mohli dovoliť tí privilegovaný, dnes v čase digitalizácie chce mať digitálny fotoaparát prakticky každý. Dôvody sú jednoduché – nemusíte kupovať nákladný kinofilm a môžete urobiť fotografií koľko chcete. Ponuka predajcov je dnes široká, takže ako si vybrať fotoaparát správne?

Podľa čoho si vybrať fotoaparát

Základné otázky

Je to rovnaké ako pri mobilnom telefóne. Často ľudia hovoria, že si kúpia mobilný telefón za 500 eur, ale len s ním volajú a posielajú sms. Pri nákupe digitálneho fotoaparátu by ste mali byť opatrní. Dokonca aj vtedy, keď čítate v letáku, že tento foťák za 1 500 eur je špičkový, a ktorý by mal mať každý.

Ak si chcete vybrať fotoaparát dobre, zodpovedajte si základné otázky. Ako často budem fotoaparát používať? Aké funkcie by mal mať? Koľko chcem zaň zaplatiť? Čo by som chcela s fotoaparátom fotiť? Urobte si jasno, až potom si ho vyberte.

Zrkadlovka a kompakt

Ak nie ste príliš nároční a chcete fotiť príležitostne – rodinné oslavy, krajinky, rôzne momentky a pod. – potom vám postačí si vybrať fotoaparát kompakt. Dnešné modely sú oveľa lepšie ako pred dvoma či tromi rokmi.

Kompaktné fotoaparáty sú malé digitálne fotoaparáty, ktoré nemajú vymeniteľné objektívy. Na rozdiel od digitálnych zrkadloviek ich môžete schovať do vrecka, sú oveľa lacnejšie, napriek tomu ponúkajú veľa funkcií, ktoré uvíta aj náročnejší užívateľ.

Oproti tomu digitálne zrkadlovky sa pohybujú v cenových reláciách od niekoľko stoviek eur, môžete ich osádzať výmennými objektívmi, sú ťažšie (a preto sú fotografie menej poznačené roztrasenou rukou či pohybom) a ponúkajú funkcie pre tvorbu pôsobivých a ostrých snímok. Digitálne zrkadlovky používajú profesionálni fotografi.

Rozlíšenie fotoaparátu

Táto vlastnosť je uvedená v megapixlových jednotkách. Jeden pixel je jeden bod. Všeobecná chyba, ktorá pochádza hlavne z propagácie predajcov fotoaparátov a láka vás to si vybrať fotoaparát štýlom „čím viac pixelov, tým lepšie“.

fotoaparát Nikon s bleskomAle načo 12 megapixelov, keď ich čip fotoaparátu nedokáže rýchlo spracovať? Potom budete musieť dlhšie počkať na fotenie ďalšej fotky. Pretože fotoaparát stále spracúva predchádzajúci snímok.

Pri tlači fotografií s rozlíšením 10 x 15 cm postačí rozlíšenie dva megapixely. Vďaka veľkému rozlíšeniu však môžeme urobiť výrezy z fotografí, čo nám dáva väčší priestor na prácu s fotografiami v počítači.

Zoom

Zoom určuje, koľkokrát môžeme priblížiť predmet. Rozlišujeme digitálny a optický zoom. Pri digitálnom priblížení je kvalita výsledného obrazu znížená, nie optického vôbec. U digitálnej zrkadlovky určuje možnosť priblížiť rozsah výmenného objektívu, čo nám dáva väčšiu slobodu výberu.

Pomocou teleobjektívu si „nazoomujeme“ veľmi vzdialený objekt, makroobjektív nám naopak verne odhalí tie najväčšie detaily fauny a flóry. Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm je štandardným objektívom dodávaným k väčšine modelov.

Typ karty

Trh ponúka niekoľko typov pamäťových kariet – napr. XD karty, SD karty, miniSD a pod. Zvyčajne sa líšia výrobcom a rýchlosťou ukladania a prenosu dát. Moderné digitálne zrkadlovky pracujú súčasne s dvoma typmi pamäťových kariet.

Kapacita záznamového média je však rozhodujúca. Čím je vyššia, tým viac fotografií uložíte. Ceny kariet sú tiež rozdielne. Našťastie sa ceny rýchlo znižujú, takže môžete kúpiť kartu, ktorá pred rokmi stála 50 eur, dnes za iba 10 eur.

Svetelnosť

Svetelnosť ukazuje, koľko svetla môže objektív absorbovať a koncentrovať v ohniskovej rovine. Čím je číslo menšie, tým lepšie, tým viac je svetelnejší objektív. Takže napríklad 2,6-3,2 je lepšie ako 2,9-4,9.

Telo fotoaparátu

Neočakávané udalosti môžu spôsobiť poškodenie fotoaparátu pri snímaní. Môže to byť poškriabanie alebo rozbitie. Preto je lepšie odolnejšie telo – teda kovové nie plastové, čo zaisťuje vyššiu odolnosť proti pádom a poškriabaniu.

Stabilizátor obrazu a ďalšie funkcie

Stabilizátor obrazu je zariadenie, ktoré eliminuje vplyv trasúcej sa ruky na výsledný snímok. Fotografie sú menej rozmazané.

objektív - ako si vybrať k fotoaparátuStabilizátor obrazu teda umožňuje snímanie aj pri menej priaznivých svetelných podmienkach.

Ďalšie užitočné funkcie sú programové režimy. Svetelný režim, sneh, high key portrét, low key portrét, krajina atď. Prevažná väčšina dnešných digitálnych fotoaparátov ponúka štandardné funkcie.

Batérie

Novo vyrobené digitálne fotoaparáty sú vybavené dobíjateľnými batériami, rovnako ako aj mobilné telefóny. Ak batéria s určitou kapacitou nemá dostatok energie, nabíjajte ju v nabíjačke. Staršie modely fotoaparátov používajú tužkové batérie a možno nájsť také riešenie aj u novších fotoaparátov.

Značka

Nemožno povedať, ktorá značka je lepšia. Výrobcov digitálnych fotoaparátov zvyčajne rozdeľujú rôzne výrobné tradície, ale podobne používa technológia výroby. Ceny sú tiež porovnateľné.

Môžete si vybrať fotoaparát – kompakt za 100 – 200 eur, alebo dobrú zrkadlovku za 500 eur. Profesionálni fotografi využívajú techniku za stovky až tisíce eur. Ak si chcete vybrať fotoaparát konkrétnej značky poraďte sa s predajcom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button