Úvod / Cestovanie / Ako si užiť Wales?

Ako si užiť Wales?

krásna turistika vo WaleseWales je veľmi atraktívna krajina, ktorú tvorí pohorie na severe, kopce a údolia s hradmi vo vnútrozemí, rybárske dedinky, útesy a pláže na pobreží. Welšania sú veľmi pyšní na svoje legendy, piesne a poéziu. Ako si užiť Wales?

Časti Walesu


Údolie Wye:

Je to nádherne, husto zalesnené údolie hraničiace medzi Anglickom a Walesom. Môžete sa tu prechádzať po zvyškoch prastarého Offova valu. Tiež sa môžete prejsť okolo rieky. Hrad Chepstow sa týči nad riekou Wye, je to najstarší hrad v Británii. V mestečku Tintern sa nachádzajú zvyšky kláštora Tintern Abbey. Najesť sa môžete v prastarej krčmičke Brockweir Inn.

Cardiff a údolie:

Wales a najznámejší hradCardiff je hlavným mestom Walesu. Skôr tu boli bane, ktoré sú dnes uzatvorené, zátoka Cardiff Bay sa stala miestom zábavy a odpočinku, nájdete tu nové bary, reštaurácie a aj veľmi luxusné ubytovanie. V meste je známy Cardiff hrad, postavený v rokoch 1867-1875. Môžete navštíviť aj radnicu City Hall, na ktorej 60 m vysokej kopule je umiestnený drak.

Severne od Cardiffu sú údolia, kde sa ťažilo uhlie a železná ruda. Navštívte múzeum Big Pit Mining Museum, kde sa dozviete o živote baníkov.

Pembrokeshirské pobrežie a polostrov Gower:

najkrajšia pláž vo Veľkej BritániíNárodný park na tomto pobreží zahŕňa divokú prírodu. V najzápadnejšom mieste polostrova sa nachádza St. David ‘s, najmenšie mesto a zároveň jedno z najkrajších.

Medzi najlepší z turistických chodníkov pozdĺž pobrežia a v národnom parku Pembrokeshire Coast National Park patrí 6 km dlhá okružná prechádzka, ktorá sa začína vo Whitesands Bay. Ďalších 6 km  vedie okolo St. Govan´s Head, počas ktorej môžete navštíviť krásne ľaliové jazierka u Bosherstonu.

Polostrov Gowe je 30 km dlhý a iba 8 km široký. Jeho pláže sú považované za najkrajšie v celej Británii.

Stredný Wales:


Zväčša táto oblasť je divoká a opustená, ideálna krajina pre pešiu turistiku. Staré mestečká a dediny sú ďaleko od seba.

Pohorie Brecon Beacons tvorí jadro národného parku Brecon Beacons National Park. Naprieč pohorím vedie niekoľko chodníkov pre kone a aj peších turistov.

Čierne hory sa rozkladajú na severovýchod. Preskúmanie potrvá minimálne dva dni. Vydajte sa do zničeného kláštora Llanthony Priory, ktorý sa nachádza v údolí Vale of Ewyas. Nevynechajte ani mestečko Hay-on-Wye, ktoré je plné antikvariátov.

Neďaleko Welshpoolu stojí jeden z najkrajších kláštorov Powis Castle.

Vydajte sa do prímorského mestečka Aberystwyth, ktoré sa nachádza uprostred obrovského zálivu Cardigan. Sídli tu University College of Wales, National Library of Wales a Welsh Language Society.

Prečítajte si aj články:

Snowdonia:

Je národný park s rozlohou 2 142 km². Je to oblasť turistov a horolezcov. Na území parku sa nachádza dedina Blaenau Ffestiniog, v ktorej sa spracovávala bridlica. Môžete sa zúčastniť prehliadky jaskyne Llechwedd Slate Caverns, kde budete sledovať, ako sa oddeľujú bridlice. 18 km severne je dedina Betws-y-Coed, Odkiaľ začína mnoho horských chodníkov. Horolezeckým centrom je Capel Curig, odkiaľ je krásny výhľad na pohorie Glyders a Carneddau.

Ale skutočným klenotom je hora Snowdonia. Na nej sa dostanete od ubytovne Pen-y-pass Youth Hostel, je dlhá 13 km, môžete sa tiež nechať vyviezť hore vláčikom Snowdon Mountain Railway.

Portmeirion a polostrov Lleyn:


Portmeirion je dedinkou fantázie, nachádza sa na súkromnom polostrove. Leží na samom začiatku 48 km dlhom polostrove Lleyn. Na južnom pobreží sú letoviska Abersoch, Pwllheli a Criccieth. Na konci polostrova sa otvára zátoka Pekelná tlama, neblaho preslávená vrakmi lodí.

Wales je naozaj veľmi krásny a aby ste ho celý preskúmali tak vám k tomu treba aj niekoľko mesiacov.

Ako si užiť Wales?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako na chutné jedlo aj pod stanom

Ako na chutné jedlo aj pod stanom?

Ak idete na dovolenku pod stan, určite nebudete mať obvyklé vybavenie vašej kuchyne. Ďalším obmedzením …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *