Práca a vzdelanie

Ako si nájsť prácu v zahraničí?

hľadanie novej pozície a ako si nájsť prácu v zahraničíSlováci stále častejšie jazdia za prácou do zahraničia. Voľný pohyb tovaru, kapitálu a osôb v Európskej únii funguje na plné obrátky, a tiež v nečlenských krajinách sa pracujúcim Slovákom páči. A prečo aj nie? Budúce očakávania ohľadom vývoja dôchodkov a sociálnych otázok všeobecne nie sú v Slovenskej republike ružové. Poďme sa teda pozrieť, akými spôsobmi sa dá si nájsť prácu v zahraničí.

Čo budete na nájdenie si práce v zahraničí potrebovať

Práca v zahraničí cez EURES

zarobené peniazePrácu v členských krajinách Európskej únie môžete nájsť prostredníctvom oficiálneho webu Európskej únie. Tzv. EURES sa špecializuje na ľudskú pracovnú mobilitu v krajinách EÚ a návštevníkom umožňuje vyhľadávať zamestnanie podľa odborov v záložke „uchádzači o zamestnanie“.

Na prehľadnej webovej stránke vyplníte požadované informácie týkajúce sa napríklad inzerátu. Typu práce a pochopiteľne tiež krajiny, kde by ste chceli prácu vykonávať.

Po odsúhlasení zadaných údajov uvidíte zoznam krajín, v ktorých zamestnávatelia pracovníka na požadovanú pozíciu hľadajú.

Ak si chcete nájsť prácu v zahraničí tak potrebujete životopis

Ak sa na server zaregistrujete, môžete si navyše do systému nahrať aj svoj životopis. Tak ho sprístupniť potenciálnym zahraničným zamestnávateľom.

Stačí si vybrať, aká práca v zahraničí sa hodí pre vás.Pre rady a cenné informácie o práci v krajinách Európskej únie môžete navštíviť špeciálne vyškolených pracovníkov Európskej služby zamestnanosti (EURES), ktorí pôsobia na všetkých štrnástich krajských úradoch práce SR.

Oslovenie zamestnávateľov

Prácu v zahraničí si môžete nájsť tiež priamym oslovením potenciálneho zamestnávateľa. Ak máte jasno v tom, čo chcete robiť, na čo máte kvalifikáciu a schopnosti, nebojte sa kontaktovať zahraničnú firmu či inštitúciu priamo, napríklad e-mailom. Nič nepokazíte, keď text e-mailu nadobudnete formou sprievodného listu.

pohovor v zamestnaníPredstavte sa, uveďte, odkiaľ ste sa o firme a dopytovanej práci dozvedeli. Informujte príjemcu o vašich schopnostiach, skúsenostiach, kvalifikácií a predovšetkým o vašej motivácii k tomuto zamestnaniu. Na záver nezabudnite k e-mailu priložiť tiež životopis.

Text e-mailu aj životopisu píšte najlepšie v príslušnom cudzom jazyku, prípadne aj v angličtine, ak tomu zodpovedá poslanie firmy či inštitúcie.

Internetové servery práce

ako ľahko nájsť zaujímavé veci na interneteUžitočným pomocníkom pri hľadaní práce v zahraničí vám môžu byť tiež zahraničné servery ponúkajúce prácu spravidla skôr občanom tej konkrétnej krajiny, než cudzincom.

Pokiaľ ale viete, v ktorých krajinách by ste sa radi uplatnili, zadajte do vyhľadávača ponuky práce vo vybranej krajine. Pri prípadnom odpovedaní na jednotlivé inzeráty však myslite na to, že firmy, ktoré pracovné miesto na serveroch ponúkajú, nepočítajú s tým, že im na ponuku zareagujú cudzinci.

Pri konkrétnych typoch zamestnaní si teda uvedomte vaše schopnosti, ktoré sú pre výkon zvolenej práce podstatné (napríklad ovládanie jazyka), a teoreticky ich porovnajte so schopnosťami občanov žijúcich v danej krajine.

Sprostredkovateľské agentúry pre prácu v zahraničí

cestovanieAsi väčšina ľudí, ktorí zaujala práca v zahraničí, využili služby tzv. sprostredkovateľskej agentúry.

Na slovenskom trhu ich pôsobí nespočet,  stačí si len vybrať tú, ktorá svojou ponukou služieb najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám. Pozor si dajte na neznáme, podozrivé agentúry.

Radšej uprednostnite tie, ktoré na trhu pôsobia dlhšiu dobu alebo tie, s ktorými už máte vy sami, alebo prípadne vaši známi skúsenosti.

Sprostredkovateľská agentúra pôsobí ako medzičlánok medzi zahraničnými zamestnávateľmi a žiadateľmi o prácu.

Po vašej registrácii v agentúre (registrácia často býva spoplatnená) si od vás agentúra vyžiada informácie o vašej osobe a tiež o tom, aké zamestnania (a v akej krajine) by ste chceli vykonávať. Agentúre poskytnete tiež životopis, prípadne špecifikujete iné doplňujúce údaje.

Príbuzní a známi

Ak priateľ, kamarátka, sesternica alebo iní vaši známi dlhodobo žijú a pracujú v krajine, kde by ste tiež vy chceli za prácou vycestovať, môžete to využiť.

Odporúčania, rady alebo zaujímavé tipy môžu byť na nezaplatenie. Ak známeho nechcete príliš obťažovať, požiadajte ho aspoň o kontakty. A aj keby vám nakoniec rada alebo kontakt od známeho priamo nepomohol pri hľadaní práce, je dobré vedieť, že v tom nie ste sami a v prípade núdze sa v cudzej krajine môžete na niekoho obrátiť.

Práca v zahraničí na vlastnú päsť

Mnoho, predovšetkým mladých práca v zahraničí láka. Odvážny ľudia sa často vydávajú do zahraničia tzv. na vlastnú päsť.

Vedľa hroziacich rizík (ktorých je určite viac, ako u vyššie spomínaných možností), má tento špecifický spôsob hľadania práce dve výhody:  1) prípadný zamestnávateľ má možnosť spoznať potenciálneho zamestnanca osobne, 2) žiadateľ o zamestnanie, ktorý odišiel hľadať prácu na vlastnú päsť, je spravidla ochotný začať pracovať ihneď. A ešte jedna poznámka.

Treba väčšinou počítať s tým, že takto ľahko získaná práca v zahraničí bude spravidla nekvalifikované zamestnanie (napr. práca čašníka, predavača či chyžnej). Taktiež si uvedomte prípadné riziká, ktoré práca v zahraničí obnáša. Predovšetkým potom hroziacej situácii v prípade nenájdenia práce.

Tipy ako si nájsť prácu v zahraničí

Nebojte sa o možnostiach práce v zahraničí informovať na internete. Mnoho ľudí svoje skúsenosti s prácou v zahraničí zdieľa na internete.

Varovanie

Pred cestou do zahraničia za účelom dlhodobého pracovného pobytu sa poriadne pripravte, a to po všetkých stránkach. Naštudujte si princíp sociálneho i právneho systému. Informujte sa o všetkom, čo by vás mohlo nemilo prekvapiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button