Zdravie a krásaNávody

Ako sa starať o strojček?

fixny zubny strojcek

Krásny úsmev dokáže divy, bohužiaľ nie každému bolo dané do vienka, aby mal zuby ako zo žurnálu. Avšak či zuby vyrastú rovno, či krivo to už pravdepodobne neovplyvníme. Môžeme to s pomocou fixných a snímateľných zubných strojčekov spraviť. Vďaka Ewe Farnej boli konečne zbúrané všetky zábrany voči strojčeku a strojčeky sa stali módnym trendom. Mať zadrôtovanú pusu je v súčasnej dobe moderné a in. Ak sa rozhodnete pre strojček, mali by ste si uvedomiť, že nasadením strojčeka všetko nekončí. Pokiaľ sa o svoje zuby nebudete správne starať, pekných zubov sa rovnako nedočkáte. Viete však, ako sa o taký strojček či chrup so strojčekom starať? Neviete? To nevadí, rada vám poradím. Ako sa starať o strojček?

Ako sa starať o snímací strojček

Snímacie strojčeky sa používajú len na korekciu drobnejších závad. Dajú sa teda v čase pred úplnou výmenou zubov, teda do 10 rokov, a potom aj na dopiľovanie nerovností po odstránení pevných strojčekov.

snimatelny zubny strojcekStarostlivosť o tento strojček sa podobá starostlivosti o zubnú protézu. Nosí sa cez deň a v noci, ale môže sa snímať. Omýva sa vodou a špeciálnym roztokom a na noc sa ukladá do špeciálne určených škatuliek.

Škatuľka chráni strojček pred zničením a znečistením. Povrch strojčeka sa čistí denne pomocou mäkkej zubnej kefky a 1x týždenne sa uloží do roztoku s čistiacou tabletkou.

Po vyčistení je potrebné strojček opláchnuť. Strojček treba čistiť skôr, než na nich zaschnú nečistoty, pretože potom môžu byť príčinou tvorby kameňa na zuboch. Strojček sa pred jedlom z úst vyberie a nasadí sa až po vyčistení zubov.

Ako sa starať o fixný strojček

Starostlivosť o zuby s fixným strojčekom musí byť mnohonásobne vyššia, než keby ste strojček nemali. Je tu totiž veľa kontaktných plôch, ktoré priamo nabádajú k vzniku kazov a zubných kameňov.

K starostlivosti o fixný strojček nie je potrebné mať len obyčajnú kefku, ale špeciálnu zubnú starostlivosť pre chrup s fixnými strojčekom. Zubný povlak je prirodzenou súčasťou každých úst, ktorá sa vytvára v priebehu dňa a lipne na povrchu zubov. Práve v tomto povlaku sa tvoria baktérie, ktoré spôsobujú kazy.

Tento povlak sa s obľubou utvára práve okolo zámočkov, a preto musíte práve pri nich dbať ešte o väčšiu hygienu, ako zvyčajne. Ak to tak neurobíte, tak okrem kazov budú mať zuby po sňatí strojčeka žltohnedé škvrny.

Zuby sa čistia po každom jedle, a naozaj dôkladne potom ešte ráno a večer (po raňajkách a pred spaním). Na takéto čistenie potrebujete špeciálnu kefku (akú, to vám povie ortodontista) na strojček, zubnú pastu, solo kefku, medzizubné kefky a superfloss. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Ako sa starať o medzizubné priestory

medzizubna kefka a návod ako sa starať o strojčekČistenie medzizubných priestorov je veľmi dôležité. Na dočistenie sa používa medzizubná kefka. Ak by nebola starostlivosti dostatočná, okrem kazov by vám z úst zapáchalo a krvácalo z ďasien.

V priebehu dňa sa čistia zuby po každom jedle kefkou namočenou do vody.

Kefku noste neustále so sebou, pretože nikdy neviete, kedy dostanete na niečo chuť.

Toto čistenie je aj dôležité z estetického hľadiska, keďže by nebolo pre vás ani príjemné, keby vám kúsok jedla niekde uviazol za strojčekom.

Ak vás drôtiky strojčeka škriabu, ošetrite ho špeciálnym voskom. Nejedzte tvrdé, sladké a chrumkavé potraviny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button