DetiZdravie a krása

Ako rozpoznať dyslexiu u detí a čo s ňou robiť?

ako rozoznať dyslexiuNie všetky školské problémy sa dajú prisudzovať vývojovým poruchám učenia. Pokiaľ sa ale niektorá prejaví, je potrebné vedieť, ako s ňou pracovať. Napríklad s dyslexiou. Ako rozpoznať dyslexiu u detí a čo s ňou robiť?

Predovšetkým rodičia malých detí a žiačikov, ktoré chodia do školy iba pár mesiacov, môžu z ničoho nič zistiť, že ich dieťaťu sa v škole veľmi nedarí. Sklony k dyslexii či iné vývojové poruchy možno vypozorovať už u predškolského veku.

Takéto dieťa nerado odrieka riekanky, zle sa učí, nezaujímajú ho slovné hry, nerozpozná tvar písmena vo svojom mene. Dokonca sa neorientuje v priestorových pojmoch.

Ďalšími prejavmi je ich zadrhávanie v čítaní, niekto sa bije s číslami. Ak ťažkosti pretrvávajú aj napriek snahe rodičov a učiteľov nie je vylúčené, že dieťa bojuje s dysporuchou.

Základné prejavy ako rozpoznať dyslexiu:

  • ťažké rozpoznávanie písmen
  • neschopnosť rozlišovať zvukovo blízke hlásky
  • znížená schopnosť spájať písanú a zvukovú podobu hlásky
  • domýšľanie slov podľa správne prečítaného začiatku
  • nedodržiavanie dĺžky samohlások

Ako vzniká dyslexia?

prejavy dyslexiePredovšetkým niekoľko faktorov sa podieľa na vzniku dyslexie. Jeden z nich je dedičnosť. Nemenej podstatnú rolu hrá mentálny vývoj, priebeh pôrodu a vplyvy prostredia.

Kde hľadať pomoc ak zistíte že vaše dieťa má dyslexiu ?

Svoje podozrenie by ste mali konzultovať v pedagogicko-psychologickej poradni. Ak špecialista podozrenie rodičov či učiteľov potvrdí, nestačí konštatovať, že dieťa túto poruchu má vrodenú.

Špecifická vývinová porucha učenia nie je ospravedlnenkou. Naopak rodičia musia napnúť všetky sily, aby sa dieťa pobilo s hendikepom.

Ako pracovať s dieťaťom, ktoré ma dyslexiu ?

detiAby dieťa zvládlo školské učivo, je dôležité dodržiavať pravidelný školský režim. Ďalej príťažlivá forma učenia ako sú obrázky či riekanky.

Tiež je dôležité zabezpečiť podporu sebavedomia dieťaťa a vytvoriť motiváciu, stanoviť potrebné cieľové odmeny.

Máte podobné skúsenosti? Čo si o dyslexiu myslíte? Máte nejakú radu? Napíšte ju do diskusie pod článkom a podeľte sa s ostatnými.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button