KuchyňaRecepty

Ako pripraviť špenát?

ako variť špenátNajprv bol len listový špenát od záhradníka. Potom zase iba mrazené kocky špenátového pretlaku zo „sámošky“. V súčasnej dobe si kuchári môžu vyberať, ako sa rozhodnú pripraviť špenát. Tiež v akom stave ho použijú. Či na prípravu špenátových špecialít vyberú špenát listový alebo mrazený. A viete, ako správne pripraviť špenát? Prečítajte si tento obšírny článok o špenáte.

Čo je na varenie špenátu potrebné:

Zistite si o špenáte viac

Že špenát nie je žiadnou novinkou v slovenskej (rakúsko-uhorskej) kuchyni dokazujú recepty Dobromily Rettigovej.

Špenát bol považovaný jednak za chutnú zeleninu, ale navyše aj sýtu, takže bol odporúčaný na prípravu pôstnych (bezmäsitých jedál). Špenátu sa venuje v oddiely v populárnej klasickej kuchárskej knihe Varíme zdravo, chutne a hospodárne.

Špenát má typickú mierne horkastú chuť. Pretože ho záhradníci zvyčajne siali ako medziplodinu. Špenát býval až do doby rozšírenia priemyselného mrazenia sezónnou zeleninou. (Skoro na jar z jesennej sejby, alebo zo začiatku jesene po letný zber.)

Skúste listový špenát

čerstvý mladý špenátNeoľutujete. V slovenskej kuchyni sa špenát obvykle používal varený a potom jemne rozsekaný (rozomletý alebo prepasírovaný cez sito). Gazdinky špenát kupovali buď na tržnici alebo priamo v záhradníctve, pretože chceli len mladý špenát, čerstvý a nezvädnutý.

Za éry socializmu bol listový špenát takmer neznámym pojmom – k dostaniu bol iba mrazený špenátový pretlak. Od 90. rokov je listový špenát na Slovensku znova k dostaniu (aj keď nie všade). Do povedomia vošli aj jedlá, v ktorých sa listový špenát používa.

Mladý špenát

Pri nákupe listového špenátu sa držíme skúseností prababičiek – špenát by mal byť mladý, svetlý a krehký. Ak ho chceme pripravovať ako dusenú prílohu (alebo samostatné jedlo), počítame s tým, že sa zvarí o viac ako polovicu.

Pre štvorčlennú rodinu potrebujeme aspoň kilogram listového špenátu. Doma špenát zbavíme tuhších častí stopiek a dôkladne ho umyjeme. Listový špenát varíme vo väčšom množstve v osolenej vode. Aby listy nezhnedli , ale len krátko, podľa jednotlivých receptov.

Mrazený špenát

Pri nákupe mrazeného špenátu počítame na osobu asi 200 gramov pretlaku (predáva sa v rôznej gramáži). Je vyskúšané, že čím je špenátový pretlak lacnejší, tým viac obsahuje vodu na úkor špenátu. Mrazený špenátový pretlak môže niekedy obsahovať aj ďalšie ingrediencie (napríklad smotanu).

Ak máme možnosť voľby, je asi rozumnejšie kupovať špenátový pretlak „čistý“ – znížime riziko, že polotovar obsahuje prísady, ktoré nechceme jesť. Mrazený špenát už nevaríme, len necháme jemne „povoliť“ a potom upravujeme podľa receptu.

Možnosti spracovania špenátu

Špenát (listový alebo pretlak) najčastejšie pripravujeme dusený na cibuli, zahustený bešamelom, zápražkou, múkou alebo strúhankou, dochutený soľou, mletým čiernym korením, cesnakom a niekedy tiež muškátom.

Do špenátu pridávame mlieko (smotanu), vajíčko, alebo aj oboje. Podávame so zemiakmi, s knedľou, a to buď samostatne alebo k pečenému, dusenému alebo údenému mäsu. Niekde je zvykom jesť špenát so zemiakmi a volským okom.

Ako pripraviť špenát na slano

Dusený špenát používame aj ako náplň do slaných palaciniek, zemiakových placiek, slaných lievancov.

Prípadne ochuteným špenátom plníme pečené a varené záviny, koláče na spôsob pizze, taštičky a pirohy.

Ak bude nasledovať pečenie alebo varenie, môžeme do pretlakovej zmesi pridať surové vajcia – pri tepelnej úprave náplň lepšie stuhne (je kompaktnejšia). Špenátový pretlak sa tiež používa na prípravu pečených alebo varených nákypov. Napr. zapekané cestoviny so špenátom, zvitky, jarné plnky a pod.

Špenátová polievka

Rýchle a veľmi chutné sú polievky zo špenátu. Najjednoduchší spôsob je pripraviť cibuľovú zápražku, zaliať vodou a pridať mrazený špenát.

špenátová polievkaPo prevarení je možné pridať smotanu alebo vajíčko, dochutiť soľou, korením, cesnakom a štipkou muškátu (nemusí byť).

Špenátový pretlak (či listový špenát) možno tiež pridať aj do rôznych zeleninových základov a potom všetko rozmixovať – ​​v takom prípade nie je potrebné pridávať zápražku, rozmixovaná zelenina polievku dostatočne (a zdravšie) zahustí.

Je zvykom špenátovú polievku podávať s opraženou žemľou, chlebovými krutónmi alebo so smaženým hráškom z vaječného cestíčka.

Ako pripraviť špenát s mäsom…

Listový špenát je veľmi chutný v mäsových závitkoch alebo v plnených mäsových „kapsičkách“. V starších slovenských kuchárskych knihách môžeme nájsť recept na varené špenátové listy posypané smaženú strúhankou alebo syrom a pokvapkané maslom (k novým zemiakom).

Listový špenát sa používa v talianskych špecialitách, francúzskej alebo i balkánskej kuchyni.

Zdravé šaláty zo špenátu

Existuje veľa možností ako pripraviť špenát. Z mladých čerstvých listov (surových) sa tiež pripravujú šaláty, a to buď zo špenátu samotného alebo s prídavkom inej jarnej zeleniny.

Väčšinou sa dopĺňa čerstvými syrmi, v niektorých receptoch aj syrmi z kozieho mlieka.

Pripraviť špenát pre deti, áno alebo nie?

Špenát verzus deti. Nie je nič neobvyklé, že deti – školáci nechcú jesť špenát, a to aj napriek tomu, že kým boli v „domácej starostlivosti“, jedli ho s chuťou.

Ťažkosti väčšinou nastanú pri nástupe do detského kolektívu – škôlka, školské stravovanie. Stačí, aby silný jedinec medzi deťmi vyhlásil, že jesť špenát je „hnusné“, a deti začnú špenát odmietať. Najmä mamičky (babičky) niekedy nadobudnú dojem, že je potrebné do dieťaťa dostať špenát stoj čo stoj a uchyľujú sa k rôznym fintám, ako pripraviť špenát a zamaskovať ho v jedle. Otázka znie – je potrebné takto riskovať stratu dôvery dieťaťa?

Veľmi často postačí ignorovať náhlu zmenu chuti (bez publika s patričnou odozvou prestane dieťa robiť „scénky“). Alebo mu jednoducho špenát prestaneme dávať, bez toho aby sme mu však pripravili náhradnú stravu – na obed dostane napríklad len zemiaky.

Obsiahnuté látky potrebné pre zdravie dieťaťa potom dodáme v inom jedle – beta-karotén napríklad v mrkvovom šaláte. V staršom školskom veku sa nechuť k špenátu zvyčajne sama vytratí. Ak dieťaťu nechutí špenát od útleho veku, jednoducho mu ho nedávame. Ani dospelí predsa nejedia všetko.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button