PrávoVzťahy

Ako podať trestné oznámenie na exmanžela, ktorý neplatí výživné?

návod ako podať trestné oznámenie na exmanželaRozviedla ste sa a dieťa či deti boli zverené do vašej starostlivosti s tým, že exmanžel má platiť alimenty. Ale neplatí. Riešením, aj keď nie vždy ideálnym, býva exekúcia. V určitých prípadoch navyše môžete podať trestné oznámenie. Náš článok vám poradí, ako na to.

Trestný čin zanedbania povinnej výživy

neplatenie výživného na deti od manželaAk exmanžel neplatí výživné po dobu dlhšiu ako 4 mesiace, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dopúšťa trestného činu zanedbania povinnej výživy.

Trestný zákonník stanovuje, že stačí, ak neplatí výživné z nedbanlivosti, úmysel sa nevyžaduje!

To znamená, že sa exmanžel nemôže napríklad vyhovárať na to, že nevedel, že má výživné platiť, že nepoznal číslo účtu, adresu, kde s maloletými deťmi bývate atď.

Ako napísať trestné oznámenie

Trestné oznámenie nemusíte písať sama. Ani nemusíte platiť advokáta. Proste sa vyberiete na políciu.

Trestné oznámenie je povinný prijať každý útvar Polície SR a tiež prokurátor. Takže ak máte prokuratúru bližšie pri dome, môžete to využiť.

Čo treba mať so sebou

So sebou majte určite občiansky preukaz a súdne rozhodnutie (prípadne súdne schválenú dohodu), ktoré exmanželovi ukladajú povinnosť platiť výživné.

Ak máte kontakt na exmanžela (telefón, adresu …), uveďte ho. Keď bude polícia potrebovať niečo ďalšie, vyzve vás.

Čo exmanželovi hrozí

Môže byť potrestaný trestom odňatia slobody až na dva roky a v určitých prípadoch (ak vystaví vaše dieťa nebezpečenstvu núdze alebo ak bol už v posledných troch rokoch za taký čin odsúdený) až na päť rokov.

Trestné stíhanie

Ak polícia dospeje k záveru, že váš exmanžel pravdepodobne spáchal trestný čin, začne trestné stíhanie. A to už nie je sranda. Že dostane maximálne podmienku? Pokiaľ nebude platiť aj naďalej, opäť na neho môžete podať trestné oznámenie.

Potom už reálne hrozí, že pôjde do väzenia. Tým síce peniaze pre svoje deti nezískate, ale strach z trestu ho môže donútiť, aby výživné zaplatil.

Exmanžel dodatočne zaplatí

trestné stíhanie za neplatenie výživnéhoExmanžel bude motivovaný k tomu, aby ešte v priebehu trestného stíhania (alebo dokonca pred ním) dlžné výživné uhradil. Prečo?

Trestný zákonník totiž stanovuje, že ak exmanžel splní svoju povinnosť skôr, ako súd prvého stupňa začne vyhlasovať rozsudok a ak ono neplatenie výživného nemalo trvalo nepriaznivé následky pre dieťa, bude beztrestný.

Tip ako podať trestné oznámenie na exmanžela

Trestného činu zanedbania povinnej výživy sa samozrejme môže dopustiť aj matka detí, ak sú v starostlivosti otca. Avšak to sú skôr výnimočné prípady.

Upozornenie

Článok má len informatívny charakter.

Podobné články

1 komentár

  1. Informácie uvádzané tu sú v tom najlepšom prípade kusé a občas aj zavádzajúce. „povinnosť platiť výživné“ – tým sa zrejme myslí čo zákon pozná pod pojmom „plnenie si peňažného plnenia vyživovacej povinnosti“, čo je však len časť vyživovacej povinnosti rodiča voči deťom. V princípe je teda možné aj bez rozsudku v ktorom je určená výška sumy podať trestné oznámenie (aj keď to nieje bežne zvykom). Čisto za neplnenie finančného plnenia by nemal sa nikto dostať do väzenia – nakoľko platí podľa Čl. 17 ods. 2 Ústavy SR „Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.“, teda len za neplnenie „rodičovskej dohody“ schválenej súdom z ktorej vyplýva posielať ex manželke 100 Eura mesačne by samo o sebe nemalo byť dôvodom na uväznenie. Je mi jasné, že prax je iná a to hlavne z neznalosti alebo úmyselným prehliadaním zákona a Ústavy. Taktiež je dobré si uvedomiť – že povinnosti vyplývajúce z „rodičovskej dohody“ majú obaja rodičia, okrem tých, čo majú zo zákona a z Ústavy. Čo je často prehliadané, je práva majú aj maloleté deti a tie práva sú nie len na finančné plnenie, teda „výživné“, ale v práve na rodičovskú starostlivosť oboch rodičov. Inak povedané, podaním trestného oznámenia za neplatenie výživného sa môžete dostať do situácie, keď budete preukazovať ako povinná osoba, či si Vy plníte povinnosti, medzi ktoré okrem iného patrí aj nebrániť styku detí s otcom a spôsob využívania „výživného“, ktoré Vám ex má posielať. Verím, že to nieje prípadom vo všeobecnosti bežným, ale osobne som sa už stretol s prípadom, keď matka ktorá podala oznámenie sa dostala do vážnych problémov – z dôvodov ktoré naznačujem vyššie. Moja osobná rada každej matke (či otcovi), je dobre si zvážiť, či sa sami v súvislosti s podaním trestného oznámenia nedopúšťate trestného činu, lebo okrem spomínaných spôsobov ako sa „vyhnúť base“ tým, že dĺžnik zaplatí do vynesenia rozsudku dĺžne výživné – je aj to, že preukáže, že z jeho strany chýba skutku protiprávnosť od samého začiatku a Vám tak pokojne môže hroziť obvinenie z „poškodzovania cudzích práv“, „Krivé obvinenie“ či „Marenie spravodlivosti“ a podobne. Ak je Váš ex manžel blbý alebo viete ako na to, zrejme sa Vám nič nestane – ale myslím, že je dobré o tom vedieť a zvážiť aj tú poradu s advokátom.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button