Záhrada

Ako pestovať zeler?

ako pestovať zeler na záhradePo mrkve a petržlene je zeler tou najpoužívanejšie koreňovou zeleninou v kuchyni. Zeler by preto nemal chýbať na žiadnej záhradke. Lenže, nie je zeler ako zeler. Poznáme hneď niekoľko druhov zeleru (hľuzový, stonkový, vňaťový) a každý z nich požaduje pri pestovaní niečo trochu iné. Pokúsime sa vám poradiť, ako pestovať zeler každého druhu.

Čo je potrebné, keď chceme pestovať zeler

Pestovať zeler môžeme rôzneho druhu

Najbežnejšie sa u nás pestuje hľuzový zeler, potom stopkový zeler a najmenej vňaťový. Vo svojej podstate je jedno aký chcete pestovať zeler, dôležité je vždy začať včas s výsevom. To preto, aby sadeničky, ktoré neskôr presadíte do záhrady, mali čas vyrásť.

Semená zeleru vysievame už vo februári, najneskôr na začiatku marca pri všetkých druhoch zeleru (teda hľuzového, stonkového i vňaťového).

pestovať zeler u vás v záhradeSemienka zeleru nám totiž klíčia 2 – 3 týždne v teple pohybujúcom sa medzi 15 – 20 stupňami Celzia.

Túto fázu môžete obísť len tak, že si v máji sadeničky kúpite. Sadeničky nesmú nachladnúť, inak z nich už nič poriadneho nevzíde.

Ak pestujete zeler s hľuzami, dostatočne silné sadenice vysaďte do záhona až po 12 – 14 máji. Sadenice sú totiž veľmi chúlostivé na chlad. Ak by teda boli vysadené pred 12. májom, mohli by zamrznúť. Pestovanie vňaťového zeleru sa tiež podobá pestovaniu hľuzového zeleru.

Ako sadiť a pestovať zeler počas zimy?

Po prvých mrazoch vňaťový zeler zrežte na výšku 3 cm a zakryte ho senom, či čečinou. Takto môže vňaťový zeler prečkať zimu a na jar sa znova objaviť.

Sadenice hľuzového zeleru saďte v rozostupoch 30 x 40 cm do brázd hlbokých cca 20 cm. Aj pri zeleri potrebujete pred-pestované sadenice, ktoré zasadzujete v 50cm rozostupoch do 20cm hĺbky. Po zasadení potom sadenice dôkladne zalejte.

Po celú dobu rastu potrebuje zeler dostatočnú zálievku. Pôda musí byť neustále vlhká. Pozor však, nikdy nezalievajte listy (inak riskujete ochorenie zeleru). Zeler hľuzový je potrebné pravidelne okopávať. Pripravený na žatvu bude približne 200 dní po výsadbe, zberá sa s prvými prichádzajúcimi mrazíkmi.

Prvé menšie hľuzové zelere je však možné zberať už v júli. Pri stopkovom zeleri zbierate vyvinuté listy. Špičky listov odrežte, tie sa nejedia. Zrelý je o 30 dní skôr, ako hľuzový zeler. Ak pestujete vňaťový zeler, jeho vňať sa zbiera v priebehu vegetácie a je sa čerstvá aj sušená.

Použitie zeleru

vypestovať zeler domaZeler je zelenina, ktorá nás sprevádza už od Starého Egypta. Už vtedy si ľudia uvedomovali jeho pozitívne zdravotné účinky na ľudský organizmus.

Zeler obsahuje veľa vitamínov, minerálov a stopových látok (ako napr. vitamíny C, B1 a B2), ďalej tiež obsahuje veľké množstvo liečivých látok, ktoré majú močopudné účinky, tíšia bolesť alebo podporujú trávenie.

Mimo to je tiež aj afrodiziakom. Spolu s mrkvou a petržlenom sa zeler pridáva do polievok, pod hovädziu pečienku, na prípravu surového alebo vareného šalátu. Zelerovú vňať aj semeno zeleru môžete použiť ako súčasť koreninových zmesí pre grilovanie.

Tipy ako pestovať zeler

Ak si chcete zabezpečiť dobrú úrodu hľuzového zeleru, prihnojujte pôdu liadkom amónnym zmiešaným s vápencom, prípadne riedenou močovkou, v pomere 1:8 každých 14 dní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button