Záhrada

Ako pestovať stéviu sladkú?

ako pestovať stéviuStévia sladká je rastlina, o ktorej sa možno viac hovorí a píše, než že by sa v slovenských podmienkach naozaj užívala. O pestovaní vo veľkom asi nemôže byť ani reč. Ale na trh sa už dostali sadenice aj osivo stévie, takže sa stévia cukrová tu a tam objavuje na slovenských záhradkách, balkónoch či terasách. Čo je stévia, na čo slúži? A ako pestovať stéviu?

Čo je potrebné, keď chceme pestovať stéviu:

  • Rastlina stévia cukrová (stevia rebaudiana)

Stévia sladká je juhoamerická rastlina obsahujúca látku, ktorá chutí sladko. Pretože sa nejedná o sacharózu ani fruktózu, vyhovuje aj cukrovkárom. Sladká zložka je energeticky prázdna, použitím stévie sa nezvyšuje kalorická hodnota potravín alebo nápojov.

Preto je jej použitie vhodné aj tam, kde je potrebné znížiť energetickú hodnotu prijímanej potravy – pri redukčných diétach alebo pre udržanie nízkej váhy.

pestovanie stévie ako náhradaPri získavaní informácií o stévii na internete je potrebné zapojiť bystrý rozum.

Na rôznych serveroch je veľmi často neustále opakovaný jeden a ten istý text, ktorý je niekedy len trochu nešťastne upravený, čím sa to stáva pre čitateľa čoraz viac a viac mätúce.

Napríklad býva často opakovaná nepresná informácia, že stévia je tristo krát sladšia ako cukor. Správne ale stévia cukrová obsahuje zložky steviozid, rebaudiozid A, rebaudiozid C a dulkosid A, ktorých sladivosť je mnohonásobne vyššia ako sladivosť sacharózy. Nemožno teda paušálne porovnávať rovnaké váhové množstvo oboch sladidiel.

Čo dosiahneme tým ak začneme pestovať stéviu?

Stále opakovanou tézou je aj to, že z jednej rastliny stévii sladkej je možné zozbierať pol kilogramu suchých lístkov. Stévia je domovom v Paraguaji, kde sú iné klimatické podmienky – vysoká teplota a vysoká vlhkosť vzduchu. Tamojšie výnosy sú tým pádom úplne iné.

pestovanie stévie na záhradePol kilogramu suchých lístkov, to je naozaj veľká hromada. Kto má skúsenosti so sušením bylín, dokáže si to predstaviť.

Taká úroda u nás je dopriata len ľuďom, ktorí pre svoju stéviu našli optimálne oslnené, zateplené a vlažné, ale nie príliš vlhké prostredie (napríklad aj skleník) a pestujú ju v ľahkej, slabo kyslej a priepustnej pôde s vysokým obsahom organických zložiek. Pri pestovaní na balkónoch a terasách bude úroda nižšia.

Ako teda pestovať stéviu?

pestovať stéviu domaStéviu možno pestovať zo semienok, čo vyžaduje aspoň elementárne pestovateľské skúsenosti. Osivo je lepšie radšej kúpiť, doma vypestované semená stévie málokedy vyklíčia.

Rastlinky prekyprujeme. Na záhon alebo na stále vonkajšie stanovisko ich dávame až v druhej polovici mája, kedy nehrozia mrazy.

To isté platí o kúpených sadeniciach. Ak sme sadenice stévie kúpili alebo získali ešte neistom v počasí, radšej ich nejaký čas ponecháme na okennej parapete, kam nesvieti prudké poludňajšie slnko.

Lístky stévie môžeme zbierať (strihať) priebežne alebo môžeme rastlinu v polovici vegetačného obdobia celú ostrihať, aby do jesene vyrašila ešte raz. Odborníci však odporúčajú ju strihať len raz, a to ku koncu vegetačného obdobia (asi začiatkom septembra). Rastlina má vraj v túto dobu najviac sladkavých látok.

Ako môžeme využiť a hlavne pestovať stéviu?

stévia sladká a jej pestovanieStévia sladká je vo svojej domovine trvalka. U nás by však neprežila zimu.

Môžeme sa ju pokúsiť zachrániť pre ďalšiu sezónu: kvetináče z balkóna premiestniť napríklad do kuchyne, rastlinu stévia zo záhonu vykopať a uchovať aj s koreňovým balom v teplejšej miestnosti. Takéto podmienky však nemá každý.

Pri izbovom pestovaní sú výsledky neisté – niekomu sa darí uchovať stéviu niekoľko sezón, inokedy neprežije zimu.

Ale pestovateľ musí počítať aj s neúspechom a musí byť obrnený trpezlivosťou.

Doma vypestovaná stévia je skôr potešením z vlastného produktu. Najskôr ju budeme pridávať iba do nápojov. Používať ju do sladkých jedál vyžaduje určitú skúsenosť – sladivosť každej úrody je iná, množstvo sa ťažko odhaduje.

Diabetici a ľudia, pre ktorých je cukor zakázaným jedom, asi radšej siahnu po stéviovom koncentráte, s ktorým je možné pracovať ako s každým iným umelým sladidlom. Koncentrát sa zvyčajne kupuje v lekárni.

Tipy ako pestovať stéviu

Ak sa chcete dozvedieť ako pestovať stéviu z praktického pohľadu, nečítajte iba články na internetových serveroch, ale aj diskusné príspevky čitateľov, ktoré sú mnohokrát veľmi prínosné (falošné diskusné príspevky možno ľahko rozpoznať, naivné self-promo produktu či obchodu z nich zvyčajne trčí ako slama z topánok).

Ak máte vlastné skúsenosti s pestovaním či užívaním stévie, podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button