Záhrada

Ako pestovať šťaveľ?

ako pestovať šťaveľŠťaveľ považujeme za burinu, lenže ono to tak nie je, je to bylina a v Stredozemí je veľmi uznávaná zelenina. Pestovať šťaveľ pre gastronomické účely bol v minulosti zaužívaný zvyk, bohužiaľ už niekoľko stoviek rokov na neho v kuchyni kuchári zabúdali. Dnes sa opäť do kuchyne vracia ako moderná surovina, ktorá dokáže dostať súčasnú gastronómiu na vyššiu úroveň.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať šťaveľ?

  • Kvalitné osivo šťaveľa
  • Záhradu
  • Hrable
  • Sádzací kolík
  • Pôdu
  • Organické hnojivo
  • Kompost
  • Vidly
  • Kýbeľ s vodou

Ak chceme pestovať šťaveľ, je potrebné vedieť pár vecí

Šťaveľ je trvalka, ktorá dokáže vydržať na jednom stanovišti i štyri roky. Pre gastronómiu a liečivé účinky šťaveľa sa však používa iba mladá jednoročná rastlina. Šťaveľ totiž s vekom horkne.

V kuchyni sa šťaveľ používa pre svoju osviežujúcu citrónovú chuť do polievok, šalátov i omáčok. Možností využitia je naozaj obrovské množstvo, stačí len zapojiť trochu fantázie a môžete prísť na skutočne zaujímavé kombinácie.

ako si pestovať štaveľ domaTáto rastlina chutí výborne vo vaječných pokrmoch, polievkach a omáčkach, kde je mlieko, v kombináciách s rybami a špenátom.

Liečivá bylina šťaveľa pomáha s imunitou, zvyšuje hladinu železa, pomáha zvládnuť ochorenia krvotvorby, podporuje trávenie, osviežuje a je vhodný aj pri zápche.

Šťaveľ je kulinárskym hitom dvadsiateho prvého storočia, ktorý je s veľkou obľubou používaný tými najvýznamnejšími kuchármi z celého sveta. Radi by ste spestrili svoju kuchyňu a skúsili niečo nové? Šťaveľ si môžete celkom ľahko na svojej záhradke vypestovať sami. Uvidíte, že to nieje až taká veda ako sa zdá a pomerne ľahko zvládnete všetky veci, ktoré sú pre pestovanie potrebné.

Ako teda pestovať šťaveľ?

Šťaveľ nie je náročnou rastlinou na pestovanie, rastie aj divoko v prírode. Divoký šťaveľ je však často viacročný, a preto býva veľmi horký.

Ak si chcete vychutnať jeho sviežu chuť, potrebujete mladý šťaveľ, ktorý si na svojej záhradke zo semien môžete vypestovať sami. Semená šťaveľa sú bežne dostupné a veľa nestoja.

pestovanie šťaveľaAby sa šťaveľu darilo, potrebuje tienisté miesto s vlhkou pôdou (veľmi ťažkú) a veľmi bohatú na živiny. Skôr než šťaveľ zasejete, je potrebné pôdu skypriť, zbaviť buriny, veľkých kameňov a asi týždeň pred sadením pohnojiť organickým hnojivom.

Semená šťaveľa saďte v marci až apríli. Vsádza sa do pol centimetra hlbokých jamiek, ktoré sa jemne zahrnú pôdou. Medzery medzi semenami šťaveľa by mali byť cca 7 cm.

V priebehu vegetácie i rastu rastlinu zbavujte buriny, pravidelne zalievajte a prihnojujte kvalitným kompostom a organickým hnojivom. Úroda lístkov je možná už za dva mesiace od výsevu. Žať potom môžete každý mesiac, a to cca od konca mája až do novembra. Takže sa nemusíte obávať toho, že by ste nevyhnutne mohli premeškať obdobie sejby, času máte na to dosť.

Ak už viete ako pestovať šťaveľ, máme pre vás pár tipov na záver

Šťaveľ sa konzumuje čerstvý. V chladničke vydrží až 14 dní. Šťaveľ môžete aj zamraziť, avšak to už znamená stratu mnohých veľmi pozitívnych a liečivých látok.

Keď začne šťaveľ kvitnúť, znižuje produkciu zelených lístkov. Pokiaľ chcete zabrániť jeho kvitnutiu, odstrihnite jeho stvol s kvetom, jeho produkcia sa potom opätovne zvýši. Pevne veríme, že vám tento článok pomohol lepšie pochopiť, ako si vypestovať takýto šťaveľ a dúfame vo váš úspech!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button