Záhrada

Ako pestovať paštrnák?

ako pestovať paštrnákSkôr než k nám dorazili zemiaky, ľudia zvykli jesť a teda aj pestovať paštrnák. Je to liečivá bylina a zelenina z čeľade mrkvovitej, ktorá sa k nám dostala z Kaukazu. Paštrnák je pestovaný ľuďmi už viac ako 3000 rokov a okrem záhradiek má tendenciu rásť aj divo. Paštrnák miluje rumoviská, smetiská, lúky, priekopy, násypy aj cesty. V kuchyni sa dnes užíva do polievok, omáčok a šalátov, pretože je sladší ako petržlen. V liečiteľstve sa využíva pre svoju silu rozpúšťať obličkové kamene a piesok, upokojovať, pre čistenie močového mechúra, pomáha pri nespavosti, a tiež preto, že pôsobí močopudne a obsahuje veľa minerálnych látok a vitamínov.

Čo je potrebné, keď chceme pestovať paštrnák

  • semená paštrnáku
  • pôdu
  • hnojivo
  • vlastné ruky
  • dolíkovač
  • kanva s vodou

Vhodná pôda pre paštrnák

pestovanie paštrnákaPaštrnák potrebuje k úspešnému rastu stredne ťažkú, ​​vlhkú a dostatočne hlbokú pôdu s neutrálnym pH. Stanovište by malo byť slnečné alebo v polotieni.

Paštrnák vysievajte na jar (v marci) do pôdy bez buriny v rozmedzí 50×10 cm a hĺbky 2-3 cm.

Po zasadení je potrebné počítať s tým, že táto čeľaď klíči pomaly.

Paštrnák klíči cca 3-4 týždne, a preto je pre neho veľmi dôležité, aby bola pôda starostlivo zbavovaná buriny a v pôde sa nevyskytovalo ani príliš mnoho iných koreňov.

Do jedného jamky dajte 2-3 semená paštrnáku, ktoré po vyklíčení a vytvorení 3-4 lístkov pretriedite.

Pár tipov ako pestovať paštrnák

Paštrnák je dvojročná rastlina. Prvý rok vyrastá zo zeme iba zelený trs, až druhý rok paštrnák kvitne. Paštrnák kvitne v júli a auguste. U paštrnáka sa môže žať ako koreň, tak aj plody (ale to u nás nie je až tak obvyklé).

vypestujte si paštrnákV priebehu vegetácie však paštrnák potrebuje prihnojovať dusíkom, pretože má rád dusíkatú pôdu.

Paštrnák je mrazuvzdorný, a tak ak ho nezožnete v októbri alebo v novembri, môžete tak urobiť na jar skôr než mu vyrašia kvetné stvoly.

Paštrnák sa skladuje v piesku, v miestnosti s teplotou 0-1 ° C a 95-98% vlhkosťou. Je možné paštrnák taktiež usušiť.

Ak sa vám páčil článok o tom ako pestovať paštrnák, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button